Prezenty firmowe o małej wartości – ewidencjonować czy nie?

Koniec roku jest okresem, w którym wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup prezentów dla swych kontrahentów. Warto więc przypomnieć, że w br. wzrósł limit na nieewidencjonowane prezenty o małej wartości.

Publikacja: 09.11.2021 07:00

W 2021 r. wzrósł limit na nieewidencjonowane prezenty o małej wartości.

W 2021 r. wzrósł limit na nieewidencjonowane prezenty o małej wartości.

Foto: Svetlana

Do 31 grudnia 2020 r. za nieewidencjonowane prezenty o małej wartości można było uznać te o wartości do 10 zł (bez podatku VAT). Od 1 stycznia 2021 r. podwyższono tę wartość do 20 zł (bez podatku VAT). Dotyczy to jednostkowej wartości przekazanego towaru w cenie nabycia lub wartości wytworzenia, określonej w momencie przekazania towaru (art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług). Nieewidencjonowane prezenty o małej wartości, wyróżniają się nie tylko wartością niższą niż 20 złotych. Przedsiębiorca nie prowadzi też ewidencji ich przekazania.

Jedno opakowanie i wiele prezentów poniżej 20 zł

Często podatnicy mają dylemat czy mogą przekazywać prezenty o małej wartości, których wartość jednostkowa jest niższa niż 20 zł w większej ilości, gdy po zsumowaniu wartość wszystkich prezentów przekracza 100 zł, bez potrzeby prowadzenia ewidencji pozwalającej na ustalenie tożsamości tych osób. Przekazywanie kilku towarów, których wartość jednostkowa jest poniżej 20 zł w opakowaniu zbiorczym, nie powinno być opodatkowane podatkiem VAT. Przekazanie ich zbiorczo w jednym opakowaniu nie powoduje obowiązku ich opodatkowania ani prowadzenia ewidencji pozwalającej na ustalenie tożsamości tych osób.

Interpretacja indywidualna Izby Skarbowej w Warszawie z 3 lipca 2014 r. (IPPP3/443-316/14-2/LK) dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazywanych kontrahentom towarów, których cena nabycia lub koszt wytworzenia nie przekraczają 10 zł. Interpretację wydano przed rokiem 2021 dlatego wskazano cenę 10 zł. Stwierdzono w niej, że nieodpłatne przekazanie towarów, wytworzonych przez spółkę, których jednostkowa cena nabycia netto lub jednostkowy koszt wytworzenia nie przekracza 10 zł, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W interpretacji czytamy, że ,,Stanowią one prezenty o małej wartości, o których mowa w art. 7 ust. 4 ustawy, a ich przekazanie następuje na cele związane z działalnością gospodarczą Spółki, gdyż jak wskazał Wnioskodawca, bezpłatnie przekazane towary służą wyłącznie celom reklamowym, promocji towarów sprzedawanych przez Wnioskodawcę, ich przekazanie jest ściśle powiązane ze strategią marketingową Spółki. Działania takie umożliwiają zapoznanie się konsumentów z towarami sprzedawanymi przez Spółkę, zwiększają wiedzę i świadomość konsumentów o asortymencie Spółki, akcje marketingowe z wykorzystaniem bezpłatnej dystrybucji towarów budują pozytywny wizerunek danej marki, a promocja towarów w taki sposób zwiększa sprzedaż Spółki.”

Czytaj więcej

Anulowanie faktury - kiedy jest możliwe i jakie warunki trzeba spełnić?

Dodatkowo w interpretacji odniesiono się do kwestii wielu prezentów o małej wartości przekazywanych w jednym opodatkowaniu: ,,Ponadto, na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług opisanego we wniosku nieodpłatnego przekazania nie ma wpływu ilość przekazanych towarów jednemu podmiotowi, ani status tego podmiotu. W szczególności, w analizowanej sprawie nie ma znaczenia, że towary te przekazywane są w opakowaniach zbiorczych (kartonach, zgrzewkach), w których może znajdować się kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt pojedynczych opakowań tego samego rodzaju towaru o tej samej pojemności/wadze. Istotne znaczenie ma, że jednostkowy koszt wytworzenia (ewentualnie cena nabycia) pojedynczego towaru nie przekracza 10 zł netto.”

W sytuacji gdy przekazany towar ma wartość wyższą niż 20 zł, ale niższą niż 100 zł, nie jest on również opodatkowany podatkiem od towarów i usług. Jednak trzeba prowadzić ewidencję osób obdarowanych - listę osób, którym przekazano ten towar.

Do 31 grudnia 2020 r. za nieewidencjonowane prezenty o małej wartości można było uznać te o wartości do 10 zł (bez podatku VAT). Od 1 stycznia 2021 r. podwyższono tę wartość do 20 zł (bez podatku VAT). Dotyczy to jednostkowej wartości przekazanego towaru w cenie nabycia lub wartości wytworzenia, określonej w momencie przekazania towaru (art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług). Nieewidencjonowane prezenty o małej wartości, wyróżniają się nie tylko wartością niższą niż 20 złotych. Przedsiębiorca nie prowadzi też ewidencji ich przekazania.

Pozostało 84% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo i Podatki
Ulgi podatkowe dla osób, które przeprowadzą się wraz z działalnością do Włoch
ZUS
Ulga na start i preferencyjny ZUS a współpraca z byłym pracodawcą
Księgowość
Jednorazowa amortyzacja - kiedy jest możliwa?
Księgowość
Polskie auto na czeskich numerach rejestracyjnych? To się opłaca
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
PIT & CIT & VAT
Błędny NIP na fakturze – korekta pliku JPK?
Prawo i Podatki
Ubezpieczenie dla członka zarządu może być kosztem