Ulga podatkowa na robotyzację

Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 50 proc. kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, niezależnie od wielkości firmy i rodzaju branży.

Publikacja: 13.09.2020 13:55

Ulga podatkowa na robotyzację

Foto: Ulga na robotyzację ma być skierowana głównie do firm produkcyjnych, które chcą zrobotyzować proces produkcji. Źródło: Adobe Stock

Odliczenie, czyli ulga podatkowa na robotyzację dotyczyć będzie też leasingu oraz szkoleń dla pracowników obsługujących roboty. Resorty rozwoju i finansów wspólnie pracują nad ulgą na robotyzację.

Od niskiego poziomu robotyzacji po ulgę na robotyzację

– Chcemy zwiększenia poziomu robotyzacji polskiej gospodarki. Przyczyni się to do jej modernizacji i polepszenia jakości oraz elastyczności produkcji oraz komfortu pracy. Zwiększenie produkcji przemysłowej przy pomocy robotów, podnosi wydajność i zyskowność, a tym samym konkurencyjność firm. W dłuższej perspektywie ułatwia ekspansję eksportową – mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

CZYTAJ TEŻ: Robotyzacja w sektorze MŚP będzie postępować

– Robotyzacja to dziedzina, w której nasz kraj ma jeszcze wiele do nadrobienia. Nie tylko w porównaniu np. z Koreą Południową czy z Niemcami, ale też z Węgrami, Czechami czy Słowacją. W 2018 r. – na 10 tys. osób pracujących w przemyśle – w Niemczech przypadało ich 338, na Słowacji – 165, w Czechach – 135, na Węgrzech – 84, a w Polsce tylko 42 – dodaje wicepremier Emilewicz.

CZYTAJ TEŻ: Czy koronawirus przyspieszy robotyzację firm

– Zapewniamy podatkowe wsparcie dla wzrostu produktywności polskich firm. Chcemy uzupełnić ekosystem działających w Polsce preferencji podatkowych o rozwiązania wspierające otwieranie nowych linii produkcyjnych. Ulga na robotyzację obejmie przede wszystkim zakupy nowych robotów przemysłowych i potrzebnego do ich funkcjonowania oprogramowania – wyjaśnia Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Ulga na robotyzację – jakie koszty odliczymy?

Odliczenie od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację ma dotyczyć:

  1. zakupu lub leasingowania nowych robotów i kobotów (robotów współpracujących),
  2. nabycia oprogramowania,
  3. zakupu osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych),
  4. zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),
  5. szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

Ulga na robotyzację – kto skorzysta?

Z ulgi będą mogły skorzystać wszystkie firmy, bez znaczenia na wielkość przedsiębiorstwa lub branżę działania. Ulga obejmie płatników PIT i CIT. Koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego, dokonają dodatkowego odpisu (tak jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe).

CZYTAJ TEŻ: Polskie małe i średnie firmy otwarte na robotyzację

Projekt ustawy w sprawie ulgi ma trafić do Sejmu jesienią. Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 stycznia 2021 r. Resorty rozwoju i finansów zakładają, że ulga na robotyzację będzie obowiązywać przez pięć lat, czyli do końca 2025 r.

Odliczenie, czyli ulga podatkowa na robotyzację dotyczyć będzie też leasingu oraz szkoleń dla pracowników obsługujących roboty. Resorty rozwoju i finansów wspólnie pracują nad ulgą na robotyzację.

Od niskiego poziomu robotyzacji po ulgę na robotyzację

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo i Podatki
Certyfikat ma ułatwić firmom udział w przetargach publicznych
Prawo i Podatki
Samochody osobowe do testów mają być zwolnione z akcyzy
Prawo i Podatki
Deregulacja ma ułatwić życie firmom. Resort rozwoju ogłosił swoje pomysły
Prawo i Podatki
Rząd szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców. Wiemy, co znajdzie się w ustawie
Prawo i Podatki
Nowy pomysł rządu: zatrudnisz seniora, dostaniesz dofinansowanie