Wydłużono termin, w jakim przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki pandemii, będą mogli rozliczyć nadwyżkę z pomocy z Tarczy Finansowej Polskiego Fundusz Rozwoju (PFR) 2.0. Firmy zyskają dodatkowy czas na ustabilizowanie sytuacji finansowej i zabezpieczenie środków wymaganych na spłatę i bieżące funkcjonowanie. To inicjatywa Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a uchwałę w tej sprawie przyjęła już Rada Ministrów.  

Zgodnie z uchwałą beneficjent programu powinien zwrócić różnicę pomiędzy kwotą subwencji finansowej, jaką otrzymał w oparciu o prognozowaną wysokość spadku przychodów oraz kosztów stałych, a kwotą subwencji finansowej, którą otrzymałby bazując na rzeczywistych danych finansowych. Ma na to czas do 15 marca 2022 r.

Czytaj więcej

Tarcza PFR 2.0 - które firmy mogą liczyć na całkowite umorzenie finansowania?

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu przedsiębiorców z branż, które najdotkliwiej odczuły negatywne skutki pandemii Covid-19,  wydłużyliśmy o 6 tygodni czas na rozliczenie  nadwyżek z środków pomocowych, jakie otrzymali z rządowej Tarczy Finansowej 2.0. Dzięki temu będą mieli więcej czasu na uregulowanie należności i zabezpieczenie płynności finansowej swoich firm, w szczególności tych z sektora MŚP – podkreśla Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii.

Ile firm skorzystało z pomocy?

Od 15 stycznia do 28 lutego br. 47,7 tys. firm, w tym 7 tys. z sektora MŚP, skorzystało ze wsparcia z Tarczy Finansowej PFR 2.0. Na konta przedsiębiorców trafiło łącznie 7,1 mld zł, w tym 3,8 mld zł do mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Średnie kwota pomocy wyniosła 539 tys. zł. Pomoc otrzymały firmy objęte 54 kodami PKD.