Rośnie wymiana handlowa Polski z Ukrainą

Pomimo rosyjskiej agresji i niepewnej sytuacji w wielu częściach Ukrainy coraz więcej tam eksportujemy. Coraz więcej towarów też z Ukrainy importujemy.

Publikacja: 12.08.2022 19:02

Świat, szczególnie Afryka i Bliski Wschód, potrzebuje ukraińskiego ziarna. Polska ułatwia jego ekspo

Świat, szczególnie Afryka i Bliski Wschód, potrzebuje ukraińskiego ziarna. Polska ułatwia jego eksport z Ukrainy.

Foto: Iryna Mylinska

W maju br. eksport do Ukrainy wyniósł 957,1 mln dolarów. Oznacza to wzrost o 69,5 proc. względem maja ubiegłego roku. Z kolei import z Ukrainy do Polski w maju br. wyniósł 617,4 mln dolarów. W tym przypadku wzrost wyniósł 48 proc. r/r.

- Do naszego resortu i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) zgłosiło się prawie 700 polskich firm, które chcą wznowić eksport i uczestniczyć w odbudowie Ukrainy – podkreśla Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Czytaj więcej

KUKE znów ubezpiecza transakcje polskich firm na Ukrainie

Wzrostowi wymiany handlowej pomiędzy obydwoma krajami sprzyja też działalność Diia.Business Warsaw. To pierwsze międzynarodowe centrum wsparcia dla przedsiębiorców z Ukrainy, którzy w związku z agresją rosyjską przybyli do Polski. Założyły je Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy, polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, PAIH oraz Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa we współpracy z firmą Mastercard.

Działalność Centrum przeznaczone jest nie tylko dla doświadczonych przedsiębiorców, ale także osób, które chcą otworzyć własny biznes w Polsce. Dzięki Diia.Business Warsaw obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji i pomocy w zakresie założenia i prowadzenia własnego biznesu, a także zamieszkania i zatrudnienia w Polsce. Oferowana przez Centrum pomoc jest bezpłatna.

Dotychczas Centrum Diia.Business w Warszawie obsłużyło ponad 2 tysiące zapytań. Dotyczyły one przede wszystkim relokacji biznesu tj. zakładania firm, poszukiwania nieruchomości dla firm, uwarunkowań prawnych prowadzenia biznesu, zagadnień podatkowych w prowadzeniu biznesu oraz możliwości uzyskania dofinansowania.

Eksport
Wielka Brytania to wicelider odbiorców polskiej żywności
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Eksport
Polska wołowina i wieprzowina trafią na ponad stumilionowy rynek
Eksport
Nastroje eksportowe w Niemczech nieco lepsze
Eksport
Dwucyfrowe wzrosty i duża korzyść dla Polski w handlu z Wielką Brytanią
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Eksport
Eksport z zadyszką? Mniej eksportujemy i jeszcze mniej importujemy