Chodzi o zasady:
· współmierności kosztów i przychodów,
· ostrożności,
· rzetelności sprawozdania finansowego oraz
· memoriału.
Aktualizacja: 23.09.2023 10:59 Publikacja: 15.02.2022 01:15
Biernych rozliczeń międzyokresowych nie zalicza się do kosztów podatkowych.
Foto: vizafoto
Chodzi o zasady:
· współmierności kosztów i przychodów,
· ostrożności,
· rzetelności sprawozdania finansowego oraz
· memoriału.
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów są to koszty jeszcze nieponiesione, które ujęto w kosztach bieżącego okresu sprawozdawczego. Zobowiązania w stosunku do nich powstaną w przyszłych okresach sprawozdawczych. Szczególne zasady tworzenia i rozliczenia biernych rozliczeń międzyokresowych, ujęto w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 6 ,,Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe.”
Bierne rozliczenia międzyokresowe stanowią szczególną formę rezerw. Rezerwy, które dotyczą podstawowej działalności operacyjnej przedsiębiorstwa tworzone są jako bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Natomiast rezerwy, które dotyczą pozostałej działalności operacyjnej jednostki, jej działalności finansowej lub skutków zdarzeń nadzwyczajnych są tworzone jako standardowe rezerwy. Przykładem rezerw w postaci biernych rozliczeń międzyokresowych są np. niewykorzystane urlopy pracowników, naprawy gwarancyjne lub prace poprawkowe, nagrody jubileuszowe dla pracowników, świadczenia emerytalne. Rezerwa istnieje do czasu dopóki niepewność w stosunku do jej wartości lub terminu powstania zobowiązania, ustąpi lub ustanie ryzyko, na które daną rezerwę zawiązano. Rezerwa może być wykorzystana jedynie na cel, na który była pierwotnie zakładana. Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów powinny zostać ustalone w wiarygodnie oszacowanej wartości, wynikać z racjonalnych przesłanek. Przy ocenie zasadności tworzenia rezerw powinno kierować się zasadą istotności.
Biernych rozliczeń międzyokresowych nie zalicza się do kosztów podatkowych. Tworzy się je do celów bilansowych. Zasada ta, określona jest w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art.16 ust. 1 pkt 27), nie uważa się za koszty uzyskania przychodu: „rezerw, odpisów na straty kredytowe oraz odpisów aktualizujących, innych niż wymienione w pkt 26–26c, jeżeli obowiązek ich tworzenia w ciężar kosztów nie wynika z innych ustaw; nie są jednak kosztem uzyskania przychodów rezerwy i odpisy na straty kredytowe oraz odpisy aktualizujące utworzone zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości albo MSR, inne niż określone w niniejszej ustawie jako taki koszt.”
Ujęcie w kosztach podatkowych następuje dopiero przy faktycznym poniesieniu danego wydatku.
Wykorzystanie rezerwy następuje w związku z powstaniem zobowiązania, na które była utworzona. Rezerwa może być wykorzystana wyłącznie zgodnie z celem, na który została utworzona. Zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 6 ,, Zmiana rezerwy/biernego rozliczenia międzyokresowego kosztów w zobowiązanie, wobec przekształcenia się przewidywanego ryzyka wykonania przez jednostkę świadczeń, wynikających z ciążących na niej obowiązków w pewność, powoduje zmniejszenie rezerwy bądź biernego rozliczenia międzyokresowego kosztów i zwiększenie zobowiązań.” Oznacza to, że wykorzystanie rezerwy następuje z związku z powstaniem zobowiązania, na które była utworzona. Rozerwę rozwiązuję się w sytuacji gdy ustanie lub zmniejszy się ryzyko uzasadniające jej utworzenie. Technicznie polega to na zmniejszeniu stanu rozliczeń międzyokresowych oraz zmniejszeniu kosztów w okresie sprawozdawczym, w którym stwierdzono, że zobowiązanie jest mniejsze lub nie powstało. Bierne rozliczenia międzyokresowe zmniejszają koszty okresu sprawozdawczego, w którym stwierdzono, że zobowiązania te nie powstały. Nie rzadziej niż na ostatni dzień roku obrotowego rezerwy podlegają inwentaryzacji drogą porównania danych z ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami. Następuje wtedy weryfikacja realnej wartości tych składników.
Czytaj więcej
Krajowy System e-faktur ma być rozwiązaniem, z którego korzyści będą czerpać przedsiębiorcy, jak i organy państwowe. Celem wdrożenia usługi e-faktur jest m.in. przyczynienie się do szybkiego wykrywania przestępców podatkowych i zmniejszenia luki VAT.
Zgodnie ze wspomnianym krajowym standardem rachunkowości: „Rozwiązanie części lub całości niewykorzystanej rezerwy w przypadku zmniejszenia lub ustania ryzyka uzasadniającego jej tworzenie, na dzień na który okazała się zbędna, polega na zmniejszeniu stanu rezerwy oraz zwiększeniu:
a) pozostałych przychodów operacyjnych – jeżeli rezerwa dotyczy pośrednio działalności operacyjnej,
b) przychodów finansowych – jeżeli rezerwa dotyczy operacji finansowych,
c) zysków nadzwyczajnych – jeżeli rezerwa dotyczy zdarzeń związanych z innym ryzykiem niż ogólne ryzyko prowadzenia działalności operacyjnej, (art. 35d ust. 4 ustawy).”
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Chodzi o zasady:
· współmierności kosztów i przychodów,
Przeprowadzenie i rozliczenie inwentaryzacji jest jednym z warunków przygotowania rzetelnego sprawozdania finansowego oraz sprawdzenia stanu majątkowego firmy. Przepisy nie regulują szczegółowo sposobu przeprowadzenia i rozliczenia inwentaryzacji.
Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku sprzedano w Europie ponad 77 tysięcy egzemplarzy tego modelu (dane Yato Dynamics). Puma pozostaje SUV-em wysoko ocenianym nie tylko przez dziennikarzy, lecz również przez klientów. Doceniliśmy ją za walory jezdne, mocne silniki i praktyczną kabinę. Jak przedstawia się aktualna oferta?
W przedsiębiorstwach, które zobowiązano do stosowania kas fiskalnych zdarzają się sytuacje, w których paragon fiskalny zostanie źle wydrukowany. Co wtedy należy zrobić?
Split payment funkcjonuje już od dwóch lat, ale i tak część podatników ma nadal wątpliwości w jaki sposób dokonywać płatności za kilka faktur od jednego kontrahenta.
Przedsiębiorstwo, które planuje ulokować środki czy to w nieruchomość, czy w zakup innej firmy powinno podjęcie decyzji poprzedzić analizą due diligence. To swoisty zawór bezpieczeństwa dla inwestora.
Wezwanie do zapłaty jest oficjalnym pismem, które wierzyciel kieruje do dłużnika. Znajdują się w nim informacje o zadłużeniu i prośba o jego uregulowanie w określonym terminie. Wezwanie do zapłaty daje możliwość dochodzenia należności od wierzyciela.
Jak zaspokoić potrzebę przemieszczania się ludzi i towarów, a jednocześnie ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko i społeczeństwo?
Decyzję o zmianie zasad (polityki) rachunkowości jednostka może podjąć w dowolnym momencie, jednak jej skutki będą miały zastosowanie od początku roku obrotowego. Zmiany te są możliwe, jeśli ich wprowadzenie zapewni wierniejsze odzwierciedlenie sytuacji majątkowej, finansowej lub wyniku finansowego jednostki.
Już niepełny rok dzieli podatników od wejścia w życie przepisów zobowiązujących podatników VAT do wdrożenia kolejnej rewolucji w sposobie raportowania danych do organów podatkowych. Krajowy System e-Faktur będzie obowiązywał od 1 lipca 2024 r. i będzie obligował podatników do wystawiania i udostępniania tzw. faktur ustrukturyzowanych, które będą dostępne dla organów podatkowych w czasie rzeczywistym.
Aby rzetelnie i jasno wykazać swoją sytuację majątkową i finansową, podmiot musi przedstawić wszelkie dodatkowe dane w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.
Koszty prowizji zapłaconej na rzecz instytucji finansowej mogą zostać podatkowo rozpoznane jednorazowo w dacie ich poniesienia, niezależnie od ich ujęcia w księgach rachunkowych. Moment uznania wydatku za koszt podatkowy nie jest bowiem uzależniony od uznania go za taki koszt w znaczeniu bilansowym.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa bilansowego w Polsce wartości zaprezentowane w księgach rachunkowych prezentuje się w walucie polskiej. Nie inaczej jest w przypadku wyceny przyjmowanego do użytkowania przedmiotu wniesionego do spółki na podstawie jednego z rodzajów umów leasingu.
Przedsiębiorstwa prowadzące działalność produkcyjno-handlową przekazują wyprodukowane przez siebie wyroby gotowe do własnych sklepów w celu ich sprzedaży jako towary handlowe. W zależności od wyceny produktów przekazanych do placówek handlowych, różna będzie ewidencja tej operacji gospodarczej.
Prawidłowe wypełnienie obowiązków sprawozdawczych z zakresu cen transferowych to skuteczny sposób na zabezpieczenie ryzyk zarówno dla spółki, jak i dla osób, które nią zarządzają.
Każdy, kto zawiera transakcje z podmiotami powiązanymi stoi przed dylematem jak udowodnić, że warunki ustalone w takich transakcjach są rynkowe. Rynkowe, czyli odpowiadają warunkom, które ustaliły albo ustaliłyby podmioty niepowiązane. Zagadnienie to nabiera szczególnej istotności, gdy dla danej transakcji zostanie zidentyfikowany obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych i złożenia przez zarząd spółki oświadczenia o rynkowości cen. I tu odpowiedzią jest analiza cen transferowych.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Nie maleje napięcie między Polską a Ukrainą z powodu jednostronnego embarga na ukraińskie zboże wprowadzonego przez Ukrainę. - Chcę powiedzieć prezydentowi Zełenskiemu, żeby nigdy więcej nie obrażał Polaków - powiedział w Świdniku Mateusz Morawiecki.
Miała nie tylko pasję, ale i odwagę, by porzucić stabilną, perspektywiczną karierę w mediach i zacząć rozwijać własną firmę. Dziś Delia Lachance jest jedną z najważniejszych kobiet w niemieckim biznesie.
Metallica przygotowuje się do festiwalu gwiazd metalu Power Trip, m. in. z AC/DC, i opublikowała nowy, koncertowy singiel “Too Far Gone”.
Liczba turystów, którzy przyjechali do Grecji od stycznia do lipca tego roku, była o 21,9 procent większa niż rok wcześniej. Najszybciej przybywało Amerykanów.
Jak podaje brytyjski portal Inews, brytyjscy urzędnicy zaangażowali się w rozmowy dyplomatyczne z kluczowymi przedstawicielami Kremla, dotyczące globalnego bezpieczeństwa zagrożonego trwającym konfliktem na Ukrainie.
We Francji ruszył proces dotyczący śmierci skoczka wingsuitingowego - samolot z którego wyskakiwał ściął jego głowę. Uważa się, że do śmierci miał przyczynić się pilot samolotu, który obniżył lot maszyny.
Kluby PKO BP Ekstraklasy latem zarabiały głównie na transferach młodych Polaków, a Raków Częstochowa oraz Legia Warszawa pokazały, że zyski warto także inwestować.
30 września już po raz 15. na ulicach stolicy pojawią się uczestnicy imprezy "Biegnij Warszawo". Tym razem meta będzie w wyjątkowym miejscu, bo na płycie stadionu przy Łazienkowskiej 3.
Głosowanie w wyborach parlamentarnych za granicą – co wiemy, a właściwie, czego nadal nie wiemy?
W 37 lat po największej katastrofie w historii światowej energetyki jądrowej, na terenie zamkniętej dla ludzi czarnobylskiej strefy, stanie elektrownia wiatrowa. Zbuduje ją niemiecka firma.
Agresja mężczyzny wobec kobiety, z którą żyje w związku, ma szczególne znaczenie - mówi profesor Juan Antonio Lascuraín Sanchez, tłumacząc hiszpański koncept przemocy na tle płciowym.
Ataki Rosji na ukraiński port i infrastrukturę zbożową wpisują się w kampanię mającą na celu pogorszenie stosunków Ukrainy z zachodnimi sąsiadami, w tym z Polską - piszą analitycy z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Inwestycja Agility Robotics może całkowicie odmienić naszą rzeczywistość – amerykańska firma ma bowiem plan, by uruchomić masową produkcję humanoidów. Chce zalać rynek zbliżonymi do wyglądu człowieka inteligentnymi robotami.
Podczas projekcji filmu "Zielona granica” w Białymstoku doszło do incydentu. Na sali kinowej obecna była reżyserka Agnieszka Holland. ”Pokaz próbowała zakłócić grupa chuliganów z wicemarszałkiem woj. podlaskiego" – podaje TOK FM.
"Czy Pani/Pana zdaniem Polska powinna wbrew UE utrzymywać zakaz wwozu zboża z Ukrainy?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Joe Biden, w czasie spotkania z Wołodymyrem Zełenskim zapowiedział, że pierwsza partia czołgów Abrams trafi na Ukrainę w przyszłym tygodniu.
Zwycięzcą Małej Gali jest „Kos” Pawła Maślony. Czy to przedsmak jutrzejszego dnia?
Ja to odbieram jako granie w drużynie Putina - powiedział gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych o słowach premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że Polska nie przekazuje uzbrojenia na Ukrainę, bo teraz „sami się zbroimy w najnowocześniejszą broń”.
Prawo i Sprawiedliwość rozpętuje bezprecedensową kampanię hejtu przeciw „Zielonej granicy” Agnieszki Holland, bo pozytywne obietnice nie przyniosły efektów, a afera wizowa obnażyła hipokryzję partii rządzącej w sprawie migrantów.
W hotelu Intercontinental Warszawa odbyła się w piątek konferencja Business Centre Club: BCC For The Future. Liderzy Jutra, poświęcona wyzwaniom współczesnej przedsiębiorczości, trendom w biznesie przyszłości i metodom efektywnego zarządzania firmami
Wołodymyr Zełenski i Justin Trudeau, premier Kanady podpisali zmodernizowaną umowę o wolnym handlu między swoimi krajami podczas wizyty prezydenta kanady w Ottawie.
W wieku 98 lat zmarł w Rzymie były prezydent Włoch Giorgio Napolitano. Był pierwszą głową Republiki, która została wybrana na dwie kadencje.
Po udanym ataku Ukrainy na rosyjskie dowództwo w Sewastopolu ukraiński polityk Ołeksij Daniłow ocenił, że przyszłość Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej to dobrowolna albo przymusowa samolikwidacja.
Podczas gdy niebo nad Europą wciąż pozostaje zamknięte dla samolotów z Rosji, w środę z Moskwy do Hanoweru przylecieć miał prywatny odrzutowiec. W sieci pojawiły się spekulacje na temat tego, kto mógł być na jego pokładzie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas