Silver Starters – ruszyła tegoroczna edycja programu

Nie tylko młodzi ludzie zakładają start-upy. Seniorzy także. A pomaga im w tym program Silver Starters, którego tegoroczna odsłona już wystartowała.

Publikacja: 30.09.2020 07:15

Silver Starters – ruszyła tegoroczna edycja programu

Foto: Silver Starters to program szkoleniowo-biznesowy dla seniorów prowadzony w Polsce przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi i EIT Health. Źródło: Materiały prasowe

Silver Starters to program szkoleniowo-biznesowy dla seniorów prowadzony w Polsce przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi i EIT Health. Seniorzy otrzymują pomoc w wymyślaniu innowacji, zakładaniu start-upów i wprowadzaniu pomysłów na rynek

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up pomoże w leczeniu choroby wieńcowej

Program Silver Starters 2020 pomaga seniorom w zawodowym wymyśleniu się na nowo i w realizacji ich pomysłów, w szczególności związanych z obszarem zdrowia.

CZYTAJ TEŻ: Mycie auta po estońsku – oszczędność czasu i wody

Oprócz zdrowia, ważnym zagadnieniem dla osób starszych jest ich sytuacja na rynku pracy oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek oraz zjawiskom takim, jak wykluczenie cyfrowe. Społeczeństwo i wraz z nim rynek pracy, starzeją się. Według OECD, w roku 2050, na każde pięć osób aktywnych zawodowo, będą przypadały dwie osoby w wieku 65+ (źródło).

Start-upy nie tylko dla młodych

Dlatego EIT Health, największe w Unii Europejskiej partnerstwo publiczno-prywatne działające w obszarze innowacji i ochrony zdrowia, wspólnie z Uniwersytet Medycznym w Łodzi od dwóch lat rozwija program Silver Starters. Ma on wspomóc osoby w wieku 50+ w zakładaniu start-upów tak, aby seniorzy stawali się innowacyjnymi przedsiębiorcami i wymyślali na nowo swoją ścieżkę zawodową. Nowa polska edycja Silver Starters ruszyła 24 września br.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up ma ładowarkę nowej generacji do aut elektrycznych

– Większość innowacji w ochronie zdrowia w taki czy inny sposób dotyczy osób starszych. Seniorzy z kłopotami zdrowotnymi w naturalny sposób borykają się najczęściej. Dlatego to właśnie oni powinni mieć najwięcej do powiedzenia w tym obszarze. Do tej pory w programie wzięło udział 80 osób w wieku od 50 do 82 lat. Powstało kilka zespołów, które prototypują nowoczesne produkty takie, jak aplikacja Are You OK Today – mówi Mikołaj Gurdała, Innovations Manager w EIT Health InnoStars.

Silver Starters – aplikacja wymyślona przez 82-latka

Jeden z sukcesów programu to aplikacja „Are you Ok Today” stworzona przez holenderskiego 82-latka z myślą o innych seniorach. Mieszkający samotnie Han van Doorn z Holandii jest jednym z absolwentów programu. Czerpiąc z własnych doświadczeń stworzył dostępną już na rynku aplikację „Are you OK Today?”, która monitoruje zużycie energii w mieszkaniu. W przypadku anomalii (np. brak zapalonego światła przez dłuższy czas, niewłączony czajnik itp.) wysyła sygnał do bliskich. W wielu przypadkach to znak, że osoba np. upadła lub uległa wypadkowi domowemu. Aplikacja pozwala zachować seniorom niezależność. Nie wymaga noszenia zegarków, czipów czy żadnych innych urządzeń.

Silver Starters – jak wygląda program?

Silver Starters to warsztaty i szkolenia, dostępne zarówno online, jak i off-line. Szkolenia trwają 8 tygodni.

""

Silver Starters to warsztaty i szkolenia, dostępne zarówno online, jak i off-line. Źródło: Materiały prasowe

firma.rp.pl

Kursanci otrzymują wsparcie mentorów, którzy pomagają przekształcić pomysły seniorów w projekty biznesowe. Doświadczenie w biznesie nie jest wymagane.

CZYTAJ TEŻ: Pierwszy w pełni naturalny środek ochrony przed promieniami UV

Partnerem programu Silver Starters w Polsce jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi, największa uczelnia medyczna w Polsce.

CZYTAJ TEŻ: Polski startup pozwoli „zajrzeć” w komórki serca w trakcie operacji

– Struktura wiekowa populacji zmienia się. Społeczeństwa się starzeją. W ochronie zdrowia jest coraz więcej technologii i innowacji. Jednocześnie jedna z najważniejszych grup odbiorców usług medycznych to seniorzy. Umożliwienie im włączenia się w kreowanie innowacji zdrowotnych i medycznych jest po prostu konieczne. Start-upy i nowe przedsięwzięcia, oparte często na nietypowych programach badawczych czy pomysłach, są bardzo ważnym źródłem zmian w ochronie zdrowia – mówi prof. dr hab. Lucyna Woźniak, prorektor ds. rozwoju nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

W Silver Starters uczestniczą także instytucje z Portugalii (Instytut Pedro Nunes z Coimbry), Włoch (Uniwersytet w Neapolu im. Fryderyka II) oraz Holandii (Leyden Academy z Leyden).

Więcej informacji o programie Silver Starters 2020 i jego polskiej edycji, a także formularz zgłoszeniowy można znaleźć tutaj.

Tutaj z kolei znajdziemy szczegółowy harmonogram polskiej edycji Silver Starters 2020, wraz z planem modułów szkoleniowych.

Więcej o aplikacji „Are you OK today?” znajdziesz tutaj.

Silver Starters to program szkoleniowo-biznesowy dla seniorów prowadzony w Polsce przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi i EIT Health. Seniorzy otrzymują pomoc w wymyślaniu innowacji, zakładaniu start-upów i wprowadzaniu pomysłów na rynek

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up pomoże w leczeniu choroby wieńcowej
Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Start-Up
Salesbook pozyskał inwestora. Teraz szykuje ekspansję
Start-Up
Ile zarabia się w polskich startupach?
Start-Up
1 mln zł na konopie. Startup szuka alternatywy dla białka zwierzęcego
Start-Up
StethoMe - polski startup wśród najlepszych na całym globie
Start-Up
Noctiluca, czyli jak polski startup podbija świat