Globalny handel w kierunku regionalizacji

Pandemia i wojna w Ukrainie to wydarzenia, które zmieniły handel międzynarodowy oraz kierunki inwestycji na świecie. Biznes wciąż działa jednak pragmatycznie.

Publikacja: 26.04.2023 13:28

Uczestnicy debaty gremialnie chwalili biznes za jego pragmatyczne podejście do handlu w okresie kryz

Uczestnicy debaty gremialnie chwalili biznes za jego pragmatyczne podejście do handlu w okresie kryzysu

Foto: Michał Ostrowski

Partnerem relacji jest KUKE

O tym, co się dzieje na świecie w handlu i gdzie płyną inwestycje, dyskutowano na EKG podczas panelu „Globalny handel i inwestycje”.

– Gorsze czasy dla światowego handlu zaczęły się tak naprawdę od tarć handlowych na linii USA–Chiny. Następnie przyszły pandemia i wojna. Jednak, co ciekawe, w 2022 r. eksport chiński do USA był rekordowy. Podobnie jest w Europie, która ściąga na potęgę towary z Azji. To, co się dzieje na poziomie haseł, nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości handlowej. Sfera gospodarcza działa pragmatycznie. Widać tendencje dbania o łańcuchy dostaw, są większe stany magazynowe, łańcuchy są skracane – analizowała Agnieszka Wolska, wiceprezeska zarządu Banku BNP Paribas.

– Gospodarka światowa kieruje się w stronę Wschodu, Azji. Widać to w Hongkongu, który nadal mimo napięć pozostaje bramą do Chin i Azji. Biznes rzeczywiście zachowuje się pragmatycznie – mówiła Jenny Szeto, dyrektor w Hong Kong Economic and Trade Office w Berlinie. Unia Europejska wciąż zmaga się też ze skutkami brexitu. Jednak jak zapewniają Brytyjczycy, sytuacja się normalizuje. – Europa pozostaje naszym głównym partnerem pomimo brexitu. Świadczy o tym także ostatnio osiągnięte porozumienie na linii Londyn–Bruksela dotyczące tzw. protokołu irlandzkiego. Nasza gospodarka wraca na właściwie tory po pandemii i pomimo strasznych wydarzeń w Ukrainie. Widać to także w relacjach z Polską, z którą notujemy ostatnio wysoki wzrost w obustronnym handlu – mówił Chris Barton, komisarz Jego Królewskiej Mości ds. handlu z Europą, reprezentujący Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Czytaj więcej

Protokół Północnoirlandzki dotyczy także firm z Polski

Również Katarzyna Kowalska, wiceprezes zarządu KUKE, uznała, że biznes niezależnie od negatywnych okoliczności działa racjonalnie. – Polski biznes poradził sobie z pandemią i brexitem. Radzi też sobie w relacjach z Ukrainą. Z kolei my jako KUKE przywróciliśmy obrót handlowy z Ukrainą już w czerwcu ub.r. Tak naprawdę KUKE nigdy go nie przerwała. Wynikało to z moratorium Banku Centralnego Ukrainy. Teraz w relacjach handlowych z Ukrainą notujemy szkodowość taką samą jak przed wojną, a przecież eksport do Ukrainy nam dynamicznie urósł. Jesteśmy gotowi na odbudowę Ukrainy. Pracujemy nad pierwszymi umowami. To pragmatyzm biznesowy – wyliczała Kowalska.

Polskich przedsiębiorców chwalił też Piotr Kuba, członek zarządu ds. inwestycyjnych w PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. – Zarządzamy funduszem ekspansji zagranicznej. Wspieramy polskie firmy w ekspansji kapitałowej poprzez fuzje i przejęcia. Wydawało się, że pandemia, lockdowny, a teraz wojna w Ukrainie spowolnią procesy akwizycyjne, ale finalnie tak się nie dzieje. Przedsiębiorcy zachowują się pragmatycznie. Zwiększają wartość swych firm – mówił Kuba, podkreślając, że spór świata demokratycznego z autokratycznym zdecydowanie bardziej będzie wpływał na lokalizację inwestycji niż na globalny handel. – Patrząc w przyszłość, warto rozróżnić handel i inwestycje. O ile ten pierwszy będzie się toczył, choć nie bez perturbacji, o tyle już w przypadku inwestycji jest inaczej. Przykładowo inwestycje zachodnich, w tym polskich, firm w Rosji i na Białorusi okazały się teraz w wielu przypadkach bezwartościowe. Są wręcz skazą na reputacji tych firm – zauważył Kuba. Jakie więc mogą być potencjalne scenariusze dotyczące globalnego handlu i inwestycji? – Dotknęły nas dwie zarazy: covid i Rosja. Kluczem do prowadzenia rozsądnego biznesu jest teraz regionalizacja, a nie globalizacja, ale też bezpieczeństwo i elastyczność działania – stwierdził Tomasz Zadroga, prezes firmy Respect Energy działającej już w ponad 20 krajach europejskich.

Czytaj więcej

Oczeretiana: 60 proc. ukraińskiego eksportu trafia teraz do krajów UE

– Świat jest we wrażliwym momencie. Trudno przewidzieć, co się wydarzy. Niemniej jednak Hongkong chce pozostać platformą handlową dla świata. Chcemy pomagać w handlu na linii Chiny–Azja–świat – mówiła Szeto.

– Handel powinien być wolny. Jednocześnie wszystkie regulacje WTO powinny być przestrzegane – zauważył Barton.

– WTO prognozuje, że w br. globalny handel wzrośnie o 1,7 proc., a w 2023 roku będzie to już znów ponad 3 proc. – wskazała Agnieszka Wolska, podkreślając, że wyzwaniem na pewno będzie konwersja firm w kierunku zielonej gospodarki, gdyż kryzysy (pandemiczny i wojenny) nie zastopowały zielonej transformacji, a wręcz ją wzmocniły.

– W Polsce na pewno wyzwaniem jest wolno rosnąca liczba eksporterów. Eksport nominalnie rośnie, ale nie ma to odzwierciedlenia w liczbie eksporterów. Dlatego wspieramy inwestycje w Polsce generujące eksport. Gwarantujemy bankom spłatę kredytów udzielonych polskim przedsiębiorcom lub zagranicznym inwestorom przeznaczonych na finansowanie inwestycji proeksportowych. Będziemy też wspierać polskie firmy w ich relacjach z Ukrainą – podkreśliła Kowalska.

Partnerem relacji jest KUKE

Partnerem relacji jest KUKE

O tym, co się dzieje na świecie w handlu i gdzie płyną inwestycje, dyskutowano na EKG podczas panelu „Globalny handel i inwestycje”.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Eksport
Wysoka dynamika polsko-brytyjskiej wymiany handlowej
Eksport
Border Target Operating Model – brytyjski plan kontroli transportu na 2024 rok
Eksport
WTO obniżyła prognozę wzrostu handlu w 2023 r.
Eksport
Zanosi się na eksport usług polskich ratowników medycznych na Wyspy Brytyjskie
Eksport
Niemcy oczekują spadku eksportu. Jak to wpłynie na polską sprzedaż zagraniczną?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu