Pojawienie się koronawirusa przyspieszyło automatyzację na rynku pracy. Napędzany pandemią rozwój technologii sprawi, że do 2025 r. podział czasu pracy pomiędzy ludzi a maszyny będzie niemal równy. To może przełożyć się na likwidację aż 85 mln etatów w ciągu najbliższych pięciu lat – prognozuje World Economic Forum (WEF).

Będą i nowe miejsca pracy, ale…

Jednak automatyzacja to nie tylko „zabójca” miejsc pracy. Równocześnie bowiem przyczyni się do powstania aż 97 mln nowych – wynika z raportu WEF. Eksperci Personnel Service ostrzegają jednak, że – pomimo optymistycznych prognoz dotyczących pojawienia się nowych zawodów – powodzenie tej transformacji zależy od zmiany świadomości pracowników oraz zapewnienia im dostępu do specjalistycznych szkoleń.

CZYTAJ TEŻ: Robotyzacja w sektorze MŚP będzie postępować

– Pandemia i związane z nią obostrzenia przyczyniły się do znacznego przyspieszenia cyfryzacji zarówno miejsc pracy, jak i oferowanych usług. Wzrósł popyt na m.in. technologie chmurowe, big data, handel elektroniczny czy roboty softwarowe i sztuczną inteligencję. Podczas wiosennego lockdownu wydawało się, że głównie zautomatyzowane zostaną stanowiska, na których nie da się pracować zdalnie, co przekładało się na realne straty finansowe firm. Tymczasem raport WEF pokazuje, że nadchodząca transformacja będzie szersza – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert rynku pracy.

CZYTAJ TEŻ: Polski pracownik nie boi się automatyzacji. Jest naiwny?

Jak podkreśla, podstawową zmianą będzie wyrównanie czasu spędzonego na wykonywaniu bieżących zadań przez ludzi i maszyny. A taki hybrydowy model pracy wymusza przekształcenie dotychczasowych obowiązków, poszerzenie umiejętności, a niekiedy wręcz zmianę zawodu.

Automatyzacja – które zawody są zagrożone likwidacją?

W TOP5 stanowisk najbardziej narażonych na likwidację znaleźli się: specjaliści ds. wprowadzania danych, sekretarze, księgowi, audytorzy oraz pracownicy fabryk i linii montażowych. Wśród zawodów zagrożonych WEF wymienia także m.in. pracowników infolinii klienckich i serwisowych, pracowników poczty, kasjerów bankowych, specjalistów HR czy robotników budowlanych.

CZYTAJ TEŻ: Firmy nie są gotowe na nagłą automatyzację

Jednocześnie eksperci oczekują wzrostu zapotrzebowania na m.in. analityków danych i naukowców, specjalistów AI i uczenia maszynowego, specjalistów big data, specjalistów ds. marketingu cyfrowego oraz specjalistów ds. automatyzacji procesów.