Niezbędnik przedsiębiorcy: Podatki i składki - deklaracja koalicji * BHP przy laptopie a koszty * Paragon bez NIP a faktura * Pies w kosztach firmy * Spóźniona faktura w KSeF

• Co przyszły rząd chce zrobić dla przedsiębiorców?
• Nowe wydatki na BHP w pracy z monitorem. Czy można je wrzucić w koszty?
• Faktura do paragonu - ważny wyrok NSA
• Jak rozliczyć utrzymanie psa pilnującego biura w domu?
• KSeF: dotkliwe skutki spóźnienia z fakturą
• Średnie zarobki znowu w górę
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 19.11.2023 18:29

Przewodniczący PO Donald Tusk (2P), liderzy Trzeciej Drogi Szymon Hołownia (2L) i Władysław Kosiniak

Przewodniczący PO Donald Tusk (2P), liderzy Trzeciej Drogi Szymon Hołownia (2L) i Władysław Kosiniak-Kamysz (P) oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (L) podczas wspólnego oświadczenia liderów ugrupowań opozycji

Foto: PAP/Paweł Supernak

Tak chcą ulżyć firmom

Umowa koalicyjna partii, które mają większość parlamentarną i będą tworzyć przyszły rząd, nie pomija problemów przedsiębiorców.

Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica deklarują jak najszybszy powrów do "przewidywalności w systemie podatkowym".

"Odbudujemy zaufanie pomiędzy państwem a przedsiębiorcami. Odejdziemy od opresyjnego systemu podatkowo – składkowego m.in. poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej. Potężny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ostatnich latach musi być zatrzymany" - głosi umowa.

Konkretów jeszcze jest niewiele, ale te, które podano, ucieszą przedsiębiorców: vacatio legis dla zmian w przepisach podatkowym ma wynosić minimum 6 miesięcy, podatek PIT będzie rozliczany metodą kasową, będzie można liczyć na czasowe zwolnienie ze składek ZUS odprowadzanych za siebie.

Czytaj więcej

Umowa koalicyjna przyszłego rządu podpisana. Co czeka przedsiębiorców

Przy kasie lepiej pamiętać o NIP

Przedsiębiorca, który przy płaceniu za usługę zagapi się i nie poprosi o wystawienie faktury, pożegna się z odliczeniem. Potwierdza to precedensowy wyrok sądu administracyjnego w Białymstoku.

Spółka z branży doradczej zapytała skarbówkę, czy ma prawo spełnić prośbę klienta o wystawienia faktury VAT, jeśli w momencie zapłaty za usługę nie chciał faktury i wziął w kasie zwykły paragon bez NIP. Spółka była przekonana, że może tak zrobić.

Fiskus kategorycznie odmówił. Faktury VAT do paragonu bez NIP wystawiać nie można, bo klient nie może dowolnie wybierać, czy kupuje "na firmę", czy jako konsument. Z punktu widzenia VAT, towar lub usługa nabyta na potrzeby osobiste lub prywatne nie może z czasem przekształcić się w zakup służący działalności gospodarczej.

Czytaj więcej

Ważny wyrok w sprawie wystawiania faktury do paragonu bez NIP

Dodatkowa klawiatura i szkła kontaktowe dla pracownika w KUP

17 listopada weszły w życie nowe przepisy w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Pracownik korzystający z laptopa przez przynajmniej połowę dobowego czasu pracy, musi mieć zapewniony stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę umożliwiającą ustawienie laptopa tak, by jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu. Otrzyma też dodatkową klawiaturę i mysz, a jeśli sobie zażyczy – także podnóżek. Nowe przepisy zobowiązują pracodawcę do zapewnienia pracownikowi nie tylko okularów korygujących wzrok, ale także szkieł kontaktowych.

Nowe zasady BHP oznaczają kolejne obciążenia finansowe dla pracodawców. Ale wydatki na dopasowanie do nich stanowisk pracy z monitorem pracodawcy będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Fiskus może natomiast blokować rozliczanie wyposażenia dla współpracowników.

Czytaj więcej

Dodatkowy sprzęt dla pracowników w kosztach firmy

Firma w domu tylko częściowo odliczy psa

Informatyk prowadzący JDG chce kupić psa pilnującego firmy w czasie jego wyjazdów do kontrahentów. Czworonóg ma też pogłębić relacje z klientami, którzy odwiedzą biuro informatyka. Będą mogli przyjeżdżać ze swoimi pupilami. Problem w tym, że biuro mieści się w mieszkaniu informatyka. Dlatego zapytał on fiskusa, jak może rozliczać wydatki na zakup, szkolenie i utrzymanie psa w kosztach uzyskania przychodów.

Według skarbówki, firmowym kosztem mogą być tylko wydatki „w takiej części, w jakiej pies będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności”. W części, w jakiej zwierzak będzie "wykorzytywany na prywatne cele", wydatków rozliczyć nie można.

Czytaj więcej

Pies chroniący biuro. Skarbówka zmienia zdanie ws. kosztów

KSeF: spóźniona faktura godzi w płynność finansową nabywcy

Wystawianie faktur na początku następnego miesiąca jest dość powszechną i zgodną z prawem praktyką. Ale po 1 lipca 2024 r., gdy obowiązkowy ma być Krajowy System e-Faktur, będzie ona bardzo kłopotliwa dla kontrahentów.

Faktury w KSeF nie da się już antydatować. Dzień wystawienia jej przez sprzedawcę, czyli wprowadzenia do KSeF, będzie dniem otrzymania przez nabywcę. Jeśli sprzedawca wystawi fakturę np. 1 sierpnia zamiast 31 lipca, nabywca odliczy VAT miesiąc lub kwartał (gdy rozlicza się kwartalnie) później. Nie może bowiem odliczyć podatku wcześniej niż w miesiącu otrzymania faktury. Takie przesunięcie może wywołać u niego problemy z płynnością finansową – ostrzegają doradcy podatkowi.

Czytaj więcej

KSeF: sprzedawca się spóźni, nabywca będzie miał problem

GUS podał, ile wynosi średnia pensja

Przeciętne wynagrodzenie brutto w III kwartale 2023 roku wyniosło 7 194,95 zł. To o ponad 11 proc. więcej niż rok temu, a także o 2,7 proc. więcej w ujęciu kwartał do kwartału.

Przeciętne wynagrodzenie brutto to prawie dwukrotność wynagrodzenia minimalnego, które wynosi 3 600 zł brutto. Ta różnica zmniejszy się jednak już od stycznia, bo minimalna pensja wzrośnie do 4242 złotych brutto.

Wyrównywanie różnicy między przeciętnym a minimalnym wynagrodzeniem będzie problemem dla przedsiębiorców - trudniej będzie zatrzymać dobrze zarabiających specjalistów, którzy w tej sytuacji będą oczekiwać odpowiedniego wzrostu swoich wynagrodzeń.

Czytaj więcej

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce wzrasta

WAŻNE TERMINY

20 listopada

PONIEDZIAŁEK

- składki ZUS za październik 2023 r. wpłacają płatnicy spoza sfery budżetowej, którzy nie posiadają osobowości prawnej
- pracodawcy regulują wpłaty na PFRON za październik 2023 r.
- zapłata zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych za październik 2023 r.
- zapłata zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodów z działalności gospodarczej za październik 2023 r.
- zapłata zaliczek za październik 2023 r. pobranych na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodów ze stosunku pracy
- wpłata ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za październik 2023 r.
- zapłata zaliczki na podatek pobranej za październik 2023 r. przez spółkę dominującą reprezentującą podatkową grupę kapitałową
- zapłata zryczałtowanego podatku przez podatnika wymienionego w art. 17 ust. 1 ustawy o CIT, jeżeli w październiku 2023 r. dochód z dywidendy oraz innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych wydatkował niezgodnie z oświadczeniem o jego przeznaczeniu (CIT-5)
- wpłata zryczałtowanego podatku przez spółkę, która w październiku 2023 r. utraciła prawo do zwolnienia z CIT przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych
- wpłata przez spółkę nieruchomościową lub przez przedstawiciela podatkowego spółki nieruchomościowej zaliczki na podatek za październik 2023 r. od dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 4f ustawy o PIT i w art. 26aa ust. 1 ustawy o CIT oraz przesłanie podatnikowi PIT-ISN i CIT-ISN, czyli informacji o wpłaconej zaliczce
- wpłata pobranych zaliczek na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za październik 2023 r. przez płatników, o których mowa w art. 41 ustawy o PIT
- wpłata za październik 2023 r. podatku od przychodów z budynków, o którym mowa w art. 30g ustawy o PIT i art. 24b ustawy o CIT
- wpłata ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków i wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, jeżeli w październiku 2023 r. dokonano wypłaty, wydatku lub wykonano świadczenie
- wpłata ryczałtu od dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku, jeżeli do przejęcia, przekształcenia lub wniesienia wkładu niepieniężnego doszło w październiku 2023 r.
- wpłata podatku od świadczenia lub mienia, które fundacja rodzin- na przekazała lub postawiła do dyspozycji w październiku 2023 r.

27 listopada

PONIEDZIAŁEK

- pracodawcy wysyłają do PFRON wnioski Wn-D i załączniki INF-D-P oraz INF-O-PP o dofinansowanie miesięcznych wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za październik 2023 r.  

Tak chcą ulżyć firmom

Umowa koalicyjna partii, które mają większość parlamentarną i będą tworzyć przyszły rząd, nie pomija problemów przedsiębiorców.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: korekta składki zdrowotnej * wakacje od ZUS * stancja w kosztach? * ulga na kościelną darowiznę * auta zwolnione z akcyzy * bhp z nowymi obowiązkami * certyfikat oferenta
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: deregulacja w biznesie * zmiany w KSeF * zachęta do zatrudniania seniorów * długi w branży beauty * kto dostanie dotacje z KPO
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: nowy wyjątek od zakazu amortyzacji * aparat słuchowy a KUP * składka zdrowotna a forma opodatkowania * nadgodziny, ugoda i podatek * podatki sektorowe * ceny paliw * gwarancje kredytowe
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rewolucja w składce zdrowotnej i w fakturach * wakacje od ZUS * blokada konta podatnika * auto w kosztach a prawo jazdy * auto w leasingu: kto płaci kary