Oferty na rynku pracy IT wracają do normy

Doświadczeni specjaliści IT mogą przebierać w ofertach.
Specjaliści IT, szczególnie ci doświadczeni są poszukiwania na rynku. Źródło: Adobe Stock

Rynek pracy w IT w III kwartale 2020 r. wrócił do poziomu z początku roku. Najwięcej ofert pracy dla kandydatów IT pojawia się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.

Tak wynika z raportu „IT Market Snapshot” przygotowanego przez analityków platformy rekrutacyjnej inhire.io. Zgodnie z nim liczba ofert pracy dla kandydatów z tej branży wzrosła o 24 proc. w stosunku do II kwartału br. Wzrósł też ogólny poziom wynagrodzeń w branży (o 10 proc.), co oznacza, że wrócił on do poziomu sprzed pandemii.

Praca zdalna zyskuje

Wzrost najbardziej widoczny jest dla ofert pracy zdalnej. Analitycy inhire.io wskazują, że zacierają się różnice wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi miastami oraz zrównuje poziom płac dla pracowników wykonujących pracę w trybie zdalnym i stacjonarnym. Nadal ponad 2/3 ogłoszeń nie zawiera widełek płacowych (górne widełki zarobków w Warszawie osiągają kwotę rzędu 17,9 tys. zł, w Gdańsku – 17,8 tys. zł, a w Krakowie – ok. 14,5 tys. zł).

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

– Firmy coraz chętniej publikują ogłoszenia z uwzględnieniem widełek płacowych. Jednak nadal ponad 2/3 pracodawców nie chce ujawniać kwot oferowanego wynagrodzenia. W sektorze IT, w związku z ogromną ilością ofert dla kandydatów, informacja o zarobkach stała jednym z ważniejszych czynników decyzyjnych w procesie rekrutacji. Mediana rozpiętości widełek w branży jest jednak dość wysoka. W uśrednieniu górne widełki niejednokrotnie stanowią nawet 145 proc. tych dolnych – komentuje wyniki analizy Michał Gąszczyk, prezes inhire.io.

Oferty w największych miastach

Najwięcej ofert pracy dla kandydatów IT pojawia się w Warszawie (prawie 3 tys.), Krakowie (1,4 tys.), Wrocławiu (1,1 tys.), Poznaniu i Gdańsku (ponad 550 w każdym z miast), a najbardziej poszukiwani są doświadczeni kandydaci (84 proc. ofert), a najmniej ofert kierowanych jest do tzw. juniorów (ledwie 6 proc.).

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

Z raportu wynika, że w porównaniu z ubiegłym kwartałem, wciąż najpopularniejszymi językami programowania w publikowanych ofertach są: JavaScript (28 proc.), Java (20 proc.), Python (16 proc.), PHP i Typescript (8 proc.) oraz C# (7 proc.).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejny opolski Startup Mixer szykuje się do startu

Jak mówią organizatorzy, największe wydarzenie startupowe na Opolszczyźnie, ruszy 26 września. Narodowe Centrum Polskiej ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: wspólna recepcja

Czy w czasie epidemii wspólna recepcja działa bez zmian? Jakie obowiązki mają tu pracodawcy? ...

Tarcza finansowa dla MŚP – gdzie składać wnioski

Za tzw. tarczę finansową dla małych i średnich firm odpowiada Polski Fundusz Rozwoju (PFR), ...

Będą dotacje dla producentów urządzeń grzewczych

Małe i średnie, ale też duże firmy będą mogły skorzystać z pieniędzy z nowego ...

Elastyczność pracy stanie się standardem

Pandemia wpłynęła na upowszechnienie się elastycznych form pracy, również w firmach, które nie miały ...

Tarcza 4.0: Fundusz socjalny do zawieszenia

W omawianej aktualnie w Senacie tarczy 4.0 zaproponowano modyfikacje w zakresie gromadzenia i wydatkowania ...