Niezbędnik przedsiębiorcy. Porady i ważne terminy na czas od 23 do 29 maja

• Zmiana formy opodatkowania za 2022 rok już w lipcu. Piszemy, jak to zrobić.

• Ale uwaga, rozliczając się wspólnie z kimś z rodziny, warto poczekać, aby nie stracić.

• Radzimy: jak nie płacić składki zdrowotnej sprzedając np. firmowy komputer lub samochód.

• ZUS znów weźmie (jeszcze) więcej. Zmiana składki od 2023 r.

• Garnitur w kosztach? Jak działają ulgi? Najnowsze interpretacje podatkowe.

• Fiskus może zablokować konto uczciwemu. Historia informatyka i 300 tys. zł.

• Kiedy rozliczyć CIT za 2021? Ile czasu na wnioski o postojowe? Te i inne ważne terminy – również na ten tydzień – na zakończenie.

Publikacja: 21.05.2022 13:24

Niezbędnik przedsiębiorcy. Porady i ważne terminy na czas od 23 do 29 maja

Foto: Adobe Stock

Wybierz sobie podatek...

Od lipca przedsiębiorcy będą mogli zmienić formę opodatkowania za 2022 r. Jeśli uchwalona przez Sejm zmiana ustawy o PIT ostatecznie wejdzie w życie. Ale załóżmy, że tak. Osoby na podatku liniowym lub ryczałcie będą mogły wtedy przejść na skalę podatkową. Dla wielu będzie to kuszące, bo stawka PIT od lipca spadnie z 17 do 12 proc.

Tzw. liniowcy zadeklarują to dopiero w zeznaniu za 2022 r. Ryczałtowcy mogą wybrać skalę już w trakcie 2022 r., ze skutkiem na drugą połowę 2022 r. W tym celu, do 22 sierpnia należy złożyć stosowne oświadczenie (przypomnimy o tym). Konsekwencją tego kroku będzie konieczność rozliczenia przychodów z działalności za 2022 r. w dwóch odrębnych zeznaniach.

Czytaj więcej

Będzie można zmienić formę opodatkowania w 2022 roku - jak to zrobić

...ale ostrożnie z przejściem na skalę

Rzecz dotyczy podatników na ryczałcie. Jeśli zdecydują się na przejście na skalę już w połowie roku, nie będą mogli skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem. Odczekanie z tym krokiem do końca roku spowoduje, że opodatkowanych na skali będzie 12 miesięcy. Składając zaś zeznanie PIT-36, były ryczałtowiec rozliczy się wtedy razem z dzieckiem albo małżonkiem.

Czytaj więcej

Chcesz rozliczyć się z małżonkiem lub dzieckiem? Poczekaj z przejściem na skalę

Jak nie zapłacić składki sprzedając majątek

Pozostając przy Polskim Ładzie... Sprzedaż firmowego komputera, samochodu lub nieruchomości przez przedsiębiorcę na skali podatkowej albo podatku liniowym powoduje, że część z tych pieniędzy trzeba oddać w postaci składki zdrowotnej.

Ale jest na to sposób: najpierw zawiesić biznes, a potem sprzedać. Oczywiście, w czasie przerwy nie wolno wykonywać działalności i osiągać bieżących przychodów, ale nie ma przeszkód, aby zbywać środki trwałe i wyposażenie.

Sposób jest legalny, potwierdził to ZUS: „w takiej sytuacji nie trzeba płacić składki zdrowotnej”. Ale proszę pamiętać, że zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia z obowiązku opodatkowania przychodów ze sprzedaży firmowych rzeczy.

Czytaj więcej

Oto sposób, aby nie płacić składki przy sprzedaży firmowego majątku

ZUS weźmie (znów) więcej

W 2023 roku prowadzących działalność gospodarczą czeka rekordowa podwyżka wpłat do ZUS - aż o 187,56 zł. Stanie się tak, ponieważ Ministerstwo Finansów prognozuje wzrost przeciętnego wynagrodzenia do 6839 zł  w przyszłym roku. Wyliczenia podwyżki dotyczy tylko składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i Fundusz Pracy. Do tego trzeba jeszcze dodać podwyżkę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Czytaj więcej

Składki ZUS w 2023 roku. Takiej podwyżki jeszcze nie było

Ulgi nie kasują kosztów

Pewien prawnik prowadzi własną kancelarię, ma czwórkę niepełnoletnich dzieci, które wychowuje razem z żoną. Chciał skorzystać z ulgi 4+, która pozwala nie płacić podatku od przychodów do 85528 zł rocznie. Także wtedy, gdy są uzyskiwane z działalności gospodarczej. Ale co zrobić z kosztami? Czy można je odliczyć od przychodów przekraczających limit?

Rzeczony prawnik zapytał więc Urząd Skarbowy. A ten – w indywidualnej interpretacji – przyznał, że przedsiębiorca ma prawo rozliczyć wszystkie koszty. Nie musi wyłączać tych, które są związane z przychodami zwolnionymi z podatku.

Czytaj więcej

Ulgi z Polskiego Ładu dla prezesa firmy? Jest na to sposób

Garnitur można odliczyć. Ale z logo

Przedsiębiorca, zajmujący się audytowaniem producentów żywności i opakowań zapytał Urząd Skarbowy: czy zakupy różnych ubrań - koszule, garnitury, spodnie, kurtki – można zaliczyć do kosztów. Ubrania, proszę Urzędu, zakładane są na spotkania z klientami lub na czas innej pracy. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpisał: tak, ale... stroje muszą utracić charakter odzieży osobistej. Dzieje się tak, gdy mają – trwałe i widoczne - logo firmy. Znakiem może być zarówno nazwa firmy, jej skrót, jak też nazwa konkretnego produktu lub usługi. Przedsiębiorca tak też robił, ale pytanie o definicję „widoczności” nadal pozostaje bez odpowiedzi.

Czytaj więcej

Można rozliczyć w firmie ubranie, które ją promuje

Blokada konta grozi także uczciwym

300 000 złotych zablokowane na 3 miesiące. Taką decyzję podjął Urząd Skarbowy wobec pewnego informatyka na podstawie przepisów o STIR. Przedsiębiorca został wytypowany przez algorytm, bo... miał znaczny udział zakupów od kontrahentów wysokiego ryzyka. Fiskus uznał, że mógł świadomie uczestniczyć w wyłudzaniu VAT z faktur. Na nic zdały się tłumaczenia, że wszystkich zawsze sprawdzał i że nigdy nie płacił za niewykonane usługi. Sprawa trafiła do sądu.

WSA, a następnie NSA uznały jednak, że każdy prowadzący działalność gospodarczą, zwłaszcza w ryzykownej branży, musi się liczyć z tym, że skarbówka może, a czasem musi zablokować mu konto bankowe. Wystarczy, że uprawdopodobni – a nie udowodni - udział podatnika w wyłudzeniach, które nawet nie muszą występować u niego, ale na wcześniejszych lub późniejszych etapach fakturowania.

Czytaj więcej

Sąd: skarbówka może zablokować konto każdemu przedsiębiorcy

Pandemii nie ma, ale jest postojowe

Tydzień temu zniesiony został stan epidemii, ale wnioski o świadczenie postojowe można składać jeszcze do 16 sierpnia. O środki mogą ubiegać się wszyscy, których firmy lub działalności ucierpiały wskutek pandemii. Trzeba to tylko udokumentować.  

Czytaj więcej

To już ostatnia szansa na złożenie wniosku o świadczenie postojowe

Rozliczenie CIT: jeszcze tylko 4 tygodnie i 4 dni

Ministerstwo Finansów wysłuchało próśb księgowych, przytłoczonych wdrażaniem Polskiego Ładu i przesunęło termin rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych z 31 marca na 30 czerwca 2022 r.

Do fiskusa powinny trafić: zeznanie o wysokości dochodu/poniesionej straty (CIT-8, CIT-8AB), deklaracja o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (CIT-8E), wykaz przychodów, kosztów oraz dochodów z przekształcenia w zeznaniu składanym przez podatników ryczałtu od dochodów spółek. I oczywiście podatek, jeśli się fiskusowi należy.

Czytaj więcej

Resort finansów przypomina: więcej czasu na rozliczenie CIT za 2021 rok

Ważne terminy - o tym pamiętaj w tym tygodniu

25 maja

ŚRODA

√ wpłacić VAT za kwiecień 2022 r.

√ złożyć deklarację VAT-8, VAT-9M, VAT-12, VAT-13 za kwiecień 2022 r.

√ przesłać plik JPK_V7M za kwiecień 2022 r.

√ przesłać plik JPK_V7K (część ewidencyjna) za kwiecień 2022 r.

√ złożyć informację podsumowującą o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach VAT-UE za kwiecień 2022 r.

√ wpłacić podatek akcyzowy za kwiecień 2022 r. oraz złożyć deklarację dla podatku akcyzowego

√ uregulować podatek cukrowy należny za kwiecień 2022 r.

√ wysłać do PFRON wniosek Wn-D (wraz z załącznikami INF-D-P oraz INF-O-PP) o dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za kwiecień 2022 r.

Wybierz sobie podatek...

Od lipca przedsiębiorcy będą mogli zmienić formę opodatkowania za 2022 r. Jeśli uchwalona przez Sejm zmiana ustawy o PIT ostatecznie wejdzie w życie. Ale załóżmy, że tak. Osoby na podatku liniowym lub ryczałcie będą mogły wtedy przejść na skalę podatkową. Dla wielu będzie to kuszące, bo stawka PIT od lipca spadnie z 17 do 12 proc.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zanim zrobisz sobie wakacje od ZUS * SSE bez ulg? * zabezpieczenie auta w leasingu a KUP * rozliczenie strat po oszustwie * sporne prawa do utworów pracowniczych
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zakaz amortyzacji * skarbówka o fikcyjnym samozatrudnieniu * podatek od herbaty * obowiązkowe cyberbezpieczeństwo * dyrektywa SUP * hotel dla współpracowników
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * podatek od budowli * bilety na Euro 2024 a koszty * współpraca biznesowa małżonków * składka zdrowotna
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * wakacje od ZUS * podatek od dzierżawy znaków towarowych * rozliczenia podatkowe - ile zabierają czasu * jak firmy obniżają koszty najniższych płac
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: biznesowy garnitur w KUP? * czy nieodliczony VAT to koszt? * co z odliczeniem studiów z marketingu * płatności gotówkowe * luka vatowska *