ZUS zwróci pieniądze przedsiębiorcom

Niemal 150 tys. przedsiębiorców uzyska automatycznie większą pomoc z ZUS. To efekt interwencji rzecznika MŚP w sprawie rozliczania nadpłat składek na ubezpieczenia.

Publikacja: 15.09.2020 08:46

ZUS zwróci pieniądze przedsiębiorcom

Foto: Tarcza branżowa to m.in. zwolnienie ze składek ZUS. Źródło: Adobe Stock

Jak pisaliśmy w serwisie www.firma.rp.pl, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, na wniosek Krajowej Rady Doradców Podatkowych, wystąpił do prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z oceną prawną niekorzystnej praktyki dotyczącej przedsiębiorców. Chodziło o zwolnienie z opłacania składek w przypadku posiadania w ZUS nadpłaty.

CZYTAJ TEŻ: Jaka składka ZUS w 2021 r.?

Sytuacja dotyczyła przedsiębiorców, którzy występując na podstawie Tarczy antykryzysowej o zwolnienie w opłacaniu składek ZUS za marzec, kwiecień i maj 2020 r. posiadali wcześniejszą nadpłatę z tytułu opłacania składek. W związku z nieprecyzyjnymi przepisami w tym zakresie, ZUS pomniejszał udzielaną pomoc (w formie zwolnienia ze składek) o wielkość nadpłaty.

Skuteczna interwencja

Rzecznik MŚP interweniował w tej sprawie, wskazując m.in. na naruszenie art. 12 ustawy Prawa przedsiębiorców. Zgodnie z nim organ powinien prowadzić postępowanie wobec przedsiębiorcy w sposób budzący zaufanie przedsiębiorców do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania.

CZYTAJ TEŻ: Zwolnienie ze składek ZUS do poprawki

W rezultacie zgłaszanego przez rzecznika MŚP problemu Zakład Ubezpieczeń Społecznych zarekomendował korzystne dla przedsiębiorców zmiany w przepisach Tarczy antykryzysowej. Nowelizacja (Dz. U. z 2020 r., poz. 1423, art. 10 w zw. z art. 13 pkt 6) wejdzie w życie 20 września 2020 r.

CZYTAJ TEŻ: Zwolnienie z ZUS także przy nadpłacie składek

Zakłada ona, że zwalnia się przedsiębiorców z obowiązku należnych składek wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych za marzec, kwiecień i maj 2020 r. także wówczas, gdy składki te zostały opłacone lub na poczet tych składek ZUS zaliczył z urzędu nienależnie opłacone składki. Co więcej, opłacone składki lub zaliczone z urzędu nienależnie opłacone składki podlegają zwrotowi.

Dobra wiadomość z ZUS dla tysięcy przedsiębiorców

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, w odpowiedzi na pismo rzecznika MŚP napisała, że „sprawy te będą ponownie rozpatrzone przez ZUS z urzędu, bez potrzeby jakichkolwiek działań po stronie płatnika składek”.

CZYTAJ TEŻ: ZUS odpuszcza po 7 latach. Ale nie sam

– O zwrot nadpłaty płatnik będzie mógł wystąpić po ustaleniu wysokości umorzenia. O zwolnieniu z opłacania składek lub jego nowej wysokości ZUS poinformuje płatników na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub przekaże pismo za pośrednictwem poczty – wyjaśniła prezes ZUS.

CZYTAJ TEŻ: Zapłata za towar gotówką pozbawi prawa do ujęcia wydatków w kosztach

– To dobra wiadomość dla tysięcy przedsiębiorców z sektora MŚP, którym pomoc w zakresie zwolnienia ze składek ZUS została w praktyce ograniczona z powodu wystąpienia nadpłaty w składkach. Ta sytuacja to skutek swoistego niedopatrzenia legislacyjnego oraz praktyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wysyła, co prawda, płatnikom składek informacje o stanie rozliczeń, niemniej w zakresie składek za rok ubiegły, według stanu na koniec danego roku – komentuje Paweł Satkiewicz, doradca podatkowy, główny konsultant w Biurze Rzecznika MŚP.

CZYTAJ TEŻ: Zbliżają się terminy zatwierdzenia sprawozdań finansowych

– Cieszy dość szybkie rozwiązanie tej niekorzystnej sytuacji przez ustawodawcę. A automatyczne, ponowne rozpatrywanie wniosków o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia przez ZUS daje nadzieję na mniejsze obciążenia administracyjne przedsiębiorców w tym zakresie oraz szybkie rozliczenie należnej pomocy w prawidłowej wysokości – podsumowuje Paweł Satkiewicz.

ZUS

Jak pisaliśmy w serwisie www.firma.rp.pl, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, na wniosek Krajowej Rady Doradców Podatkowych, wystąpił do prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z oceną prawną niekorzystnej praktyki dotyczącej przedsiębiorców. Chodziło o zwolnienie z opłacania składek w przypadku posiadania w ZUS nadpłaty.

CZYTAJ TEŻ: Jaka składka ZUS w 2021 r.?
Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
Nie każdy przedsiębiorca skorzysta z wakacji od ZUS
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
ZUS
Będzie rewolucja w składce zdrowotnej. Ma być prostsza i niższa
ZUS
Rząd zdecydował: będą wakacje od ZUS. Kto i jak z nich skorzysta
ZUS
Współpraca z firmą byłego prezesa nie wyklucza preferencyjnego ZUS
ZUS
Więcej firm skorzysta z wakacji składkowych. Rząd zmienia projekt ustawy