W maju br. eksport do Ukrainy wyniósł 957,1 mln dolarów. Oznacza to wzrost o 69,5 proc. względem maja ubiegłego roku. Z kolei import z Ukrainy do Polski w maju br. wyniósł 617,4 mln dolarów. W tym przypadku wzrost wyniósł 48 proc. r/r.

- Do naszego resortu i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) zgłosiło się prawie 700 polskich firm, które chcą wznowić eksport i uczestniczyć w odbudowie Ukrainy – podkreśla Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Czytaj więcej

KUKE znów ubezpiecza transakcje polskich firm na Ukrainie

Wzrostowi wymiany handlowej pomiędzy obydwoma krajami sprzyja też działalność Diia.Business Warsaw. To pierwsze międzynarodowe centrum wsparcia dla przedsiębiorców z Ukrainy, którzy w związku z agresją rosyjską przybyli do Polski. Założyły je Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy, polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, PAIH oraz Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa we współpracy z firmą Mastercard.

Działalność Centrum przeznaczone jest nie tylko dla doświadczonych przedsiębiorców, ale także osób, które chcą otworzyć własny biznes w Polsce. Dzięki Diia.Business Warsaw obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji i pomocy w zakresie założenia i prowadzenia własnego biznesu, a także zamieszkania i zatrudnienia w Polsce. Oferowana przez Centrum pomoc jest bezpłatna.

Dotychczas Centrum Diia.Business w Warszawie obsłużyło ponad 2 tysiące zapytań. Dotyczyły one przede wszystkim relokacji biznesu tj. zakładania firm, poszukiwania nieruchomości dla firm, uwarunkowań prawnych prowadzenia biznesu, zagadnień podatkowych w prowadzeniu biznesu oraz możliwości uzyskania dofinansowania.