Kyiv Tech Hub 2020 – które start-upy wygrały?

Zwycięzcy Kyiv Tech Hub 2020 to: Elomia, RE-leaf PAPER i Caretech.Human.
Zwycięzcy Kyiv Tech Hub 2020. Źródło: Polish-Ukrainian Startup Bridge

W finale programu mentoringowego Polish-Ukrainian Startup Bridge wybrano trzy najbardziej obiecujące start-upy działające na Ukrainie. Dostaną one wsparcie z Polski.

Kyiv Tech Hub to finałowa konferencja organizowana w ramach programu Polish-Ukrainian Startup Bridge realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy w kooperacji z polskim Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Celem projektu Polish-Ukrainian Startup Bridge jest identyfikacja najlepszych pomysłów biznesowych podczas regionalnych spotkań na Ukrainie. A w kolejnym etapie ich akceleracja w trakcie szkoleń prowadzonych przez doświadczonych ekspertów oraz umożliwienie im bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami polskich funduszy venture capital.

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

– Do czwartej edycji Kyiv Tech Hub zgłosiło się ponad 60 projektów z całej Ukrainy, z czego do finału wybraliśmy 20 z nich. Jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele funduszy VC oraz Fundacji Fundusz Współpracy oceniało startupy na podstawie takich kryteriów jak potencjał biznesowy, skalowalność, kompetencje i kompletność zespołu, ale i sam sposób prezentacji przedsięwzięcia – mówi Krzysztof Grochowski, ekspert wiodący Polish-Ukrainian Startup Bridge.

Trójka zwycięzców Kyiv Tech Hub

Podczas konferencji w Kijowie jury wyłoniło zwycięzców tegorocznej edycji, którzy otrzymali łącznie nagrody w wysokości 50 tys. zł. Polish-Ukrainian Startup Bridge jest finansowany z programu „Polska Pomoc” Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Wygrał start-up Elomia, który udziela wsparcia psychologicznego i pomaga w rozwiązywaniu problemów życiowych. Elomia to wirtualny psycholog, który zapewnia szybką pomoc online bez wychodzenia z domu. Projekt jest skierowany przede wszystkim do osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą skorzystać z porady tradycyjnej. Zwycięski start-up otrzymał nagrodę w wysokości 30 tys. zł.

CZYTAJ TEŻ: Mycie auta po estońsku – oszczędność czasu i wody

– Udział w tak prestiżowym konkursie da nam szansę na dotarcie do szerszej grupy odbiorców. Jesteśmy bardzo dumni, że o wygranej projektu Elomia zadecydowało jury, w skład którego wchodzili specjaliści, osoby z ogromnym doświadczeniem. Grant finansowy planujemy przeznaczyć na rozwój naszego projektu i wyjście na zagraniczne rynki – mówi Taras Pohrebniak, założyciel start-upu Elomia.

Drugie miejsce przyznano startupowi RE-leaf PAPER, czyli technologii produkcji wiskozy ze zmielonych opadłych liści, którą można wykorzystać np. do tworzenia papieru. Zdaniem wynalazcy, taki papier może posłużyć, między innymi do wytwarzania opakowań na jajka, naczyń jednorazowych, chusteczek i papieru toaletowego.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

Trzecie miejsce zajął start-up Caretech.Human. To rozwiązanie ze sfery internetu rzeczy, które pozwala monitorować i wykrywać we własnym domu  choroby takie jak: cukrzyca, rak jelita grubego, choroby układu pokarmowego oraz inne.

Zdobywcy drugie i trzeciego miejsca otrzymali po 10 tys. zł.

Ukraina ciekawym rynkiem start-upowym

– Na ukraińskim rynku funkcjonuje wielu przedsiębiorców, którzy mają interesujące, niestandardowe pomysły i umiejętność ich zrealizowania w praktyce. Inicjatywy takie jak Polish-Ukrainian Startup Bridge to dla nich nie tylko ogromna szansa na zdobycie finansowania, lecz też niepowtarzalna możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności – podkreśla Paweł Bochniarz, jeden z jury konkursu oraz CEO ValueTech Seed.

CZYTAJ TEŻ: Ładowanie auta elektrycznego za darmo? W ChargePolska

Ukraińskie start-upy miały okazję do nawiązania kontaktów z dziewięcioma funduszami venture capital z Polski. Wśród nich byli przedstawiciele Simpact VC, bValue VC, ValueTech Seed, EdTechHub Ventures, SPINAKER Alfa, Shape VC, SMOK Ventures, Impera Alfa oraz AgriTech Hub VC.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Francusko-polski biznes oczekuje zawieszenia poboru podatków i składek ZUS

To wskazanie 68 proc. francuskich i polskich przedsiębiorców prowadzących działalność w naszym kraju ankietowanych ...

Zaliczka a zadatek. To nie to samo. Jaka jest różnica?

Zaliczka a zadatek – jaka jest różnica i kiedy ma znaczenie?

Zaliczka i zadatek nie mają synonimicznego znaczenia. Choć definicje tych pojęć są bardzo podobne ...

Sprawdź, jaki rachunek zgłosiłeś skarbówce

Od 1 września obowiązuje nowy Wykaz podatników VAT. Jednak płatności na rachunki z Wykazu ...

Jak dostać postojowe będąc samozatrudnionym

Świadczenie postojowe z ZUS przysługuje m.in. samozatrudnionym. Co do zasady wynosi 2080 zł i ...

Koronawirus a najem. Kto i kiedy może nie płacić czynszu

Już w momencie opublikowania projektu ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, wzbudził on burzę zarówno wśród ...

200 mln zł na innowacje w stoczniach

Jeszcze tylko przez trzy tygodnie przedsiębiorcy i ich konsorcja zainteresowane dotacjami na innowacje w ...