Niezbędnik przedsiębiorcy: rewolucja w składce zdrowotnej i w fakturach * wakacje od ZUS * blokada konta podatnika * auto w kosztach a prawo jazdy * auto w leasingu: kto płaci kary

• Zmiany w składce zdrowotnej. Kto zyska?
• Ujawniono główne założenia zmian w KSeF
• NSA o stosowaniu przez skarbówkę zabezpieczeń na majątku podatnika
• Zła wiadomość dla firm leasingowych. Chodzi o kary za wykroczenia.
• Czy prawo jazdy jest konieczne do rozliczania auta w kosztach?
• Kto i jak skorzysta z wakacji od ZUS?
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 25.03.2024 01:02

Niezbędnik przedsiębiorcy: rewolucja w składce zdrowotnej i w fakturach * wakacje od ZUS * blokada konta podatnika  * auto w kosztach a prawo jazdy * auto w leasingu: kto płaci kary

Foto: Adobe Stock

Gruntowna reforma składki zdrowotnej

93% wszystkich przedsiębiorców opodatkowanych PIT ma zyskać na uproszczeniu zasad obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, które planuje rząd. Zmiana będzie polegać na przywróceniu od 1 stycznia 2025 r. zryczałtowanej składki od przedsiębiorców rozliczających podatek według skali podatkowej. Obniżona zostanie wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców PIT (niezależnie od formy opodatkowania), w szczególności dla tych, którzy osiągają niskie i średnie dochody.

Ponad 1,3 mln osób prowadzących działalność gospodarczą rozliczaną na skali podatkowej zyska na wprowadzeniu ryczałtowej wysokości składki zdrowotnej. Będzie ona wynosić 9% z 75% płacy minimalnej czyli około 310 zł miesięcznie (w warunkach roku 2025).

Zlikwidowany zostanie absurd płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Uchylona zostanie też możliwość odliczania części składek zdrowotnych w PIT.

Jak mają wyglądać nowe zasady dla rozliczających się na skali podatkowej, podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej?

Czytaj więcej

Będzie rewolucja w składce zdrowotnej. Ma być prostsza i niższa

KSeF obowiązkowy w jednym terminie dla wszystkich

Ministerstwo Finansów poinformowało, że KSeF nie zacznie obowiązywać w 2024 r., data odroczenia obowiązkowego KSeF zostanie podana na przełomie kwietnia i maja. Resort zapowiada ujednolicenie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników zarówno czynnych, jak i zwolnionych z VAT.

Co poza tym? Odroczony ma zostać obowiązek podania numeru KSeF w płatnościach, w tym dla Mechanizmu Podzielonej Płatności. Przedsiębiorcy mają mieć dzięki temu więcej czasu na dostosowanie systemów IT do KSeF. Resort zaproponuje też dodatkowe odroczenie dla faktur wystawianych z kasy rejestrującej i paragonów z NIP, uznanych za faktury. W okresie przejściowym dla wszystkich podatników wprowadzona zostanie opcja wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR i wprowadzania ich do KSeF następnego dnia roboczego.

Dopuszczona zostanie możliwość wystawiania faktur konsumenckich w KSeF. Konsument dostanie dostęp do faktury w KSeF przez jej wydanie z kodem QR (tzw. dostęp anonimowy do faktury w KSeF).

Czytaj więcej

Rewolucja w fakturach. Ministerstwo Finansów ujawniło, co zmieni się w KSeF

NSA wskazał, kiedy fiskus może zablokować majątek podatnika 

Skarbówka chętnie korzysta z zabezpieczenia na majątku podatnika na poczet jego przyszłych zaległości. Nierzadko "mrozi" dużo wyższe kwoty niż zaległości, a do tego takie prewencyjne zamrożenie zwalczyć w sądzie. Tak było w przypadku przedsiębiorcy, który zajmował się sprzedażą hurtową i detaliczną aut osobowych oraz furgonetek. Na początku 2022 r. fiskus wziął na celownik jego rozliczenia podatkowe z 2019 r. Skarbówka stwierdziła, że podatnik kupował używane auta w UE i odsprzedawał je w Polsce, co było dokumentowane m.in. fakturami VAT - marża. Zdaniem fiskusa - niewłaściwie. Na poczet należności z tytułu zaległości podatkowych Fiskus zastosował zabezpieczenie na majątku podatnika i jego żony na prawie 300 tys. zł.

Sąd administracyjny w I instancji uznał, że samo podejrzenie wadliwości transakcji nie stanowi wystarczającej podstawy do zastosowania zabezpieczenia. W sporze nie wykazano zaś uzasadnionej obawy, że zobowiązanie nie zostanie wykonane.

Jednak NSA uznał, że to fiskus ma rację. Dlaczego?

Czytaj więcej

Ważny wyrok NSA w sprawie atomowej broni fiskusa

Leasingobiorca nie zapłacił, kogo ma ścigać skarbówka

Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, kogo ma ścigać skarbówka za nieopłacony przez leasingobiorcę przejazd płatną autostradą. To precedensowy wyrok, który może przełożyć się na setki kar za przejazdy sprzed lipcowej zmiany przepisów, która zniosła pobór opłat na autostradach zarządzanych przez GDDKiA dla pojazdów lekkich czyli do 3,5 tony.

Do wniesienia 500 zł opłaty dodatkowej za naruszenie obowiązku opłacenia przejazdu na płatnym odcinku autostrady A2 Zgierz Północ–Stryków skarbówka wezwała firmę leasingową, choć to leasingobiorca nie zapłacił za przejazd. Firma leasingowa płacić nie zamierzała, bo nie ona popełniła wykroczenie.

NSA, do którego ostatecznie trafił spór, orzekł, że za nieopłacony przejazd autostradą autem w leasingu odpowiada leasingodawca wpisany do CEPiK. Oto jego argumenty.

Czytaj więcej

Kto płaci karę za jazdę autostradą leasingowym autem bez opłaty? Jest wyrok NSA

Samochód w kosztach nawet bez prawa jazdy

Brak prawa jazdy nie jest przeszkodą do rozliczania samochodu w podatkowych kosztach firmy, także wtedy, gdy bywa używany prywatnie.

To odpowiedź skarbówki na pytanie przedsiębiorcy, który wyjaśnił, że zamierza więc kupić samochód osobowy, bo ma klientów w różnych częściach Polski i musi do nich dojeżdżać, podobnie jak do urzędów czy sądów. Auto zostanie wprowadzone do ewidencji środków trwałych i związane z uzyskiwaniem przychodów z działalności gospodarczej, choć czasami będzie wykorzystywane także prywatnie.

Niestety, ze względów zdrowotnych przedsiębiorca nie może prowadzić samochodów, ale dla fiskusa nie stanowi to przeszkody. Zgodził się z argumentem podatnika, że przepisy ustawy o PIT nie uzależniają możliwości zaliczenia wydatków związanych z nabyciem i użytkowaniem samochodu do kosztów uzyskania przychodów (w tym poprzez odpisy amortyzacyjne) od posiadania prawa jazdy przez podatnika.

Czytaj więcej

Dla fiskusa brak prawa jazda to nie przeszkoda w rozliczeniu auta w kosztach

Jeden miesiąc bez składek dla JDG

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wakacjach od ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy będzie obejmować jeden dowolny miesiąc w roku. Składki za czas wakacji zostaną sfinansowane z budżetu państwa, więc wakacje składkowe nie będą miały wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego ani na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych.

Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy opłacający składki ubezpieczeniowe za siebie i maksymalnie 9 innych osób, niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa). Ważne, by roczne przychody tych firm nie przekraczały 2 mln euro.

Z wakacji nie skorzystają natomiast osoby, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców.

Czytaj więcej

Rząd zdecydował: będą wakacje od ZUS. Kto i jak z nich skorzysta

WAŻNE TERMINY

PONIEDZIAŁEK

25 marca

√ pracodawcy wysyłają do PFRON wnioski Wn-D i załączniki INF-D-P oraz INF-O-PP o dofinansowanie miesięcznych wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za luty 2024 r.
√ zapłata VAT za luty 2024 r.
√ przesłanie pliku JPK_V7M za luty 2024 r.
√ przesłanie pliku JPK_V7K za luty 2024 r. (część ewidencyjna)
√ złożenie informacji podsumowującej VAT-UE za luty 2024 r.
√ złożenie deklaracji VAT-8 za luty 2024 r.
√ złożenie deklaracji VAT-9M za luty 2024 r.
√ złożenie deklaracji VAT-12 za luty 2024 r.
√ złożenie deklaracji VAT-13 za luty 2024 r. przez przedstawiciela podatkowego
√ rozliczenie podatku akcyzowego i złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego za luty 2024 r.
√ rozliczenie podatku cukrowego należnego za luty 2024 r.
√ rozliczenie podatku od sprzedaży detalicznej za luty 2024 r. (PSD-1) 

NIEDZIELA

31 marca

√ złożenie VII-DO – deklaracji dla rozliczenia VAT w zakresie procedury importu za luty 2024 r.
√ sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego za 2023 r. przez jednostkę, której rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym 

Gruntowna reforma składki zdrowotnej

93% wszystkich przedsiębiorców opodatkowanych PIT ma zyskać na uproszczeniu zasad obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, które planuje rząd. Zmiana będzie polegać na przywróceniu od 1 stycznia 2025 r. zryczałtowanej składki od przedsiębiorców rozliczających podatek według skali podatkowej. Obniżona zostanie wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców PIT (niezależnie od formy opodatkowania), w szczególności dla tych, którzy osiągają niskie i średnie dochody.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zanim zrobisz sobie wakacje od ZUS * SSE bez ulg? * zabezpieczenie auta w leasingu a KUP * rozliczenie strat po oszustwie * sporne prawa do utworów pracowniczych
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zakaz amortyzacji * skarbówka o fikcyjnym samozatrudnieniu * podatek od herbaty * obowiązkowe cyberbezpieczeństwo * dyrektywa SUP * hotel dla współpracowników
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * podatek od budowli * bilety na Euro 2024 a koszty * współpraca biznesowa małżonków * składka zdrowotna
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * wakacje od ZUS * podatek od dzierżawy znaków towarowych * rozliczenia podatkowe - ile zabierają czasu * jak firmy obniżają koszty najniższych płac
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: biznesowy garnitur w KUP? * czy nieodliczony VAT to koszt? * co z odliczeniem studiów z marketingu * płatności gotówkowe * luka vatowska *