Dare IT, czyli pomoc dla kobiet w podjęciu pierwszej pracy w branży IT

Ruszyła czwarta już edycja programu mentoringowego Dare IT. Jest on przeznaczony dla pań, które chcą zdobyć swoją pierwszą pracę w branży informatycznej.

Publikacja: 28.11.2021 10:58

W trakcie trzech edycji programu Dare IT pracę w sektorze IT znalazła ponad setka kobiet.

W trakcie trzech edycji programu Dare IT pracę w sektorze IT znalazła ponad setka kobiet.

Foto: Adobe Stock

Ostatecznie 164 kobiet otrzymało możliwość wzięcia udziału w programie, choć chętnych było znacznie więcej, bo aż 1000 pań wysłało zgłoszenie do 4. już edycji programu Dare IT. 164 z nich będzie miało okazję powalczyć o przyszłość zawodową w sektorze IT. Pomoże im w tym 188 ekspertek – mentorek  domenowych i HR z wiodących firm technologicznych, takich jak: Allegro, ING Bank Śląski czy intive.

Date IT to indywidualne spotkania, ale nie tylko

Mentorki podzielą się z uczestniczkami wiedzą i doświadczeniem. Podopieczne otrzymają również dostęp do konsultacji ze specjalistami ds. HR, serii dwunastu webinarów edukacyjnych prowadzonych przez praktyków i praktyczki z branży IT oraz bezpośredni kontakt z pracodawcami, m.in. podczas targów pracy. Po oficjalnym zakończeniu programu przygoda ze społecznością Dare IT nie kończy się, gdyż funkcjonuje aktywna grupa Dare IT Community na Facebooku oraz Slacku Dare IT.

Łącznie, podczas czterech edycji do programu zgłosiło się prawie 5300 kobiet na 345 miejsc. W ciągu trzech edycji, pracę w IT znalazła ponad setka kobiet. Aż 65 proc. uczestniczek znalazło pracę w dwa miesiące od ukończenia programu, a 100 proc. z nich ponownie wzięłoby w nim udział. Wszystko po to, aby zwiększyć reprezentację kobiet w IT, która obecnie – według danych Komisji Europejskiej – wynosi zaledwie 17 proc.

Czytaj więcej

Full stack developer - na tym stanowisku programiści są rozchwytywani

– Czwarta edycja cieszyła się szczególnym zainteresowaniem kobiet z mniejszych miejscowości. Muszę przyznać, że było to dla nas pozytywne zaskoczenie, gdyż naszą misją jest docierania do kobiet także poza dużymi miastami. Chcemy wspomóc je w zmianie ścieżki kariery i dać dostęp zarówno do edukacji, jak i społeczności wspierających się kobiet ze świata nowych technologii, którą od kilku lat budujemy w Dare IT – mówi Natalie Pilling, współzałożycielka Dare IT.

Pomaga 21 firm i Stanford University

Od początku działania programu Dare IT wsparło już 21 firm z branży IT. Zarówno polskie, jak i międzynarodowe spółki i korporacje, dostrzegają, jak ważną rolę pełnią w kształtowaniu rynku pracy oraz zatrudnieniu kobiet. Potencjał programu dostrzegły też zagraniczne instytucje. Stanford University, jedna z najlepszych uczelni wyższych na świecie, wspólnie z Dare IT zdecydowała się zrealizować projekt badawczy, którego wyniki pomogą w tworzeniu jeszcze bardziej efektywnych działań w ramach inicjatywy dla kobiet. Rozpoczęły się także pracę nad kolejnym projektem organizowanym we współpracy badawczej ze Stanford University oraz firmą Flying Bisons - liderem na rynku digital consultingu w Polsce. Tym działaniem założycielki Dare IT chcą pokonać kolejną, dużą barierę stojącą na drodze do zdobycia pierwszej pracy jako projektantka/programistka, czyli brak praktycznego doświadczenia i portfolio.

– Zależy nam na tym, aby dotrzeć do jak największej liczby osób i zaadresować kolejne trudności w podjęciu pierwszej pracy. Stąd propozycja drugiego projektu badawczego nastawionego na zdobywanie i ćwiczenie praktycznych umiejętności projektowych i programistycznych pod okiem ekspertów w branży. Chcemy pomóc początkującym osobom nie tylko stworzyć portfolio lub projekt, ale także umożliwić wygranie płatnego stażu – podsumowuje Aleksandra Bis, współzałożycielka Dare IT.

Kadry & Płace
Kompetencje przyszłości – na co stawiają dzisiejsi nastolatkowie?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kadry & Płace
Polacy idą na umowę o pracę, ale zyskuje też freelancing
Kadry & Płace
Informatyk i analityk danych „królują”. Po których studiach zarobisz najwięcej?
Biznes
Powraca najbardziej niszczycielski cyberwirus. Firmy mają powody do obaw
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zarządzanie
Nowe oprogramowanie w firmie? Pracownicy będą wściekli