Centrum dla MSP w Poznaniu

Pod koniec września Agencja Rozwoju Przemysłu uruchomi kolejne regionalne Centrum Obsługi Przedsiębiorców. Tym razem w Poznaniu.

Publikacja: 13.09.2019 14:44

Centrum dla MSP w Poznaniu

Foto: firma.rp.pl

Z końcem września Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) uruchamia najnowsze Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP). Tym razem ośrodek informacyjny skierowany do przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm będzie zlokalizowany w Poznaniu. ARP zdecydowała, że jego siedziba znajdzie się w biurowcu World Trade Center, przy ulicy Bukowskiej 12.

Oferta dla MSP

W regionalnych Centrach Obsługi Przedsiębiorców firmy z sektora MSP mogą uzyskać wyczerpujące informacje dotyczące możliwości finansowania projektów biznesowych ze środków Agencji Rozwoju Przemysłu. Jak podaje Agencja, od momentu uruchomienia pierwszego COP we Wrocławiu, co miało miejsce pod koniec marca, do ARP wpłynęło znacznie więcej wniosków w porównaniu z analogicznymi okresami w poprzednich latach.

Ta wzrostowa tendencja trwa. Potwierdza to liczba wniosków złożonych choćby w ciągu dwóch ostatnich miesięcy. Mimo okresu wakacyjnego okazała się ona większa niż w ciągu całej  I połowy 2019 r.

Wnioski na 1,5 mld zł

Łącznie od stycznia tego roku do Biura Usług Finansowych ARP zgłosiło się 140 przedsiębiorców zainteresowanych pożyczką. Łączna kwota finansowania, o którą zabiegali zainteresowani wynosi 1,5 mld zł.

Pomysł na Centra zrodził się w ARP w odpowiedzi na zainteresowanie ze strony przedsiębiorców z sektora małych i średnich pozyskaniem finansowania od Agencji. Mają one powstawać, jak podaje ARP, „w dynamicznie rozwijających się regionach Polski”.

CZYTAJ TAKŻE:Doradzą, jak zdobyć dofinansowanie na innowacje

Pierwsze Centrum zostało otwarte we Wrocławiu. W inauguracji jego działalności wziął udział premier.

– Agencja Rozwoju Przemysłu otrzymała zadanie wejścia w obszar małych i średnich polskich firm i wypracowania dobrych rozwiązań w dialogu z nimi i państwem. Wiemy, że przedsiębiorcy są w różnej fazie rozwoju, a polscy dodatkowo muszą nadganiać stracony przez lata czas. Jestem przekonany, że Centrum Obsługi Przedsiębiorców im w tym pomoże i dobrze wpisze się w potrzeby polskiego małego biznesu – mówił we Wrocławiu Mateusz Morawiecki.

Centra dla MSP w kolejnych miastach

Uruchomienie wrocławskiego COP okazało się strzałem w dziesiątkę. ARP otworzyła już następne centra. Drugie powstało w Katowicach, a kolejne w Gdyni. Najnowsze powstaje w Poznaniu.

Centra są elementem strategii ARP na lata 2018-2022. Chodzi o kompleksowe wsparcie przedsiębiorców w zakresie inwestycji, rozwoju, uzupełniania kapitału obrotowego czy prowadzenia efektywnego procesu restrukturyzacji. Pozostałymi elementami są pożyczki dla małych i średnich firm, oferta leasingowa ARP Leasing oraz usługa International Desk stworzona dla koordynacji wsparcia eksportu firm.

CZYTAJ TAKŻE:Miliony euro z Norwegii trafią do polskich małych i średnich firm

Oferta ARP dla małych i średnich firm pozwala przedsiębiorcom uzyskać pożyczkę inwestycyjną, obrotową, restrukturyzacyjną, split payment czy na finansowanie realizacji kontraktów. Dla klientów mających problem z dostarczeniem oczekiwanego poziomu/wartości zabezpieczeń, produkt może zostać wsparty poręczeniem ze strony 16 Funduszy Poręczeniowych koordynowanych przez Krajową Grupę Poręczeniową i BGK.

Z końcem września Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) uruchamia najnowsze Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP). Tym razem ośrodek informacyjny skierowany do przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm będzie zlokalizowany w Poznaniu. ARP zdecydowała, że jego siedziba znajdzie się w biurowcu World Trade Center, przy ulicy Bukowskiej 12.

Oferta dla MSP

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
PARP pomoże polskim firmom wypromować się w Azji
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Finanse
Druga szansa na dofinansowanie inwestycji w branży HoReCa
Finanse
Czy polskie firmy są gotowe na unijny Data Act?
Finanse
KPO: więcej czasu na realizację inwestycji w zakresie wsparcia dla firm
Finanse
Pieniądze z KPO dla firm na transformację ekologiczną