Koronawirus. Szansa na 0 proc. VAT

Zerowej stawce VAT będą podlegać m.in. osłony/szyby ochronne na twarz dla personelu medycznego. Źródło: Adobe Stock

Przedsiębiorcy, którzy przekażą darowizny na walkę z koronawirusem będą mogli stosować zerowy VAT. Będą to jednak tylko darowizny na rzecz wybranych podmiotów.

Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra finansów. W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego podmioty gospodarcze angażują się w akcję darowizn towarów dla podmiotów publicznych, np. szpitali. Dlatego też minister finansów postanowił przyznać im preferencję w postaci 0 proc. VAT.

Stawka ta będzie miała zastosowanie do darowizn przekazanych na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych w celu wykorzystania przez te podmioty tych towarów przy realizacji ich zadań, wynikających z przepisów prawa, podejmowanych w związku ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS CoV-2.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek

Kto skorzysta na zerowej stawce VAT?

Z preferencji w VAT będzie korzystał również import i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które to towary przekazane zostaną w drodze darowizny na rzecz podmiotów leczniczych, których zadaniem będzie wyłącznie leczenie pacjentów zakażonych wirusem SARS CoV-2. Chodzi zatem o darowizny na rzecz przekształconych jednoprofilowych szpitali zakaźnych, tzw. szpitali jednoimiennych.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Gdzie znaleźć tekst specustawy

Jakie towary obejmie zwolnienie z VAT?

Katalog towarów, których import i wewnątrzwspólnotowe nabycie, będzie zwolnione z VAT, obejmuje m.in.: wyroby medyczne, szkło laboratoryjne i aparaturę laboratoryjną, produkty lecznicze oraz substancje czynne w rozumieniu Prawa farmaceutycznego, produkty biobójcze w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych – wyłącznie środki dezynfekujące, specjalistyczne testy diagnostyczne służące do analizy i wykrywania czynników patogennych w organizmie człowieka, wodzie, powietrzu i glebie, środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

Co zrobić, aby skorzystać z zerowego VAT?

W celu skorzystania z zerowego VAT przedsiębiorcy będą musieli zawrzeć pisemną umowę darowizny z Agencją Rezerw Materiałowych albo Centralną Bazą Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych albo szpitalem jednoimiennym, z której to umowy będzie jednoznacznie wynikać, że dostarczone w drodze darowizny towary, będące przedmiotem importu towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów będą wykorzystane do zadań tych podmiotów związanych ze zwalczaniem zagrożeń spowodowanych wirusem SARS CoV-2.

W przypadku importu towarów importer, chcąc skorzystać ze zwolnienia, zobowiązany będzie do przedstawienia, w momencie importu towarów, kopii umowy darowizny naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, przed którym importer dokonuje formalności związanych z importem towarów.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kto dostanie postojowe od państwa

Zerowy VAT będzie mógł być stosowany do wspomnianych darowizn z mocą wsteczną, tj. od 1 lutego 2020 r., ale też niezbędna będzie umowa z podmiotem obdarowanym.

Preferencyjna zerowa stawka VAT ma obowiązywać do 31 sierpnia 2020 r. Przepisy rozporządzenia przewidującego to rozwiązanie mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dziennik Ustaw.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

153 mln zł na innowacje dla małych i średnich firm ze Śląska

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości rozpoczyna dziś jeden z najbardziej popularnych konkursów o dotacje z regionalnego ...

Jak pandemia zmieni branżę nowych technologii

Branża technologiczna powinna się skupić na tym, co od zawsze robi najlepiej. Czyli na ...

W Chinach treść reklamy musi odpowiadać cechom produktu

Mało kto wie, że chińskie prawo reklamy wymaga podawania prawdy i wprowadza szereg zakazów ...

Koronawirus. Włoski dekret płynności. Co da firmom?

Włoski rząd wprowadza kolejne dekrety pomocowe dla przedsiębiorców, ale ci nie kryją zniecierpliwienia. Chcą ...

Elektroniczny PIT przyspieszy zwrot nadpłaty

Przedsiębiorca, który w rocznej deklaracji wykaże nadpłatę podatku, otrzyma jej zwrot w ciągu 3 ...

Diety zagraniczne, a koszty uzyskania przychodów

Pracodawca do kosztów uzyskania przychodu może w całości zaliczyć wydatki z tytułu diet, których ...