Gwarancje z KUKE wesprą eksporterów i banki

Santander Bank Polska jest pierwszym polskim bankiem, który zaoferuje przedsiębiorcom najnowsze instrumenty z oferty KUKE, dzięki którym krajowi eksporterzy będą mogli zwiększyć finansowanie inwestycji i zabezpieczać sprzedaż na zagraniczne rynki.

Publikacja: 23.06.2021 13:18

Gwarancje z KUKE wesprą eksporterów i banki

Foto: KUKE prognozuje wzrost polskiego eksportu w br. o 5-10 proc. Źródło: Adobe Stock

Instrumenty z wprowadzonego w br. przez KUKE systemu wsparcia eksporterów zaoferuje swoim klientom Santander Bank Polska będący jednym z liderów w finansowaniu transakcji w międzynarodowym handlu. Porozumienie o współpracy w tym zakresie podpisali Janusz Władyczak, prezes KUKE i Juan de Porras Aguirre, wiceprezes zarządu Santander Bank Polska.

– Misją KUKE jest działanie na rzecz polskich przedsiębiorców, w tym przede wszystkim wspieranie eksporterów. Skutecznie to czyniliśmy podczas pandemii, gdy w tak trudnych warunkach i przy niepewnych perspektywach Polska zwiększyła swój udział w światowej wymianie handlowej. Choć na rynki wraca koniunktura, to wcale nie oznacza, że eksporterom będzie dużo łatwiej funkcjonować, ponieważ wiele krajów dzięki eksportowi chce się wydobyć z pandemicznej recesji. Jesteśmy jednak przekonani, że wprowadzone w tym roku przez KUKE nowe instrumenty mogą w istotny sposób poprawić pozycję konkurencyjną polskich eksporterów – mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.

CZYTAJ TEŻ: Władyczak: Mamy ubezpieczenia eksportowe na czas pandemii

Polski eksport rzeczywiście oparł się skutkom pandemii. Podczas gdy w 2020 r. światowy eksport wyrażony w dolarach spadł o 8 proc., to polski wzrósł o 1,1 proc. Polska zanotowała też nadwyżkę w handlu ze światem. Było to 13,7 mld dolarów. Rodzimi przedsiębiorcy wykazali się elastycznością oraz pewnością dostaw na zagraniczne rynki. To powinno zaprocentować, a nowe instrumenty wsparcia eksportu oferowane przez KUKE via sektor bankowy mogą tylko pomóc i eksporterom i bankom zaangażowanym w finansowanie firm będących eksporterami. Nowe instrumenty gwarantowane przez Skarb Państwa zmniejszają bowiem w bankach ryzyko kredytowe związane z finansowaniem działalności eksporterów. Dzięki temu banki nastawione na szybki rozwój będą mogły pożyczyć klientom więcej pieniędzy w zakresie finansowania obrotowego, inwestycyjnego i gwarancji przy tym samym poziomie ryzyka, podczas gdy inne będą mogły ograniczyć ryzyko, które przejmie na siebie KUKE.

KUKE zachęca sektor bankowy do współpracy

– Do oferowania naszych instrumentów potrzebna jest współpraca ze strony banków, które obsługują i finansują krajowych przedsiębiorców. Cieszymy się, że podpisaliśmy porozumienie z Santander Bank Polska, który jest jednym z najaktywniejszych we wspieraniu krajowych eksporterów. Nowy zestaw rozwiązań zachęca banki do szerszego finansowania nie tylko kontraktów handlowych, ale także inwestycji i transakcji przejęć podejmowanych przez ich klientów. Proponujemy instrumenty, które udostępnia swoim eksporterom zaledwie kilka krajów w Europie – podkreśla szef KUKE.

– Finansowanie eksportu i ekspansji polskich firm na zagranicznych rynkach jest jednym z priorytetów w działaniach Santander Bank Polska. Eksporterzy to dynamiczne i kreatywne firmy, nastawione na rozwój, nie bojące się konkurencji. Doświadczenia pandemii tylko potwierdziły, że banki powinny stawiać na coraz szerszą z nimi współpracę i wspierać ich ekspansję. Cieszymy się, że partnerem w tych przedsięwzięciach na jeszcze szerszą skalę będzie KUKE, z którą współdziałamy od lat przy różnych transakcjach. Zaoferowane w tym roku przez KUKE rozwiązania to zupełnie nowa jakość wsparcia dla eksporterów, dająca szansę na zwielokrotnienie obecności Polski na światowych rynkach. To też szansa na pobudzenie krajowych inwestycji nastawionych na eksport i przekonanie kolejnych firm, by odważnie wychodziły za granicę ze swoimi produktami i usługami – mówi Juan de Porras Aguirre, wiceprezes Santander Bank Polska.

CZYTAJ TEŻ: Są duże szanse na mocne odbicie eksportowe w najbliższym czasie

– Już wkrótce pierwsi klienci powinni skorzystać z najnowszych rozwiązań oferowanych przez nas wspólnie. Widzimy bardzo duże możliwości wykorzystania gwarancji KUKE dla finansowania obrotowego oraz inwestycyjnego, dzięki czemu firmy będą mogły pozyskać większe limity kredytowe –  dodaje Juan de Porras Aguirre.

Nowe instrumenty wsparcia eksportu

W ramach systemu wsparcia eksportu KUKE wprowadziła nowe instrumenty oraz gruntownie zmodyfikowała ofertę istniejących produktów udzielanych ze wsparciem Skarbu Państwa. Pojawiły się m.in. gwarancje spłaty kredytu na finansowanie bieżące, gwarancje spłaty zobowiązań wobec dostawców oraz gwarancje na finansowanie łańcucha dostaw, które pomogą eksporterom m.in. pozyskać w bankach i firmach faktoringowych dodatkowe środki.

CZYTAJ TEŻ: Okna i drzwi warte miliardy trafiają na Zachód i do USA

Z kolei w odniesieniu do gwarancji kontraktowych uproszczono procedury i wymogi dokumentowe, poszerzono zakres objętych nimi towarów i usług oraz możliwości ich stosowania. Dzięki nowemu ubezpieczeniu kredytów na finansowanie inwestycji bezpośrednich za granicą polskie firmy będą mogły łatwiej prowadzić ekspansję i przejmować swoich konkurentów. Jednymi z ważniejszych w nowej palecie rozwiązań są gwarancje finansowania projektów o charakterze inwestycyjnym w Polsce dla podmiotów będących eksporterami, przy czym mogą to być zarówno firmy polskie, jak i inwestorzy zagraniczni rozwijający produkcję w naszym kraju.

KUKE prognozuje w br. wzrost eksportu na poziomie 5–10 proc.

Eksport
Wielka Brytania to wicelider odbiorców polskiej żywności
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Eksport
Polska wołowina i wieprzowina trafią na ponad stumilionowy rynek
Eksport
Nastroje eksportowe w Niemczech nieco lepsze
Eksport
Dwucyfrowe wzrosty i duża korzyść dla Polski w handlu z Wielką Brytanią
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Eksport
Eksport z zadyszką? Mniej eksportujemy i jeszcze mniej importujemy