Na Bliskim Wschodzie pojawiają się nowe szanse dla producentów żywności

Polska jest liderem eksportu europejskiego drobiarstwa. Źródło: Adobe Stock

Kuwejt zniósł ograniczenia importowe na polski drób. ZEA są zainteresowane zakupem mięsa halal, a Syria mąką i zbożami.

Władze Kuwejtu zdecydowały o zniesieniu zakazu wprowadzonego w związku z występowaniem w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków (tzw. ptasia grypa). Tym samym przestał obowiązywać zakaz wwozu do Kuwejtu mięsa drobiowego pochodzącego od wszystkich gatunków drobiu oraz produktów pochodnych, w tym jaj/produktów jajecznych (świeżych, chłodzonych, mrożonych, przetworzonych termicznie).

Jednak przy certyfikacji produktów eksportowanych z Polski do Kuwejtu wciąż należy pamiętać, że niektóre terytoria administracyjne w Polsce są nadal objęte restrykcjami w związku z ostatnimi ogniskami ptasiej grypy (obszar zapowietrzony i zagrożony).

– Decyzja władz Kuwejtu to jak najbardziej szansa dla polskich eksporterów drobiu. Rynek żywności halal, nie tylko mięsa, ale również mleka, wyrobów piekarniczych, a nawet kosmetyków, jest niezwykle atrakcyjny ze względu na wysokie marże. Poza tym z każdym rokiem rośnie od 10 do 20 proc. w zależności od kraju. Nasi producenci znają rynki Bliskiego Wschodu i polska żywność ma tam dobrą markę – mówi Jacek Strzelecki, niezależny analityk rynków rolno-spożywczych.

CZYTAJ TAKŻE: Jak polskie firmy mogą sprzedać nadwyżki żywności

Emiraty kupują mięso

Również inny kraj Zatoki Perskiej (Arabskiej), a mianowicie Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), jest zainteresowany zwiększonym importem mięsa. Rząd ZEA upoważnił lokalnych importerów/dystrybutorów do zakupów w ramach budowania strategicznej rezerwy żywności. W efekcie na koniec marca br. możliwe było natychmiastowe zamówienie do 100 ton mięsa z certyfikatem halal (kurczak, wołowina, baranina) z dowozem lotniczym zorganizowanym przez stronę ZEA.

Zainteresowani polscy producenci mogą zgłaszać swoje zainteresowanie podjęciem współpracy bezpośrednio do zagranicznego biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Dubaju. Adres e-mail szefa tamtejszej placówki PAIH to: michal.bakula@paih.gov.pl).

Łagodniejsze warunki

Jak informuje polski resort rolnictwa władze ZEA złagodziły też warunki oznakowania importowanych produktów rolno-spożywczych. Aktualnie producenci z zagranicy nie muszą dodatkowo oznaczać produktów w języku arabskim ani też zamieszczać daty produkcji produktu. Wystarczy tylko data ważności, a najlepiej data przydatności do spożycia/użycia. Ułatwienia te dotyczą produktów odprawianych przez porty w Dubaju.

Ponadto, jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) znaczący na rynku emirackim hipermarket pilnie poszukuje dostawców drobiu (halal), a jeden z dużych importerów żywności jest obecnie bardzo zainteresowany zakupami artykułów świeżych i przetworzonych, w tym głównie mięsa (halal), warzyw i owoców (mrożonych, w puszkach i świeżych), nabiału, jajek oraz wyrobów zbożowych.

CZYTAJ TAKŻE: Co eksportować do Niemiec podczas pandemii

Polscy producenci (preferowane są duże dostawy) mogą zgłaszać zainteresowanie bezpośrednio do przedstawicielki MRiRW przy Ambasadzie RP w Abu Zabi na email: katarzyna.rzezniczek@msz.gov.pl.

– ZEA importują aktualnie bardzo dużo żywności i produktów rolno-spożywczych. Chociażby dlatego, że ze względu na warunki klimatyczne nie mają masowych możliwości uprawy i hodowli. Zaś w dobie koronawirusa, kiedy możliwości przerobowe i magazynowe zmniejszyły się z powodu obostrzeń związanych z pandemią, jeszcze bardziej istotne stało się zabezpieczenie potrzeb żywnościowych dla obywateli i rezydentów tego kraju – mówi Jarosław Kaczyński, do niedawna country manager w PAIH odpowiedzialny m.in. za obszar Bliskiego Wschodu.

CZYTAJ TAKŻE: Co eksportować z Polski do Iranu podczas pandemii

Syria szuka zboża i mąki

Z kolei władze Syrii zniosły zakaz importu zbóż i mąki przeznaczonej do wypieku chleba przez sektor prywatny. Jak podkreśla MRiRW syryjscy przedsiębiorcy są gotowi zapoznać się z polską ofertą eksportową na zboża lub mąkę przeznaczoną do wypieku chleba.

Oferty należy przesyłać na adresy pracowników Ambasady RP w Damaszku: damaszek.amb.sek@msz.gov.pl lub blazej.lis@msz.gov.pl.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Podatniku, fiskus wymierzy Ci surowszą karę

Już 1 stycznia 2020 r. mają znacznie wzrosnąć kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. ...

Przedsiębiorcy mogą stracić 6 na 10 klientów

Aż 62 proc. Polaków płaci zbliżeniowo – wynika z badań Santander Bank Polska. Z ...

Start prac nad programem FEnIKS

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko

Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczyna pracę nad projektem Programu Fundusze Europejskie na ...

Od kwarantanny do pracy zdalnej.

Praca zdalna podczas kwarantanny tylko za zgodą?

Kwarantanna to ciężki okres zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Czy ten ostatni może ...

Koronawirus. EXPO coraz bliższe przesunięcia

Od nowego terminu EXPO w Dubaju dzieli świat już tylko jeden krok w postaci ...

SENT funkcjonuje w Polsce już ponad trzy lata.

SENT srogo karze firmy nawet za drobne uchybienia

Przedsiębiorcy skarżą się, że otrzymują wysokie kary w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu nawet ze ...