Jak zwiększyć skuteczność tomografii komputerowej?

BrainScan
BrainScan - wizualizacja badania. Źródło: Adobe Stock.

Polski start-up stawia na diagnostykę obrazową nowej generacji. Dzięki sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu wspomaga interpretację badań tomografii komputerowej mózgu. To znacznie przyspiesza i poprawia skuteczność wykrywania uszkodzeń czy zmian patologicznych w mózgu.

System zaproponowany przez BrainScan działa w oparciu o automatyczne wykrywanie patologii widocznych na obrazie tomograficznym wraz z zaznaczeniem tych zmian oraz o priorytetyzację badań diagnostycznych. Dzięki takiemu „kolejkowaniu” badań na podstawie automatycznej detekcji zmian w mózgu, diagnosta może od razu skupić się na najpilniejszych przypadkach.

Gdy o życiu decydują minuty

System opracowano na podstawie analizy ponad 116,5 tys. badań obrazowych tomografii komputerowej mózgu i jest w stanie wykryć patologię w znacznie krótszym czasie. To pozwala usprawnić diagnozę i ma kluczowe znaczenie w ciężkich przypadkach, gdzie o życiu albo jakości dalszego funkcjonowania pacjenta decydują minuty.

– W samej Europie rocznie wykonuje się ok. 52 mln badań obrazowych tomografii komputerowej, a skala pomyłek w ich interpretacji może nawet przekraczać 20 proc. w zależności od badanego obszaru anatomicznego – mówi Szymon Korzekwa, R&D Director w BrainScan.

CZYTAJ TEŻ: Mycie auta po estońsku – oszczędność czasu i wody

– Oparty o sztuczną inteligencję system BrainScan umożliwia automatyczną detekcję oraz klasyfikację zmian patologicznych występujących w badaniu obrazowym mózgu i w ten sposób dostarcza lekarzom dodatkową informację, która pozwala na szybszą i bardziej skuteczną interpretację. System sprawdza się w diagnozowaniu m.in. krwotoku, krwiaków, udaru niedokrwiennego, malacji, obrzęku, atrofii, złamania kości czy obszaru hipodensyjnego. Efekt? Dzięki przyśpieszeniu wykrywania uszkodzeń mózgu pacjenta wymagającego szybkiej interwencji można dużo szybciej skierowany na odpowiednie leczenie – podkreśla Szymon Korzekwa.

BrainScan – nie godzina a 20 sekund

BrainScan jest również odpowiedzią na problem z dostępnością radiologów i ich obciążeniem ilością badań. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii wykonuje się ponad 10 tys. badań tomograficznych na 100 tys. osób. Szacuje się, że obecnie brakuje tam ok. 9 proc. radiologów. W Polsce jest to 8,5 tys. badań, a brak radiologów jest równie dotkliwie odczuwalny.

Specjaliści potrzebują więc narzędzi, które przyspieszą proces interpretacji i zmniejszą prawdopodobieństwo błędnej diagnozy. W ten sposób braki kadrowe zostaną zniwelowane przez większą wydajność obecnego systemu – przy codziennym obciążeniu pracą interpretacja badania pilnego zajmuje radiologowi nawet godzinę. BrainScan potrzebuje zaledwie 20 sekund, aby sklasyfikować skany, udostępnić wyniki i zidentyfikować najpilniejsze badania oczekujące w kolejce do opisu.

CZYTAJ TEŻ: UVera wygrywa. Polski start-up najlepszy w Europie

– Technologia już jest wdrożona w różnych placówkach medycznych w kraju i udowodniła swoją skuteczność na rzeczywistych przypadkach. Zaletą BrainScan jest możliwość szybkiej integracji z systemami w szpitalach bez zaburzania dotychczasowego obiegu informacji diagnostycznych. Nie wymaga też dodatkowego sprzętu, ani inwestycji infrastrukturalnych po stronie szpitala – rozwiązanie działa z powszechnie stosowanymi tomografami komputerowymi – zwraca uwagę Paweł Wilski, CEO funduszu Life Science Innovations, który wspiera BrainScan.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejne miliony na projekty badawczo-rozwojowe firm na Mazowszu

31 października rusza konkurs na dotacje kierowany do przedsiębiorców, którzy mają już doświadczenie w ...

TSUE unieważnił transfery danych do USA – czy firmy mają się czego bać?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał za nieważną decyzję Komisji Europejskiej zatwierdzająca tzw. Tarczę Prywatności, ...

Szybką ścieżką po 500 mln zł na projekty badawcze na Mazowszu

Resort funduszy zaktualizował harmonogram konkursów o unijne dotacje na 2020 r. Efekt to nowy ...

Biznes.gov.pl będzie portalem gdzie przedsiębiorca załatwi sprawy urzędowe nie ruszając się od swego biurka.

CEIDG odchodzi do lamusa. Co w zamian? Biznes.gov.pl

Strona CEIDG.gov.pl zostanie połączona z Biznes.gov.pl. W efekcie fuzji tych dwóch serwisów kierowanych do ...

Startupów wyścig o milion

Do 31 maja osoby i młode firmy, mające innowacyjne pomysły, mogą zgłaszać się do ...

Księgowa przypomina przedsiębiorcom o zmianach w podatkach

Paragony tylko z NIP, przelewy tylko na zgłoszone rachunki bankowe i split payment. Na ...