Niezbędnik przedsiębiorcy. Ryczałtowcy dołożą na zdrowie * Różnica remanentów - ZUS zmienił zdanie * Rekompensata nie zawsze bez składek * Ekrany akustyczne a podatek od nieruchomości * Home office wiosną, alkotesty wcześniej

• Ryczałtowcy: składka zdrowotna w górę, a za 2022 r. - dopłata
• Składka zdrowotna od różnicy remanentów - niespodziewanie ZUS zmienił zdanie
• Czy od wypłaconej pracownikowi rekompensaty szef musi odprowadzić składki do ZUS?
• Ekrany akustyczne - bardzo ważny wyrok
• Zmiany w prawie pracy czekają już tylko na podpis prezydenta
• Firmy zapłacą trochę mniej za gaz
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 22.01.2023 23:08

Niezbędnik przedsiębiorcy. Ryczałtowcy dołożą na zdrowie * Różnica remanentów - ZUS zmienił zdanie * Rekompensata nie zawsze bez składek * Ekrany akustyczne a podatek od nieruchomości * Home office wiosną, alkotesty wcześniej

Foto: Adobe Stock

Składka zdrowotna: ryczałtowcy więcej zapłacą i jeszcze dopłacą

Składka zdrowotna od przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na uproszczoną, ryczałtową formę rozliczeń z fiskusem to 9 proc. podstawy uzależnionej od wartości rocznego przychodu. Tę podstawę wymiaru w 2023 r. stanowi 60 proc., 100 proc. lub 180 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w IV kwartale 2022 r. GUS właśnie podał, że wyniosło ono 6965,94 zł.

Ryczałtowiec, który ma przychody do 60 tys. zł zapłaci więc 376,16 zł miesięcznie (4 513,92 zł rocznie). W drugim progu, przy przychodach od 60 tys. do 300 tys. zł, składka wyniesie 626,93 zł (7 523,16 zł rocznie). Najlepiej zarabiający, powyżej 300 tys. zł, zapłacą co miesiąc 1128,48 zł (rocznie - 13 541,79 zł).

Pamiętać należy, że ryczałtowcy mają prawo do odliczenia połowy składek zdrowotnych od przychodu. Zarówno płaconych za siebie, jak i osoby współpracujące.

Ale podwyżka składki na zdrowie może dotyczyć także minionego roku. W ostatnich dniach ryczałtowcy dostają od księgowych informacje, że muszą dopłacić za 2022 rok nawet po kilka tysięcy złotych składki.

Problem dotyczy przede wszystkim ryczałtowców, którzy w 2022 roku mieli jakieś ekstra przychody albo - przy stałych przychodach - po prostu przekroczyli któryś z progów przychodów (pomniejszonych o składki na ubezpieczenia społeczne) obowiązujących w 2022 r.:

- do 60 tys. zł przychodu rocznie przedsiębiorcy płacili 335,94 zł składki zdrowotnej miesięcznie

- od 60 tys. zł do 300 tys. zł rocznie - 559,89 zł miesięcznie,

- powyżej 300 tys. zł rocznie - 1007,81 zł miesięcznie.

Gdy po zakończeniu roku księgowy zrobi podsumowanie i stwierdzi przekroczenie progu przychodów (np. po sprzedaniu w grudniu firmowej nieruchomości), za cały rok trzeba zapłacić wyższą składkę. Przedsiębiorcę czeka więc dopłata.

Czytaj więcej

Wyższa składka zdrowotna dla ryczałtowców w 2023 r. i dopłaty za 2022 r.

Różnica remanentów - ZUS zmienił zdanie

Przedsiębiorcy na skali oraz liniowym PIT też mają kłopot. Jeszcze do niedawna w swoich wyjaśnieniach ZUS twierdził, że „w odniesieniu do 2022 r. przedsiębiorca nie zwiększa dochodu dla celów składki zdrowotnej, jeżeli remanent końcowy będzie wyższy od remanentu początkowego”. W ostatnich tygodniach ZUS przyjmuje inne stanowisko: w rozliczeniu za 2022 r. składkę zdrowotną należy liczyć także od dochodu wynikającego z różnic remanentowych.

Jaki będzie tego skutek? Firmy, które mają dodatni remanent, zapłacą o wiele większą składkę. Przykładowo, przedsiębiorca na 1 stycznia 2022 r. sporządził remanent na kwotę 100 tys. zł. Kierując się przepisami oraz wyjaśnieniami z zeszłego roku, uznał, że dodatnia różnica remanentowa nie zwiększy kwoty składki zdrowotnej w 2022 r. Na koniec roku zainwestował więc w towary i jego remanent na 31 grudnia 2022 r. wyniósł 500 tys. zł. Różnica remanentów za 2022 r. to 400 tys. zł.

Jeśli przyjmiemy ostatnie, niekorzystne dla biznesu stanowisko ZUS, to okaże się, że przedsiębiorca musi od tej kwoty zapłacić składkę zdrowotną. Na skali wyniesie 36 tys. zł (400 tys. zł x 9 proc.), na liniówce 19,6 tys. zł (400 tys. zł x 4,9 proc.)

Czytaj więcej

Przedsiębiorcy znowu mają problem ze składką zdrowotną

Rekompensata dla pracownika - co ze składkami?

Zgodnie z przepisami podstawy wymiaru składek nie stanowią odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy. Ale nie zawsze.

Pewien pracodawca zwolnił pracownika, a ten wniósł pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne i zasądzenie od firmy wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Poza postępowaniem sądowym pracownik zażądał jeszcze rekompensaty za mobbing, dyskryminację i naruszenie dóbr osobistych, których doświadczył w miejscu pracy. Ostatecznie strony zawarły ugodę, którą sąd zatwierdził: w zamian za rekompensatę pracownik zrzekł się wszystkich roszczeń związanych z jego zatrudnieniem.

Firma chciała się upewnić, czy musi od tej rekompensaty odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne byłego pracownika. ZUS odpowiedział, że tak. Zwolnienie przysługiwałoby, gdyby rekompensata pozostawała w bezpośrednim związku z rozwiązaniem umowy (tj. gdy tryb i okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy naruszały przepisy prawa). A tak nie było w tej sprawie, bowiem żądania byłego pracownika szły o wiele dalej i były podnoszone poza postępowaniem związanym z wypowiedzeniem stosunku pracy.

Czytaj więcej

Rekompensata dla pracownika nie zawsze bez składek ZUS

Praca zdalna i badanie trzeźwości - potrzebny tylko podpis prezydenta

Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw została ostatecznie uchwalona. Teraz jeszcze czeka na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie po dwóch miesiącach od publikacji, czyli prawdopodobnie w marcu lub kwietniu. Jednak przepisy dotyczące badania trzeźwości zatrudnionych prawdopodobnie jeszcze w styczniu lub lutym.

Chodzi o prewencyjne kontrole trzeźwości osób na etatach i kontraktach cywilnoprawnych. Sam sposób przeprowadzania kontroli ma być określony zgodnie z potrzebami i specyfiką konkretnego pracodawcy. Stosowne regulacje mają się znaleźć w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu.

Nowelizacja wprowadza m.in. definicję pracy zdalnej i możliwość pracy hybrydowej. Zobowiązuje też pracodawcę do zapewnienia pracownikowi materiałów i narzędzi koniecznych do wykonywania zdalnej pracy, a także do pokrycia związanych z tym kosztów. Chodzi nie tylko o zużywaną energię elektryczną, opłaty za telefon czy internet. Obejmie to również komputer czy drukarkę – jeśli strony się tak umówią, a urządzenie będzie gwarantowało bezpieczeństwo pracy.

Czytaj więcej

Nadchodzą zmiany w Kodeksie pracy. Chodzi o badanie trzeźwości i pracę zdalną

Przyzakładowe ekrany akustyczne bez podatku

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który ucieszy przedsiębiorców, którzy wydają własne pieniądze, żeby chronić otoczenie przed hałasami związanymi z ich działalnością.

Sprawa dotyczyła firmy, która zajmuje się działalnością produkcyjną, a na terenie kompleksu przemysłowego ma ekrany akustyczne i dźwiękochłonne. Pozwalają one ograniczyć szkodliwy wpływ hałasu na środowisko i obniżyć go do wartości dopuszczalnych. Firma oczekiwała potwierdzenia, że ekrany akustyczne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Rację firmie przyznał dopiero NSA. Uznał, że ekrany akustycznie chroniące przed hałasem pochodzącym nie ą urządzeniami budowlanymi, a w konsekwencji nie stanowią budowli w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Czytaj więcej

Ważny wyrok dla firm, które chronią otoczenie przed hałasami

PGNiG obniżyło ceny gazu dla biznesu

Od 18 stycznia cena gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw, korzystających z cennika "Gaz dla biznesu", jest niższa o 150 zł za megawatogodzinę (ponad 19 proc.). To reakcja spółki PGNiG Obrót Detaliczny z grupy Orlen na spadki cen gazu ziemnego na giełdach - ostatnio zeszły one do poziomu zbliżonego do tego sprzed ataku Rosji na Ukrainę.

Klienci PGNiG zapłacą więc za gaz 600–650 zł/MWh - w zależności od jego zużycia. Obniżki mają obowiązywać do 31 marca 2023 r.

Czytaj więcej

PGNiG obniża stawki za gaz dla firm

WAŻNE TERMINY

25 stycznia
ŚRODA

√ pracodawcy wysyłają do PFRON wnioski Wn-D i załączniki INF-D-P oraz INF-O-PP o dofinansowanie miesięcznych wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za grudzień 2022 r.

√ wpłata podatku VAT za grudzień 2022 r.

√ złożenie deklaracji VAT-8, VAT-9M, VAT-12 za grudzień 2022 r.

√ przesłanie pliku JPK_V7M za grudzień 2022 r.

√ przesłanie pliku JPK_V7K za grudzień 2022 r. (część ewidencyjna i deklaracyjna)

√ wpłata podatku akcyzowego za grudzień 2022 r. oraz złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego

√ przesłanie informacji podsumowującej o wewnątrzwspólnotowych transakcjach VAT-UE za grudzień 2022 r.

√ złożenie deklaracji VAT-13 przez przedstawiciela podatkowego za grudzień 2022 r.

Składka zdrowotna: ryczałtowcy więcej zapłacą i jeszcze dopłacą

Składka zdrowotna od przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na uproszczoną, ryczałtową formę rozliczeń z fiskusem to 9 proc. podstawy uzależnionej od wartości rocznego przychodu. Tę podstawę wymiaru w 2023 r. stanowi 60 proc., 100 proc. lub 180 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w IV kwartale 2022 r. GUS właśnie podał, że wyniosło ono 6965,94 zł.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: korekta składki zdrowotnej * wakacje od ZUS * stancja w kosztach? * ulga na kościelną darowiznę * auta zwolnione z akcyzy * bhp z nowymi obowiązkami * certyfikat oferenta
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: deregulacja w biznesie * zmiany w KSeF * zachęta do zatrudniania seniorów * długi w branży beauty * kto dostanie dotacje z KPO
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: nowy wyjątek od zakazu amortyzacji * aparat słuchowy a KUP * składka zdrowotna a forma opodatkowania * nadgodziny, ugoda i podatek * podatki sektorowe * ceny paliw * gwarancje kredytowe
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rewolucja w składce zdrowotnej i w fakturach * wakacje od ZUS * blokada konta podatnika * auto w kosztach a prawo jazdy * auto w leasingu: kto płaci kary