Niezbędnik przedsiębiorcy. Tajniki składki zdrowotnej. Koszty zerwanego kontraktu. Mieszkanie w firmie

• Przejście z ryczałtu na skalę już w lipcu pozwoli odpisać nadpłacone składki zdrowotne? Wyjaśniamy

• Jak nie stracić ryczałtu z powodu podjęcia współpracy z byłym pracodawcą

• Inflacja jako siła wyższa. Odliczaniu kosztów podatkowych po zerwaniu kontraktu

• Czy dziedzicząc firmę, nabywamy też prawa do sposobu opodatkowania? Jest decyzja sądu

• Interpretacje podatkowe: jak rozliczać ryczałt od najmu mieszkań po wycofaniu ich z działalności? Wydatki na mieszkanie wynajęte, aby być bliżej kontrahentów - w kosztach?

• Na zakończenie: kto i za co będzie musiał podzielić się z fiskusem w tym tygodniu.

Publikacja: 12.06.2022 17:39

Niezbędnik przedsiębiorcy. Tajniki składki zdrowotnej. Koszty zerwanego kontraktu. Mieszkanie w firmie

Foto: Adobe Stock

Gorliwi nie zaoszczędzą na składkach

Przedsiębiorcy, którzy zamienią w lipcu ryczałt na skalę, nie odliczą składek zdrowotnych przypadających na drugą połowę roku. Zdaniem ministerstwa finansów nie pomoże też nadpłata składek przed 1 lipca, czyli jeszcze na ryczałcie.

Ci, którzy pozostaną na ryczałcie, będą mogli odliczać połowę składek zdrowotnych od przychodu tak, jak dotychczas.

Czytaj więcej

Nie da się odpisać nadpłaconych składek

Kilka systemów podatkowych, czyli trudny PIT za 2022 r.

W rozliczeniu rocznym podatnicy będą musieli pogodzić trzy zmiany przepisów podatkowych do jakich doszło w tym roku. Jeśli dojdzie do zmiany formy opodatkowania – a taka możliwość będzie od 1 lipca – konieczne będzie złożenie dwóch odrębnych zeznań. Jedno za część roku, gdy dzialalność była opodatkowana ryczałtem, a drugie za czas rozliczania na zasadach ogólnych.

Wyzwania będą także dwa: właściwe rozliczenie składki zdrowotnej oraz zaliczek na PIT za 2022 oraz inne ewidencjonowanie przychodów i kosztów.

Płatnicy także będą musieli – znów – ogarnąć zmianę rzeczywistości I wprowadzić nowy system kadrowo-płacowy. Od 1 lipca znika ulga dla klasy średniej i obowiązek podwójnego przeliczania wynagrodzeń. W zamian wprowadzona zostanie nowa skala podatkowa, ze stawkami 12 i 32 proc.

Czytaj więcej

Zeznanie za 2022 rok trudniejsze niż zwykle

Jak nie stracić ryczałtu, gdy robi się to samo, co wcześniej na etacie

Osoba, która od stycznia prowadzi biznes opodatkowany ryczałtem, może łatwo wpaść w pułapkę. Zgodnie z przepisami, prawo do ryczałtu tracą podatnicy, którzy świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy. Okres karencji dotyczy danego roku podatkowego oraz roku poprzedzającego rok podatkowy.

Skarbówka wydała jednak instrukcje dla tych, którzy chcą uniknąć utraty ryczałtu. Otóż kluczowe jest pojęcie „czynności odpowiadających". Jeśli zakres zadań wykonywanych w ramach umowy o pracę nie będzie tożsamy z usługami świadczonymi w biznesie, można bez obaw przyjmować zlecenia od dawnego pracodawcy.

Eksperci podatkowi zalecają jednak ostrożność. Korzystne interpretacje dotyczyły lekarzy, w przypadku innych zawodów rozróżnienie „czynności odpowiadających" może nie być tak oczywiste dla urzędników.

Czytaj więcej

Połączenie etatu i ryczałtu możliwe, ale pod pewnymi warunkami

Zerwany kontrakt (np. z powodu inflacji) a koszty podatkowe

Gwałtowny wzrost cen zmusza przedsiębiorców do renegocjowania kontraktów, a nawet ich zrywania lub odstępowania od realizacji. Tymczasem wydatki poniesione na przygotowanie do przetargu (np. wpłacone wadium, analizy, opinie prawne) są ogólnymi kosztami działalności. Zasadne jest więc pytanie: co zrobić, jeśli owe koszty odliczyło się od podatku, a firma zrezygnowała z realizacji kontraktu?

Eksperci podatkowi są zgodni: racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki, które mają ograniczyć straty, są kosztem, bo służą zabezpieczeniu źródła przychodów. I choć pewne ryzyko ze strony fiskusa jest, bo zrywanie umów z powodu inflacji to nowy problem, to doradcy podatkowi nie wróżą urzędnikom sukcesów w razie sporów sądowych na tym tle.

Czytaj więcej

Kontrakt zerwany, a co z kosztami? Za siłę wyższą nie można karać podatnika

Sposób płacenia podatków też można odziedziczyć

Dwie siostry przyjęły przed notariuszem spadek po ojcu, który był wspólnikiem spółki komandytowej. W skład spadku weszły jego prawa oraz obowiązki w tej spółce. Jedna z sióstr chce kontynuować działalność gospodarczą po ojcu związaną z uczestnictwem w spółce. Problem jest z podatkiem. Do opodatkowania dochodu z działalności ojciec wybrał podatek liniowy według stawki 19 proc. Czy córka wspólnika nabyła prawo do takiego opodatkowania wraz z nabyciem spadku?

Fiskus tego nie potwierdził. Zaznaczył tylko, że podatniczka ma prawo dokonać zmiany sposobu opodatkowania w kolejnych latach. Spadkobierczyni zaskarżyła interpretację i wygrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że wybór sposobu opodatkowania dochodów z działalności podatkiem liniowym jest prawem, które podlega sukcesji.

Czytaj więcej

Sąd: Podatek liniowy można „odziedziczyć” po zmarłym wspólniku

Wspólnik odliczy od PIT swoją część podatku spółki

Fiskus przyjrzał się sprawie podatnika, który pełnił w spółce komandytowej rolę komandytariusza, ale w trakcie roku podatkowego zdecydował się objąć funkcję komplementariusza. W efekcie, ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, a jednocześnie gwarantuje swoim nazwiskiem wysoki poziom merytoryczny.

Podatnik chciał wiedzieć, czy jako komplementariusz będzie miał prawo odliczyć od PIT przypadającą na niego część CIT spółki. Skarbówka odpowiedziała, że tak. Nie można jednak dokonać tego przy wypłacie zaliczek na poczet zysku, lecz po określeniu należnego CIT spółki za rok podatkowy, za który został wypłacony komplementariuszowi zysk tj. po zakończeniu roku podatkowego. Pomniejszenie nie dotyczy tej części podatku spółki komandytowej, która przypada za okres, gdy podatnik posiadał status komandytariusza.

Czytaj więcej

Wspólnik zapłaci niższy podatek

Najem mieszkań wycofanych z biznesu opodatkowany ryczałtem

Nieruchomości wykorzystywane w działalności gospodarczej można z niej wycofać i rozliczać na zasadach najmu prywatnego. Czyli ryczałtem według stawek 8,5 i 12,5 proc.

Taką interpretację uzyskał podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie ośmiu mieszkań. Stanowią jego własność i zostały ujęte w ewidencji środków trwałych, są także amortyzowane według indywidualnej stawki 10 proc. Podatnik płaci podatek liniowy 19 proc. Chce jednak zamknąć działalność gospodarczą, a w konsekwencji wycofać składniki majątku z działalności. Nadal jednak zamierza wynajmować mieszkania, tyle że w ramach najmu prywatnego.

Czytaj więcej

Ryczałt od najmu nieruchomości po wycofaniu jej z działalności

Mieszkanie bliżej pracy można odliczyć od podatku

Czy faktycznie, postanowiło sprawdzić dwóch przedsiębiorców. Pierwszy, zajmujący się doradztwem technicznym, najwięcej zleceń ma w miejscowości oddalonej o ponad 100 km od swojego domu. A jako, że musi tam być przez kilka dni w tygodniu, wynajął kawalerkę, co jest tańsze niż hotel. Drugi – informatyk - nawiązał współpracę z firmą w mieście oddalonym o 140 kilometrów. Zlecone mu zaś zadania wymagają bezpośredniego kontaktu, a dojazdy są zdecydowanie droższym rozwiązaniem niż wynajęcie mieszkania.

Skarbówka odpowiedziała: nie mamy nic przeciwko temu, aby rozliczyć wydatki na mieszkanie wynajęte po to, żeby mieć bliżej do kontrahentów. Ale – to rada dla tych, którzy będą chcieli to zrobić - przedsiębiorca musi mieć dowody potwierdzające, że faktycznie wykonuje firmowe usługi w miejscowości, w której wynajął lokum.

Czytaj więcej

Wynajęte mieszkanie wolno rozliczyć w kosztach podatkowych

Ważne terminy. O tym pamiętaj w tym tygodniu

15 czerwca

Środa

√ wpłacić składki do ZUS za maj 2022 r. - dotyczy płatników posiadających osobowość prawną

√ uiścić podatek od nieruchomości i podatek leśny za czerwiec 2022 r. - dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek nieposiadających osobowości prawnej

√ wpłacić składki do PPK

Gorliwi nie zaoszczędzą na składkach

Przedsiębiorcy, którzy zamienią w lipcu ryczałt na skalę, nie odliczą składek zdrowotnych przypadających na drugą połowę roku. Zdaniem ministerstwa finansów nie pomoże też nadpłata składek przed 1 lipca, czyli jeszcze na ryczałcie.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: składki ZUS w 2025 r. * Sejm uchwalił: wakacje składkowe i KSeF * strata przez hakerów a koszty * kontrole podatkowe * zmiany w KRS * ZUS od dodatku na przenosiny
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rozliczenie składek zdrowotnych * kasowy PIT * ZUS kontra przedsiębiorcze matki * firmowa wycieczka a koszty * jak firmy oceniają 20 lat w UE
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: start KSeF * reforma składki zdrowotnej * kasowy PIT * prawa na platformach e-commerce * strachy polskich firm
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: korekta składki zdrowotnej * wakacje od ZUS * stancja w kosztach? * ulga na kościelną darowiznę * auta zwolnione z akcyzy * bhp z nowymi obowiązkami * certyfikat oferenta
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu