E-faktury będą za rok obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców

Aż niemal 30 petabajtów danych – tyle w ciągu dekady zbierze Krajowy System e-Faktur (KSeF). Rozwiązanie, które od początku br. funkcjonuje nad Wisłą, ma obsługiwać do nawet ponad 2 mld faktur miesięcznie.

Publikacja: 05.05.2022 14:07

Pod względem cyfryzacji polskie firmy nie należą niestety do europejskiej czołówki i całkowite odejś

Pod względem cyfryzacji polskie firmy nie należą niestety do europejskiej czołówki i całkowite odejście od faktur papierowych może stanowić dla nich duże wyzwanie.

Foto: ZinetroN

Na razie korzystanie z niego jest dobrowolne, ale – zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów – za rok będzie obowiązkowe. Zgodziła się już na to Komisja Europejska.

KSeF stanie się obligatoryjny od II kwartału 2023 r. (najwcześniejszy możliwy termin to 1 kwietnia). Resort finansów przygotował już interfejs programowania (API), który pozwala na integrację zewnętrznych programów księgowych z systemem. Twórcy KSeF deklarują, że po pełnym uruchomieniu będzie on w stanie przetworzyć ok. 100 mln faktur dziennie. Pod względem wdrożeń systemów do obsługi obiegu faktur w gospodarce Polska jest w europejskiej czołówce. Swoje rozwiązania wcześniej uruchomiły tylko Włochy, Hiszpania i Portugalia, przy czym we Włoszech od stycznia 2019 r. jest to jedyny dopuszczalny prawnie sposób wystawiania faktur (przez pierwsze pięć kwartałów funkcjonowania tych przepisów wystawiono w tym kraju ponad 2 mld e-faktur).

Czytaj więcej

Faktura zamiast paragonu dla osoby fizycznej?

Krzysztof Pulkiewicz, country manager Unifiedpost Group, odpowiedzialny za rozwój platformy Banqup w Polsce. , zauważa, iż w Estonii, choć nie ma tam centralnego systemu, a jedynie rozwiązania komercyjne, już 30 proc. wszystkich faktur ma postać elektroniczną. - Również w Finlandii i Szwecji znaczna część przedsiębiorców korzysta już z takich platform, nie czekając na rozwiązania państwowe - dodaje.

E-faktury będą za rok obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców

Kolejnym krajem w UE, posiadającym centralny system fakturowania, będzie Francja (zapowiedziała obowiązkowe wystawianie i procedowanie e-faktur między firmami od 2024 r.). Według francuskiego Narodowego Instytutu Statystyki i Studiów Ekonomicznych już w 2017 r. 83 proc. małych firm (zatrudniające od 10 do 49 osób) otrzymało, a 64 proc. z nich wystawiło e-faktury. Natomiast wśród dużych firm (250 lub więcej pracowników) - 91 proc. otrzymało, a 81 proc. wystawiło e-faktury.

- Pod względem cyfryzacji polskie firmy nie należą niestety do europejskiej czołówki i całkowite odejście od faktur papierowych może stanowić dla nich duże wyzwanie – zaznacza Pulkiewicz.

Księgowość
MDR zawieszone przez pandemię, ale eksperci radzą raportować na bieżąco
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Księgowość
Polskie firmy nieprzygotowane do e-faktur
Księgowość
Wydatki na wdrożenie JPK i KSeF można odliczyć w czasie
Księgowość
Przejście z ryczałtu na skalę: jak księgować koszty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Księgowość
Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do KRS