Aktualizacja: 23.09.2023 15:47 Publikacja: 22.12.2020 11:00
Foto: Handel z Wielką Brytanią, choć coraz trudniejszy, nadal pozostanie ważny dla polskich firm. Źródło: Adobe Stock
OPINIE DLA „RZ”
Janusz Władyczak, prezes zarządu KUKE
Janusz Władyczak, prezes KUKEfoto: Dariusz Iwanski
firma.rp.pl
Sytuacja w handlu z Wielką Brytanią ulega pogorszeniu już od dłuższego czasu, co najmniej od dwóch lat. Brytyjskie firmy są postrzegane jako podmioty z niejasną przyszłością. Ponadto, ich sytuacja uległa dalszemu osłabieniu ze względu na skutki pandemii koronawirusa. MFW szacuje, że PKB Wielkiej Brytanii spadnie o 10 proc., a OECD, że będzie to nawet 11,2 proc. Ma to odzwierciedlenie choćby na wolumenach w naszym portfelu jako ubezpieczyciela polskich firm, które sprzedają produkty i usługi przedsiębiorcom brytyjskim. Z naszych danych wynika, że polskie firmy sprzedają teraz tam o wiele mniej towarów. Do tego na tamtejszym rynku rośnie liczba upadłości. Inne niepokojące zjawisko to wydłużenie terminów płatności. Było do tego zmuszonych 52 proc. firm pytanych przez Intrum, a 46 proc. twierdzi, że sytuacja ulegnie dalszemu pogorszeniu.
Polscy przedsiębiorcy z dużym niepokojem czekają na rozwój sytuacji na Wyspach. Wstrzymywanie się z działalnością i przygotowania do wciąż nieuzgodnionych warunków handlu nie są komfortowe ani dla polskich eksporterów, ani dla brytyjskich importerów. Wydaje się, że póki nie uzyskamy jasności co do reguł handlu, to powrotu do szerokiej wymiany handlowej z Wielką Brytanią nie będzie. A to oznacza, że nasi przedsiębiorcy będą musieli zagospodarować to spowolnienie, szukając rynków zbytu na innych kierunkach geograficznych, bądź przenieść część swej działalności bezpośrednio na Wyspy Brytyjskie. To
z kolei wiąże się z dużym ryzykiem inwestycyjnym.
„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym Programu Handlu Zagranicznego.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: firma.rp.pl
We wrześniu w brytyjskiej stolicy odbędzie się impreza pod nazwą Speciality & Fine Food Fair 2023 – duże i znaczące targi prezentujące specjały spożywcze z całego świata. Połączą one sprzedawców, kupców, branżowych rzemieślników i kucharzy.
Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku sprzedano w Europie ponad 77 tysięcy egzemplarzy tego modelu (dane Yato Dynamics). Puma pozostaje SUV-em wysoko ocenianym nie tylko przez dziennikarzy, lecz również przez klientów. Doceniliśmy ją za walory jezdne, mocne silniki i praktyczną kabinę. Jak przedstawia się aktualna oferta?
Światowe łańcuchy dostaw ulegają obecnie przekształceniom. Pandemia, inflacja, polityki zapobiegania wykorzystywania pracy przymusowej wśród kooperantów oraz regulacje środowiskowe zmuszają firmy, także z USA, do przemyślenia strategii biznesowych.
Dla polskich firm i pracowników Islandia to kierunek z perspektywami dzięki rozsądnemu i życzliwemu podejściu Islandczyków oraz coraz szerszemu otwieraniu się Islandii na kooperację z Unią Europejską.
Wyspy Owcze to archipelag na północnym Atlantyku między Szkocją, Islandią i Norwegią dający Polakom okazje do zarobkowania.
Po podpisaniu 9 lipca br. porozumienia handlowego między Nową Zelandią a Unią Europejską do wejścia w życie negocjowanego od pięciu lat układu brakuje jeszcze tylko zgody parlamentów Europejskiego i Nowej Zelandii.
Jak zaspokoić potrzebę przemieszczania się ludzi i towarów, a jednocześnie ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko i społeczeństwo?
Zniknięcie firmy Deloitte z rynku audytorskiego wcale nie jest przesądzone mimo decyzji PANA. Nie oznacza to, że firma ta – a przynajmniej pracujący dla niej biegli rewidenci – zupełnie zniknie z rynku.
Osoba która „wygra” licytację nie ma możliwości ubiegania się o odroczenie terminu zapłaty ceny nabycia wylicytowanej rzeczy. Tego terminu nie może przedłużyć ani komornik ani sąd.
Niedochowanie obowiązku tzw. szczególnej reprezentacji spółki w umowie między spółką a założycielem startupu, pełniącego jednocześnie funkcję członka zarządu – to najczęstsze ryzyko wykrywane podczas badania due diligence.
Mienie objęte wspólnością majątkową małżeńską może zostać wniesione do fundacji rodzinnej, ale tylko za zgodą drugiego małżonka.
Dzięki transgranicznemu przekształceniu krajowa spółka będzie mogła przenieść swoją siedzibę do innego państwa Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy EOG. Wprowadzono nowy typ podziału spółki - poprzez wyodrębnienie. Z drugiej strony istotnie zmieniono model weryfikacji legalności transgranicznej reorganizacji.
Problemy firmy Deloitte Audyt są złą wiadomością dla całego rynku audytorskiego w Polsce. Trudno zastąpić wielkie podmioty małymi biurami audytorskimi, gdyż one nie są w stanie sprostać obsłudze skomplikowanych podmiotów kapitałowych.
Od piątku sąd będzie mógł nakazać przedsiębiorcy, aby przywrócił do pracy zwolnioną osobę do końca procesu. To efekt nowelizacji KPC, która wchodzi w życie etapami.
Zabór mienia pracodawcy jest zawsze ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Nie ma znaczenia, czy ze względu na jego wartość czyn ten stanowi wykroczenie, czy przestępstwo.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Nie maleje napięcie między Polską a Ukrainą z powodu jednostronnego embarga na ukraińskie zboże wprowadzonego przez Ukrainę. - Chcę powiedzieć prezydentowi Zełenskiemu, żeby nigdy więcej nie obrażał Polaków - powiedział w Świdniku Mateusz Morawiecki.
Inflacja wymusza wiele działań na konsumentach, ale tak samo na przedsiębiorstwach i pracodawcach. Pracownicy lepiej postrzegają firmy, które prócz wynagrodzenia oferują dodatkowe benefity, szczególnie te z kategorii jedzenia.
Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas swojej wizyty w Waszyngtonie przewidywał, że Siły Zbrojne wyzwolą Bachmut do końca roku, co wskazuje na różnicę w stanowiskach Ukrainy i USA dotyczących kontrofensywy – pisze „The New York Times” .
W trakcie konwencji w Wiedniu Lewica mówiła o swoim programie mieszkaniowym. Lewica chce - by tak jak we Wiedniu - państwo razem z samorządami budowało mieszkania na wynajem.
Choć Rosjanie zapewniają, że do rozbudowy węgierskiej elektrowni atomowej Paks wszystko jest gotowe, to pierwszy beton pod fundamenty nowych reaktorów wyleją dopiero „do końca 2024 roku”. Dlaczego tak późno? Może tu chodzić o pieniądze. Budowę finansuje prowadząca wojnę Rosja.
Stany Zjednoczone zwróciły się do polskiego rządu o wyjaśnienie słów premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że Polska nie przekazuje już broni walczącej Ukrainie.
Przekleństwem polskiego sektora energetycznego jest dominacja własności państwowej. A w efekcie całkowite podporządkowanie go interesom partii aktualnie sprawującej władzę. Walka o głosy w branżach schodzących ze sceny gospodarczej uniemożliwia zapewnienie niezawodnych dostaw taniej energii.
Studentka krzycząca podczas legalnego zgromadzenia wulgarne hasło "***** PiS" jest winna popełnienia wykroczenia w postaci użycia słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznych, ale jednocześnie nie zostanie za swoje nielegalne zachowanie ukarana.
Niemiecka firma Securing Energy for Europe GmbH, czyli upaństwowiona Gazprom Germania, podpisała kontrakt na przewóz gazu skroplonego z Jamału do Indii. Oburzeni są nawet sami Niemcy.
Aby ograniczyć nielegalną migrację, niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser skłania się do krótkotrwałych pełnych kontroli bezpieczeństwa na granicach z Czechami i Polską.
Francja dostosowuje finansowanie samochodów elektrycznych. W przyszłości wspierany będzie jedynie zakup modeli rzeczywiście przyjaznych środowisku. Dotyczy to przede wszystkim importu samochodów elektrycznych z Chin.
W ten weekend wchodzi na nasze ekrany siedem tytułów. Ale szczególnie chciałabym polecić dwa polskie: „Zieloną granicę” Agnieszki Holland i „Strzępy” Beaty Dzianowicz
Miała nie tylko pasję, ale i odwagę, by porzucić stabilną, perspektywiczną karierę w mediach i zacząć rozwijać własną firmę. Dziś Delia Lachance jest jedną z najważniejszych kobiet w niemieckim biznesie.
Metallica przygotowuje się do festiwalu gwiazd metalu Power Trip, m. in. z AC/DC, i opublikowała nowy, koncertowy singiel “Too Far Gone”.
Liczba turystów, którzy przyjechali do Grecji od stycznia do lipca tego roku, była o 21,9 procent większa niż rok wcześniej. Najszybciej przybywało Amerykanów.
Jak podaje brytyjski portal Inews, brytyjscy urzędnicy zaangażowali się w rozmowy dyplomatyczne z kluczowymi przedstawicielami Kremla, dotyczące globalnego bezpieczeństwa zagrożonego trwającym konfliktem na Ukrainie.
We Francji ruszył proces dotyczący śmierci skoczka wingsuitingowego - samolot z którego wyskakiwał ściął jego głowę. Uważa się, że do śmierci miał przyczynić się pilot samolotu, który obniżył lot maszyny.
Kluby PKO BP Ekstraklasy latem zarabiały głównie na transferach młodych Polaków, a Raków Częstochowa oraz Legia Warszawa pokazały, że zyski warto także inwestować.
30 września już po raz 15. na ulicach stolicy pojawią się uczestnicy imprezy "Biegnij Warszawo". Tym razem meta będzie w wyjątkowym miejscu, bo na płycie stadionu przy Łazienkowskiej 3.
Głosowanie w wyborach parlamentarnych za granicą – co wiemy, a właściwie, czego nadal nie wiemy?
W 37 lat po największej katastrofie w historii światowej energetyki jądrowej, na terenie zamkniętej dla ludzi czarnobylskiej strefy, stanie elektrownia wiatrowa. Zbuduje ją niemiecka firma.
Agresja mężczyzny wobec kobiety, z którą żyje w związku, ma szczególne znaczenie - mówi profesor Juan Antonio Lascuraín Sanchez, tłumacząc hiszpański koncept przemocy na tle płciowym.
Ataki Rosji na ukraiński port i infrastrukturę zbożową wpisują się w kampanię mającą na celu pogorszenie stosunków Ukrainy z zachodnimi sąsiadami, w tym z Polską - piszą analitycy z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Inwestycja Agility Robotics może całkowicie odmienić naszą rzeczywistość – amerykańska firma ma bowiem plan, by uruchomić masową produkcję humanoidów. Chce zalać rynek zbliżonymi do wyglądu człowieka inteligentnymi robotami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas