Polski start-up pomoże w leczeniu choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa jest jedną z głównych przyczyn zawału. Z jej powodu co roku w Polsce umiera ok. 40 tys. osób. Źródło: Adobe Stock

Firma SimpliCardiac opracowała opaskę o nazwie SimpliRadial. Opaska pomaga w leczeniu jednej z najpoważniejszych chorób serca, jaką jest choroba wieńcowa.

Choroba wieńcowa jest jedną z głównych przyczyn zawału. Z jej powodu co roku w Polsce umiera ok. 40 tys. osób. Aby pomóc w leczeniu tej choroby firma SimpliCardiac opracowała opaskę SimpliRadial. Opaska służy do zamykania tętnicy promieniowej po cewnikowaniu serca w trakcie leczenia choroby wieńcowej.

CZYTAJ TEŻ: Mycie auta po estońsku – oszczędność czasu i wody

Innowacyjne rozwiązanie

– Choroba ta to niedokrwienie mięśnia sercowego, a co za tym idzie, jego niedotlenienie i martwica. W przypadku nieleczenia może ona bardzo szybko doprowadzić np. do zawału. Specjaliści podkreślają, że preferowaną metodą leczenia jest tu przede wszystkim leczenie interwencyjne, polegające na udrożnieniu zablokowanej tętnicy doprowadzającej krew do serca za pomocą cewnika – tłumaczy prof. Mariusz Kruk, współzałożyciel firmy SimpliCardiac, która opracowała i opatentowała opaskę.

CZYTAJ TEŻ: Polski startup pozwoli „zajrzeć” w komórki serca w trakcie operacji

– Ostatnim etapem takiego zabiegu jest zatamowanie krwi tętniczej. Do tej pory stosowano w tym celu opaski uciskające tętnicę pośrednio. Nasza opaska SimpliRadial wprowadza pionierskie podejście i uciska tętnicę bezpośrednio, co daje dużo lepsze efekty i mniej powikłań – podkreśla prof. Kruk.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up ma ładowarkę nowej generacji do aut elektrycznych

Cewnikowanie przez tętnicę promieniową generuje mniej powikłań i niższe koszty niż alternatywna metoda przez tętnicę udową. Jest też preferowane przez pacjentów, gdyż oznacza krótszy pobyt w szpitalu. Rozwiązanie SimpliRadial optymalizuje jeden z kluczowych elementów takiego zabiegu.

Globalny problem

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie liczba zgonów z powodu choroby wieńcowej wzrośnie w tym roku aż do 11,1 mln, z 7,1 mln w 2002 r. Optymalizacja jej leczenia jest więc jednym z największych wyzwań współczesnej kardiologii i medycyny.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

To wyzwanie podjęli polscy lekarze i przedsiębiorcy. – Już w 2015 roku pozyskaliśmy 1,2 mln zł finansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach pilotażowego programu Bridge Classic. Przeznaczyliśmy te pieniądze na prace badawczo-rozwojowe nad opaską uciskową oraz na finansowanie procedur patentowych. Obecnie nasze rozwiązanie opatentowane jest m.in. w Polsce, USA i Chinach – opowiada Andrzej Białkowski-Miler, prezes SimpliCardiac.

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

– Pozyskane właśnie kolejne finansowanie i spłata pożyczki z NCBR wraz z 260 tys. zł odsetek pozwoli nam wejść na kolejny etap rynkowej ekspansji. Jesteśmy już w trakcie rozmów z kilkudziesięcioma firmami z całego świata zainteresowanymi naszą technologią. A w najbliższych miesiącach uruchamiamy prace nad kolejnymi urządzeniami medycznymi. Można powiedzieć, że nasz projekt z sukcesem przetarł szlak zwrotnych instrumentów finansujących R&D w Polsce – dodaje Andrzej Białkowski-Miler.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Milion dla technologicznej spółki

Fundusz Kvarko zainwestował 1 mln zł w spółkę Deepstributed. W efekcie Kvarko objął 15 ...

Przestępstwo skarbowe - od 1 stycznia 2021 r. jego popełnienie będzie karane surowiej.

Wzrosną kary za wykroczenie i przestępstwo skarbowe

Już 1 stycznia 2021 r. podatnicy, którzy popełnią wykroczenie bądź przestępstwo skarbowe będą musieli ...

Mazowieccy przedsiębiorcy mogą zaprezentować się w eksportowym katalogu

Samorząd województwa mazowieckiego przygotowuje pierwszy mazowiecki katalog produktów eksportowych. Firmy z Mazowsza mają czas ...

Koronawirus. Prawa i obowiązki pracodawców i pracowników

Ogłoszenie pandemii koronawirusa spowodowało, że wiele firm musiało drastycznie zmienić zasady pracy. Aby ułatwić ...

Jak zbudować swoje guanxi?

Nie jest niczym nadzwyczajnym fakt, że Chińczycy będą mówić co innego i robić coś ...

Nota księgowa – kiedy można ją wystawić?

Nie każda transakcja musi być udokumentowana fakturą VAT. Przedsiębiorcy mogą wystawiać noty księgowe w ...