Globalny handel w kierunku regionalizacji

Pandemia i wojna w Ukrainie to wydarzenia, które zmieniły handel międzynarodowy oraz kierunki inwestycji na świecie. Biznes wciąż działa jednak pragmatycznie.

Publikacja: 26.04.2023 13:28

Uczestnicy debaty gremialnie chwalili biznes za jego pragmatyczne podejście do handlu w okresie kryz

Uczestnicy debaty gremialnie chwalili biznes za jego pragmatyczne podejście do handlu w okresie kryzysu

Foto: Michał Ostrowski

Partnerem relacji jest KUKE

O tym, co się dzieje na świecie w handlu i gdzie płyną inwestycje, dyskutowano na EKG podczas panelu „Globalny handel i inwestycje”.

– Gorsze czasy dla światowego handlu zaczęły się tak naprawdę od tarć handlowych na linii USA–Chiny. Następnie przyszły pandemia i wojna. Jednak, co ciekawe, w 2022 r. eksport chiński do USA był rekordowy. Podobnie jest w Europie, która ściąga na potęgę towary z Azji. To, co się dzieje na poziomie haseł, nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości handlowej. Sfera gospodarcza działa pragmatycznie. Widać tendencje dbania o łańcuchy dostaw, są większe stany magazynowe, łańcuchy są skracane – analizowała Agnieszka Wolska, wiceprezeska zarządu Banku BNP Paribas.

– Gospodarka światowa kieruje się w stronę Wschodu, Azji. Widać to w Hongkongu, który nadal mimo napięć pozostaje bramą do Chin i Azji. Biznes rzeczywiście zachowuje się pragmatycznie – mówiła Jenny Szeto, dyrektor w Hong Kong Economic and Trade Office w Berlinie. Unia Europejska wciąż zmaga się też ze skutkami brexitu. Jednak jak zapewniają Brytyjczycy, sytuacja się normalizuje. – Europa pozostaje naszym głównym partnerem pomimo brexitu. Świadczy o tym także ostatnio osiągnięte porozumienie na linii Londyn–Bruksela dotyczące tzw. protokołu irlandzkiego. Nasza gospodarka wraca na właściwie tory po pandemii i pomimo strasznych wydarzeń w Ukrainie. Widać to także w relacjach z Polską, z którą notujemy ostatnio wysoki wzrost w obustronnym handlu – mówił Chris Barton, komisarz Jego Królewskiej Mości ds. handlu z Europą, reprezentujący Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Czytaj więcej

Protokół Północnoirlandzki dotyczy także firm z Polski

Również Katarzyna Kowalska, wiceprezes zarządu KUKE, uznała, że biznes niezależnie od negatywnych okoliczności działa racjonalnie. – Polski biznes poradził sobie z pandemią i brexitem. Radzi też sobie w relacjach z Ukrainą. Z kolei my jako KUKE przywróciliśmy obrót handlowy z Ukrainą już w czerwcu ub.r. Tak naprawdę KUKE nigdy go nie przerwała. Wynikało to z moratorium Banku Centralnego Ukrainy. Teraz w relacjach handlowych z Ukrainą notujemy szkodowość taką samą jak przed wojną, a przecież eksport do Ukrainy nam dynamicznie urósł. Jesteśmy gotowi na odbudowę Ukrainy. Pracujemy nad pierwszymi umowami. To pragmatyzm biznesowy – wyliczała Kowalska.

Polskich przedsiębiorców chwalił też Piotr Kuba, członek zarządu ds. inwestycyjnych w PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. – Zarządzamy funduszem ekspansji zagranicznej. Wspieramy polskie firmy w ekspansji kapitałowej poprzez fuzje i przejęcia. Wydawało się, że pandemia, lockdowny, a teraz wojna w Ukrainie spowolnią procesy akwizycyjne, ale finalnie tak się nie dzieje. Przedsiębiorcy zachowują się pragmatycznie. Zwiększają wartość swych firm – mówił Kuba, podkreślając, że spór świata demokratycznego z autokratycznym zdecydowanie bardziej będzie wpływał na lokalizację inwestycji niż na globalny handel. – Patrząc w przyszłość, warto rozróżnić handel i inwestycje. O ile ten pierwszy będzie się toczył, choć nie bez perturbacji, o tyle już w przypadku inwestycji jest inaczej. Przykładowo inwestycje zachodnich, w tym polskich, firm w Rosji i na Białorusi okazały się teraz w wielu przypadkach bezwartościowe. Są wręcz skazą na reputacji tych firm – zauważył Kuba. Jakie więc mogą być potencjalne scenariusze dotyczące globalnego handlu i inwestycji? – Dotknęły nas dwie zarazy: covid i Rosja. Kluczem do prowadzenia rozsądnego biznesu jest teraz regionalizacja, a nie globalizacja, ale też bezpieczeństwo i elastyczność działania – stwierdził Tomasz Zadroga, prezes firmy Respect Energy działającej już w ponad 20 krajach europejskich.

Czytaj więcej

Oczeretiana: 60 proc. ukraińskiego eksportu trafia teraz do krajów UE

– Świat jest we wrażliwym momencie. Trudno przewidzieć, co się wydarzy. Niemniej jednak Hongkong chce pozostać platformą handlową dla świata. Chcemy pomagać w handlu na linii Chiny–Azja–świat – mówiła Szeto.

– Handel powinien być wolny. Jednocześnie wszystkie regulacje WTO powinny być przestrzegane – zauważył Barton.

– WTO prognozuje, że w br. globalny handel wzrośnie o 1,7 proc., a w 2023 roku będzie to już znów ponad 3 proc. – wskazała Agnieszka Wolska, podkreślając, że wyzwaniem na pewno będzie konwersja firm w kierunku zielonej gospodarki, gdyż kryzysy (pandemiczny i wojenny) nie zastopowały zielonej transformacji, a wręcz ją wzmocniły.

– W Polsce na pewno wyzwaniem jest wolno rosnąca liczba eksporterów. Eksport nominalnie rośnie, ale nie ma to odzwierciedlenia w liczbie eksporterów. Dlatego wspieramy inwestycje w Polsce generujące eksport. Gwarantujemy bankom spłatę kredytów udzielonych polskim przedsiębiorcom lub zagranicznym inwestorom przeznaczonych na finansowanie inwestycji proeksportowych. Będziemy też wspierać polskie firmy w ich relacjach z Ukrainą – podkreśliła Kowalska.

Partnerem relacji jest KUKE

Partnerem relacji jest KUKE

O tym, co się dzieje na świecie w handlu i gdzie płyną inwestycje, dyskutowano na EKG podczas panelu „Globalny handel i inwestycje”.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Eksport
Wielka Brytania to wicelider odbiorców polskiej żywności
Eksport
Polska wołowina i wieprzowina trafią na ponad stumilionowy rynek
Eksport
Nastroje eksportowe w Niemczech nieco lepsze
Eksport
Dwucyfrowe wzrosty i duża korzyść dla Polski w handlu z Wielką Brytanią
Eksport
Eksport z zadyszką? Mniej eksportujemy i jeszcze mniej importujemy