Niezbędnik przedsiębiorcy. Jeszcze o zakazie amortyzacji. Koszty: czy da się rozliczyć flagę i aparat słuchowy? Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 2023 r.

• Czy koszty nabycia mieszkania da się odzyskać przy sprzedaży?
• Wydatki na patriotyczne symbole a podatek dochodowy
• Kto rozliczy aparat słuchowy w podatkowych kosztach firmy
• Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 2023 r. Chodzi o ZUS
• Po układzie z dłużnikiem ZUS musi wypłacić zasiłek - ważny wyrok
• Zły czas dla biznesu - jak reagują przedsiębiorcy
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 13.11.2022 17:35

Niezbędnik przedsiębiorcy. Jeszcze o zakazie amortyzacji. Koszty: czy da się rozliczyć flagę i aparat słuchowy? Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 2023 r.

Foto: Adobe Stock

Zakaz amortyzacji: nie wszystko stracone

Skarbówka ma pocieszającą informację dla przedsiębiorców, których dotknie obowiązujący od 2023 r. zakaz amortyzacji: zakazane koszty będzie można odzyskać przy sprzedaży nieruchomości.

W jednej z interpretacji fiskus zgodził się ze stanowiskiem podatnika CIT, że niezamortyzowana wartość początkowa budynków lub lokali mieszkalnych może stanowić koszt ich zbycia na rzecz podmiotu trzeciego.

A co w przypadku przedsiębiorców płacących PIT? Nie wykazują oni przecież sprzedaży nieruchomości mieszkalnych w firmie, jeśli nie są one dla nich towarem handlowym.

W ich przypadku wystarczy poczekać 5 lat od nabycia, by wcale nie płacić podatku. A jeśli do zbycia musi dojść wcześniej, to podatek trzeba zapłacić od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty.

- Do tych kosztów zaliczyć można wydatki na nabycie nieruchomości, w niezamortyzowanej części - mówi Wojciech Jasiński, doradca podatkowy. - Tym samym koszty da się odliczyć, tyle że nie w trakcie używania mieszkania/domu, ale dopiero przy liczeniu dochodu ze sprzedaży - dodaje.

Czytaj więcej

Zakaz amortyzacji: przedsiębiorcy odzyskają koszty przy sprzedaży

Biało-czerwona na koszt firmy

Czy wydatek na zakup flagi państwowej można rozliczyć w podatkowych kosztach? Doradcy podatkowi nie mają wątpliwości, że tak. Oto ich argumenty:

1.Flaga wyeksponowana podczas świąt narodowych wpływa dobry na odbiór firmy przez klientów oraz jej pracowników. Jeśli w siedzibie wisi flaga zakładamy, że przedsiębiorca szanuje swoją ojczyznę i będzie w poważny sposób podchodził do swoich obowiązków.

2.Flaga to element wystroju firmy. I tak jak meble czy kwiaty, może być rozliczona w kosztach jako jej wyposażenie.

Co na to fiskus? Jeszcze dziesięć lat temu uważał, że wydatek na flagę Polski nie ma związku z działalnością gospodarczą i nie można rozliczyć go w podatkowych kosztach. Teraz zmienił stanowisko i uważa, że Korzystanie z flagi państwowej w prowadzonej działalności gospodarczej może służyć kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy w oczach klientów lub kontrahentów. Dlatego poniesione wydatki mogą stanowić dla podatnika koszt uzyskania przychodów.

Czytaj więcej

Przedsiębiorca rozliczy w kosztach flagę na Dzień Niepodległości

Kto musi dobrze słyszeć, ten odliczy aparat

Fiskus zgadza się czasami na rozliczanie wydatków na aparaty słuchowe w podatkowych kosztach firmy.Kto może liczyć na takie wyrozumiałe podejście?

Np. przedsiębiorca zajmujący się nadzorem budowlanym instalacji sanitarnych. We wniosku o interpretację podkreślił, że wykonywane przez niego zajęcia wymagają dobrego słuchu, bo przepisy bhp na budowie nakazują stosowanie różnych sygnałów ostrzegawczych, także dźwiękowych. Tymczasem przedsiębiorca ma wady słuchu w obu uszach, które na dodatek się pogłębiają. Wobec tego musi zainwestować w aparaty słuchowe.

Podobny problem miał przedsiębiorca wykonującego usługi brukarskie. Ze względu na wykorzystywany sprzęt budowlany jego praca odbywa się w dużym hałasie. Na placu budowy musi ustalać różne rzeczy z klientami, dostawcami, architektami czy inżynierami. I bardzo istotne jest, aby wszystkie przekazywane informacje były zrozumiałe i nie dochodziło do nieporozumień.

W obu przypadkach fiskus wydał korzystne dla podatników interpretacje.

Czytaj więcej

Kiedy można rozliczyć w kosztach wydatki na aparat słuchowy

Obowiązkowy profil w PUE ZUS od 2023 r.

Od Nowego Roku każdy płatnik składek musi posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Teraz profil muszą mieć płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Po zmianach obowiązek obejmie wszystkich płatników (tj. osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej), w tym właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do pięciu pracowników, oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.

Są jednak wyjątki. Przedsiębiorca nie musi mieć profilu na PUE, jeśli upoważnił do swojej roli płatnika inną osobę (np. księgową lub pracownika biura rachunkowego).

Co się stanie, jeśli płatnik składek do 30 grudnia 2022 r. nie aktywuje konta na PUE lub nie przekaże upoważnienia np. Księgowej? Wtedy organ rentowy sam założy mu taki profil do 31 stycznia 2023 r.

Czytaj więcej

Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 2023 r. Są jednak od niego wyjątki

Sąd: jest układ ratalny z ZUS, trzeba wypłacić zasiłek

W poprzednim „Niezbędniku” informowaliśmy o procedowanej w Senacie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która ma wprowadzić zasadę, że jeśli przedsiębiorca zawrze układ ratalny z ZUS, to odzyska prawo do świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa.

Warszawski sąd nie czekał na zakończenie procesu legislacyjnego w tej sprawie i orzekł, że w sytuacji, gdy dłużnik prowadzący firmę zawarł z ZUS układ ratalny, to powinien mieć wypłacony zasiłek. Sprawa dotyczyła kosmetyczki prowadzącej swój salon, która miała zaległości w opłacaniu składek. Kobieta zawarła z ZUS umowę o rozłożenie na raty swojego długu, kilkanaście dni później urodziła dziecko i złożyła wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Zakład odmówił jej prawa do tego świadczenia, podkreślając, że w dniu porodu na jej koncie występowało zadłużenie na kwotę przekraczającą 1 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Sąd zmienił jednak zaskarżoną decyzję i przyznał kobiecie prawo do zasiłku macierzyńskiego. Wskazał, że zawarcie układu ratalnego między organem rentowym a ubezpieczoną doprowadziło do zmiany terminu płatności składek, w związku z czym straciły one charakter zaległości.

Czytaj więcej

Sąd: jest układ ratalny z ZUS, trzeba wypłacić zasiłek

Coraz trudniej prowadzić biznes w Polsce

Przyczyną są rosnące ceny, wysoka inflacja i zmiany podatkowe, które zmuszają wielu przedsiębiorców do zamknięcia lub zawieszenia biznesu. W ostatnim czasie stało się tak w przypadku ponad 200 tys. firm.

Eksperci przewidują, że wielu przedsiębiorców może nie przetrwać zimy. Wysokie prądu i gazu najmocniej uderzą w małych przedsiębiorców. Mimo wprowadzenia maksymalnych cen energii, są one dla nich i tak za wysokie. Efektem może być masowa likwidacja działalności i wzrost szarej strefy.

Ale barierą dla biznesu są też liczne w ostatnim czasie zmiany w przepisach regulujących prowadzenie firmy. Polski Ład wprowadził zmiany w rozliczaniu podatków oraz składce zdrowotnej. Firmy nadal mają wątpliwości w sprawie przepisów podatkowych. Trudności odczuły dotkliwie biura księgowe, które musiały zmierzyć się z Polskim Ładem i jego zmianami.

"Gwoździem do trumny" dla wielu drobnych firm może być podniesienie zryczałtowanej składki na ZUS.

Czytaj więcej

Prowadzenie firmy coraz mniej opłacalne. Wielu przedsiębiorców może nie przetrwać zimy

WAŻNE TERMINY

15 listopada

WTOREK

√ zapłata podatku od nieruchomości i podatku leśnego za listopad 2022 r. przez osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej

√ zapłata IV raty podatku rolnego przez osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej

√ zapłata IV raty podatku od nieruchomości, podatku leśnego i podatku rolnego przez osoby fizyczne

√ składki za październik 2022 r. wpłacają płatnicy składek posiadający osobowość prawną

√ wpłata do PPK

Zakaz amortyzacji: nie wszystko stracone

Skarbówka ma pocieszającą informację dla przedsiębiorców, których dotknie obowiązujący od 2023 r. zakaz amortyzacji: zakazane koszty będzie można odzyskać przy sprzedaży nieruchomości.

Pozostało 97% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: córka w kosztach firmy * podatek po sprzedaży wynajmowanego mieszkania * VAT od usług dietetyczki * koszty w biznesie erotycznym * zmiany w BIG
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zanim zrobisz sobie wakacje od ZUS * SSE bez ulg? * zabezpieczenie auta w leasingu a KUP * rozliczenie strat po oszustwie * sporne prawa do utworów pracowniczych
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zakaz amortyzacji * skarbówka o fikcyjnym samozatrudnieniu * podatek od herbaty * obowiązkowe cyberbezpieczeństwo * dyrektywa SUP * hotel dla współpracowników
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * podatek od budowli * bilety na Euro 2024 a koszty * współpraca biznesowa małżonków * składka zdrowotna
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * wakacje od ZUS * podatek od dzierżawy znaków towarowych * rozliczenia podatkowe - ile zabierają czasu * jak firmy obniżają koszty najniższych płac