Rolnictwo regeneracyjne odpowiedzią PepsiCo na aktualne zagrożenia dla światowego systemu żywnościowego
W ramach pakietu działań dla rozwoju upraw rolnych pod nazwą „Pozytywne Rolnictwo”, firma PepsiCo ogłosiła nowe cele, jakie zamierza zrealizować do roku 2030. Obejmują one wdrożenie praktyk rolnictwa regeneracyjnego na obszarze 2,8 mln hektarów na całym świecie, co jest praktycznie jednoznaczne z całością obszaru wszystkich upraw prowadzonych na potrzeby działalności PepsiCo.
W ten sposób do końca bieżącej dekady firma zamierza zredukować emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 3 mln ton. Działania ujęte w programie podejmowane będą także w Polsce, gdzie PepsiCo na stałe współpracuje z 80 gospodarstwami dostarczającymi ziemniaki produkowane w 100 proc. w sposób zrównoważony na łącznym obszarze 5800 hektarów.
Reklama
Rolnictwo stanowi podstawę systemu żywnościowego, jednak w ciągu minionego stulecia konwencjonalne praktyki rolnicze przyczyniły się do znacznej degradacji i zanieczyszczenia gleb, wody, powietrza, a także fragmentacji siedlisk naturalnych. System produkcji żywności to także źródło około jednej trzeciej uwalnianych do atmosfery gazów cieplarnianych. Odpowiedzią na te wyzwania jest rolnictwo regeneracyjne, czyli zestaw praktyk rolnych, które mogą przyczynić się do odbudowy ekosystemów, a jednocześnie zapewnić odporność systemu żywnościowego i stały rozwój społeczności rolniczych. – Nasze uprawy muszą być bardziej odporne na zmiany klimatu i prowadzone w taki sposób, aby mogły pozytywnie wpływać na naszą planetę. Cele te zrealizujemy poprzez współpracę, a także przyspieszenie transformacji praktyk rolniczych – powiedział Silviu Popovici, prezes PepsiCo na Europę.
Silviu Popovici CEO PepsiCo Europe
Silviu Popovici CEO PepsiCo Europe. Źródło: materiały prasowe
Nadszedł czas na cyfrową rewolucję w gospodarstwach
rolnych, dzięki której dane staną się równie ważne jak traktor,
co pozwoli na bardziej zrównoważoną uprawę roślin.
– Będziemy podejmować współpracę z interesariuszami, w tym z rolnikami dostarczającymi dla nas surowce rolne, a także przyspieszyć przejście na stosowanie praktyk rolnictwa regeneracyjnego w większej skali, aby praktyki te stały się dla rolników standardem. Wreszcie nadszedł też czas na rewolucję cyfrową gospodarstw rolnych, która sprawi, że dane będą tak samo ważne jak traktor i przyczynią się do prowadzenia upraw w bardziej zrównoważony sposób – dodał Silviu Popovici.
Jednym z kluczowych elementów programu „Pozytywne Rolnictwo” jest pozyskiwanie wszystkich składników do produkcji spożywczej (takich jak ziemniaki, kukurydza, owies czy pomarańcze) wyłącznie w sposób zrównoważony. PepsiCo pozyskuje surowce rolne w 60 krajach na świecie, zapewniając w ten sposób utrzymanie ponad 100 000 miejsc pracy w rolniczym łańcuchu dostaw. Na koniec 2020 roku bezpośrednie dostawy surowców rolnych w 28 krajach świata pozyskiwane były przez PepsiCo wyłącznie z upraw prowadzonych w sposób zrównoważony. Bazując na pozytywnych efektach rozwijanego od prawie dekady Programu zrównoważonego rolnictwa (SFP), PepsiCo zamierza kontynuować współpracę z rolnikami z 60 krajów, w tym z Polski, którzy będą stopniowo wdrażać korzystne dla ziemi praktyki rolne.
Reklama
Reklama
– Przez ostatnie 3 lata wspólnie z naszymi dostawcami ziemniaków w Polsce przeszliśmy długą, a często nieco wyboistą drogę, aby jak najpełniej wdrożyć i stosować w praktyce zasady Programu zrównoważonego rolnictwa. Nasze wysiłki i praca zaowocowały ogromnym sukcesem – pod koniec 2019 przeszliśmy pozytywnie audyt przeprowadzony przez Control Union, który potwierdził, że ziemniaki nabywane od polskich rolników są w 100 proc. uprawiane w sposób zrównoważony. Kolejny audyt z końca 2020 roku potwierdził poprzednią weryfikację – powiedział Krzysztof Stankowski, odpowiedzialny za zrównoważony rozwój gospodarstw rolnych w PepsiCo w Polsce.
– W Polsce na potrzeby rozwoju rolnictwa regeneracyjnego PepsiCo podejmie współpracę z 5 rolnikami aktualnie dostarczającymi surowce rolne na potrzeby naszej działalności. Wśród nich są 2 gospodarstwa z woj. mazowieckiego i po jednym gospodarstwie z woj. wielkopolskiego, lubelskiego i zachodniopomorskiego, które będę współtworzyły europejską grupę roboczą – jej celem będzie wypracowanie dobrych praktyk związanych ze zrównoważonym rozwojem. Rolnicy będą dzielić się wiedzą podczas wirtualnych spotkań i rozmów – dodał Jan Borowski-Komenda, kierownik Działu Agro w PepsiCo w Polsce. W 2022 roku firma zamierza rozszerzyć stosowanie plonów ograniczających degradację gleb oraz stale zwiększać udział energii pozyskiwanej z paneli słonecznych. Takie rozwiązania pojawiają się coraz częściej, a rolnicy uznają inwestycje w OZE za bardzo ważne dla rozwoju ich agrobiznesów.
– W naszym gospodarstwie zamontowaliśmy 160 paneli o łącznej mocy instalacji prawie 50kW. Energia z fotowoltaiki pokrywa zapotrzebowanie energetyczne naszego gospodarstwa w około 15 proc. – powiedział Tomasz Kowalski, współpracujący z PepsiCo w Polsce rolnik z woj. dolnośląskiego, prowadzący uprawy na powierzchni 500 ha. – Uważam to za bardzo korzystną inwestycję, która przy obecnych cenach energii może
nam się zwrócić za ok. 7-8 lat, a może jeszcze szybciej. Dodatkowa korzyść polega jednak na uniezależnieniu się od dostawców energii i możliwości produkcji zgodnie z zasadami rolnictwa regeneracyjnego – dodał Tomasz Kowalski.
Dla rozwoju praktyk regeneracyjnych istotne znaczenie będzie miało rolnictwo precyzyjne, dostarczając zarówno danych pomiarowych, jak i dodatkowych informacji zarządczych. Dzięki nim rolnicy uzyskają zwiększoną wydajność upraw przy zastosowaniu mniejszych ilości zasobów naturalnych. Działania PepsiCo w dążeniu do magazynowania materii organicznej w glebie wspiera technologia, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie redukcji emisji. PepsiCo zamierza szerzej wykorzystać doświadczenia brytyjskich rolników, którzy do nawożenia upraw już teraz stosują niskowęglowy, a jednocześnie bogaty w składniki odżywcze nawóz powstały z obierzyn ziemniaczanych zbieranych w procesie produkcji chipsów. Opisywana praktyka zostanie przetestowana na brytyjskich polach w 2021 roku, a w 2022 roku zostanie wdrożona na pozostałych rynkach europejskich, w tym także w Polsce.
PepsiCo będzie mierzyć postępy w realizacji celów programu „Pozytywnego Rolnictwa”, monitorując stan upraw na polach oraz działania osób zaangażowanych w inicjatywę, co z biegiem czasu przełoży się na efekty. Wśród nich kluczowa będzie poprawa stanu i żyzności gleb, zmagazynowanie dwutlenku węgla w glebie i redukcja emisji, poprawa stanu wododziałów, zwiększanie bioróżnorodności, a także poprawa warunków życia rolników. W tym celu PepsiCo współpracuje z wiodącymi światowymi organizacjami, m.in. z Science Based Targets Network oraz World Wildlife Fund.
Program „Pozytywne Rolnictwo” jest w pełni zgodny z niedawną deklaracją PepsiCo osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2040, a także realizacji celu redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) w całym łańcuchu wartości o ponad 40 proc. w ujęciu bezwzględnym do roku 2030.
Rodzima spółka Vigo System rośnie jak na drożdżach. Poprzez Vigo Ventures, wehikuł inwestycyjny, zaangażowała się w finansowanie nowatorskiego projektu kamer multispektralnych wykorzystujących promienie rentgenowskie.
Liczba wniosków o finansowanie prac badawczo-rozwojowych i innowacji rekordowo rośnie – wynika z danych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pandemia wzmocniła trend zarówno w dużych firmach, jak i startupach.
Cyfryzacja biznesów poprzez integrację pracy ludzi, sztucznej inteligencji i maszyn, pędzi jak szalona. Z najnowszych danych MarketsandMarkets wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat rynek ten globalnie będzie wart trzy razy więcej niż dziś.
Tesla miała uroczyście otworzyć 1 lipca br. gigantyczny zakład e-aut w spokojnej miejscowości Grünheide pod Berlinem. Jednak protesty ekologów, biurokracja i problemy z planami sprawiły, że wcale nie wiadomo, kiedy pierwsze auto wyjedzie z tego zakładu.
W środę 16 czerwca o godz. 16 wystartuje uroczysty finał XXIII edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Gala online, na której poznamy tegorocznych laureatów, będzie transmitowana na kanałach organizatorów konkursu: Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Na zwycięzców czeka w sumie 600 tys. zł i bardzo prestiżowe tytuły. Wyłoniono ich spośród 219 uczestników tegorocznych zmagań.
Dzięki kanalikom powietrza można zwiększyć przepustowość światłowodu, co dało nam światowy rekord. Nie da się go też podsłuchać – mówi prof. Tomasz Nasiłowski, prezes InPhoTech.
Rodzimi naukowcy stworzyli stymulator, który ma szansę pomóc tysiącom chorych – PelviFly pobudza mięśnie dna miednicy. Opracowali go we współpracy z ekspertami z Doliny Krzemowej, sięgnęła po niego już klinika w Łasku.
Przy okazji reformy podatkowej z 2022 r. zmodyfikowano ulgi na rozwój, przez co zwiększyło się wsparcie dla transformacji cyfrowej przemysłu, zatrudniania wysoko wykwalifikowanych pracowników i wprowadzania na rynek nowych produktów.
Innowacyjny sprzęt od rodzimej spółki Widmo pozwala zobaczyć co jest pod powierzchnią ziemi, zapewniając tzw. obraz hiperspektralny. Wynalazek ma przyspieszyć m.in. budowę dróg czy mapowania złóż w górnictwie.
Trzeci rok z rzędu koncern Apple jest liderem zestawienia najbardziej innowacyjnych firm świata, ale Tesla jest już wiceliderem. Amazon wciąż na trzeciej pozycji - wynika z badania Boston Consulting Group
Visa, otworzy w Polsce pierwszy strategiczny hub technologiczno-produktowy. To pierwsza tego typu placówka w Europie i piąta na świecie. O lokalizacji zdecydowały "polskie talenty IT".
Coś poszło nie tak. Te rozwiązania albo weszły na rynek zbyt wcześnie i po prostu wyprzedziły swoją epokę albo ich innowacyjność okazała się ślepą uliczką. Czy taki los czeka składane smartfony, które na razie wygospodarowały ledwie niszę?
Imran Chaudhri, amerykański inżynier, który przez ponad 20 lat pracował dla Apple, opracował nowatorską technologię ubieralną (wearables) z zaszytą sztuczną inteligencją. Ma ona zastąpić smartfon, czy inne urządzenia mobilne.
Dotrzymujemy obietnic, a słowa zawsze zamieniamy w czyny, przekazał prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki o przyjętych zmianach w tegorocznym budżecie, które przewidują dodatkowe środki dla nauczycieli, pracowników budżetówki oraz samorządów.
Perspektywy dla branży lotniczej na ten rok są pozytywne, wynika z szacunków IATA. Organizacja przewiduje, że w tym roku zysk netto wyniesie 9,8 miliarda dolarów, czyli ponad dwa razy więcej niż prognozowała w grudniu zeszłego roku.
Zwycięzcy Rolanda Garrosa dostaną po 2,3 mln euro. Najlepsi rocznie zarabiają nawet cztery razy tyle, ale tenis to nie tylko zyski. Jest jak w biznesie, a może gorzej. Wydatki zazwyczaj są wyższe niż wpływy.
Ci inwestorzy, którzy w trudniejszym czasie nie pozbyli się akcji tego producenta aut elektrycznych zostali wynagrodzeni.
W ciągu 11 sesji notowania Tesli Inc. niesamowicie poszybowały, a kapitalizacja spółki Elona Muska, najbogatszego człowieka na świecie, podskoczyła o 194 miliardy dolarów.
Historię Kościoła po II wojnie trzeba będzie napisać od nowa - mówi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, członek watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów.
W ciągu ostatnich 48 godzin w wielu sektorach wschodniej i południowej Ukrainy miały miejsce znaczące operacje sił ukraińskich - donosi brytyjski wywiad.
Turcja, na przemian z Grecją są kierunkami wakacyjnymi najchętniej wybieranymi przez Polaków. Słaba lira, galopująca inflacja i konkurencja na rynku połączeń do tego kraju spowodowały, że wakacje w Turcji nagle staniały.
Po sukcesie marszu 4 czerwca Donald Tusk może znów naciskać na stworzenie jednej listy wyborczej. Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia i Włodzimierz Czarzasty powinni się z nim porozumieć, ale nie podporządkowywać – przekonuje politolog.
"Kto Pani/Pana zdaniem byłby lepszym premierem Polski po jesiennych wyborach?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl dając ankietowanym do wyboru obecnego szefa rządu, Mateusza Morawieckiego i lidera PO, Donalda Tuska.
Autem na urlop. Niestety taka podróż często związana jest z dodatkowymi negatywnymi przygodami takimi jak awarie czy wypadki. Sprawdzamy czy Polacy boją się dalszych podróży samochodem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po katastrofie wywołanej zniszczenie zapory na Dnieprze prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski oświadczył, że "Rosja jest rządzona przez dzikusów".
Alpine A110 R Le Mans debiutuje jako hołd dla rywalizacji marki w przeszłości i przyszłości w słynnym na całym świecie wyścigu długodystansowym 24h Le Mans.
100 lat Le Mans 24h, 75 lat Porsche i powrót Ferrari po 50 latach – w tym roku w Le Mans jedna rocznica goni kolejną. O godzinie 16:00 w sobotę zejdą one na drugi plan, a o zwycięstwo w wyścigu rozpoczną rywalizację zespoły Toyoty, Cadillaca, Peugeota, Ferrari i Porsche.
11 CZERWCA
• rozporządzenie ministra zdrowia z 4 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne (DzU z 10 maja 2023 r., poz. 886)
Djoković pokonał w półfinale w czterech setach cierpiącego z powodu skurczów Hiszpana Carlosa Alcaraza, ubiegłoroczny finalista Ruud zwyciężył w trzech Niemca Alexandra Zvereva. Finał w niedzielę.
Członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA przedstawili rezolucję wzywającą administrację prezydenta Joe Bidena do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu ATACMS.
Kino bez gwiazd i efektów specjalnych, a jakie ciekawe! „Gorące dni” Turka Emina Alpera są pełne nieoczywistości i niuansów, zaś „Tori i Lokita” belgijskich braci Dardenne naprawdę głęboko widza poruszają
Nieodpłatne przesunięcie samochodu z majątku spółki do majątku wspólników nie spowoduje powstania przychodu po stronie spółki - potwierdziła skarbówka.
Ja bym proponował panu premierowi Morawieckiemu, żeby zamiast zastanawiać się, komu dać nagrodę, po prostu zadbał o porządną waloryzację płac pracowników budżetówki - powiedział Adrian Zandberg z partii Razem, komentując zapowiedzianą przez szefa rządu nowelizację budżetu i wypłatę nauczycielom 1125 zł w ramach nagród specjalnych.
Stany Zjednoczone uważają, że fabryka dronów szturmowych, którą Rosja buduje z pomocą Iranu, może być w pełni operacyjna na początku przyszłego roku - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
Były prezydent USA Donald Trump został oskarżony o 37 przestępstw, w tym o nieuprawnione przechowywanie dokumentów niejawnych i działanie mające na celu utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości po opuszczeniu Białego Domu w 2021 roku