Kyiv Tech Hub 2020 – które start-upy wygrały?

Zwycięzcy Kyiv Tech Hub 2020 to: Elomia, RE-leaf PAPER i Caretech.Human.
Zwycięzcy Kyiv Tech Hub 2020. Źródło: Polish-Ukrainian Startup Bridge

W finale programu mentoringowego Polish-Ukrainian Startup Bridge wybrano trzy najbardziej obiecujące start-upy działające na Ukrainie. Dostaną one wsparcie z Polski.

Kyiv Tech Hub to finałowa konferencja organizowana w ramach programu Polish-Ukrainian Startup Bridge realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy w kooperacji z polskim Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Celem projektu Polish-Ukrainian Startup Bridge jest identyfikacja najlepszych pomysłów biznesowych podczas regionalnych spotkań na Ukrainie. A w kolejnym etapie ich akceleracja w trakcie szkoleń prowadzonych przez doświadczonych ekspertów oraz umożliwienie im bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami polskich funduszy venture capital.

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

– Do czwartej edycji Kyiv Tech Hub zgłosiło się ponad 60 projektów z całej Ukrainy, z czego do finału wybraliśmy 20 z nich. Jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele funduszy VC oraz Fundacji Fundusz Współpracy oceniało startupy na podstawie takich kryteriów jak potencjał biznesowy, skalowalność, kompetencje i kompletność zespołu, ale i sam sposób prezentacji przedsięwzięcia – mówi Krzysztof Grochowski, ekspert wiodący Polish-Ukrainian Startup Bridge.

Trójka zwycięzców Kyiv Tech Hub

Podczas konferencji w Kijowie jury wyłoniło zwycięzców tegorocznej edycji, którzy otrzymali łącznie nagrody w wysokości 50 tys. zł. Polish-Ukrainian Startup Bridge jest finansowany z programu „Polska Pomoc” Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Wygrał start-up Elomia, który udziela wsparcia psychologicznego i pomaga w rozwiązywaniu problemów życiowych. Elomia to wirtualny psycholog, który zapewnia szybką pomoc online bez wychodzenia z domu. Projekt jest skierowany przede wszystkim do osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą skorzystać z porady tradycyjnej. Zwycięski start-up otrzymał nagrodę w wysokości 30 tys. zł.

CZYTAJ TEŻ: Mycie auta po estońsku – oszczędność czasu i wody

– Udział w tak prestiżowym konkursie da nam szansę na dotarcie do szerszej grupy odbiorców. Jesteśmy bardzo dumni, że o wygranej projektu Elomia zadecydowało jury, w skład którego wchodzili specjaliści, osoby z ogromnym doświadczeniem. Grant finansowy planujemy przeznaczyć na rozwój naszego projektu i wyjście na zagraniczne rynki – mówi Taras Pohrebniak, założyciel start-upu Elomia.

Drugie miejsce przyznano startupowi RE-leaf PAPER, czyli technologii produkcji wiskozy ze zmielonych opadłych liści, którą można wykorzystać np. do tworzenia papieru. Zdaniem wynalazcy, taki papier może posłużyć, między innymi do wytwarzania opakowań na jajka, naczyń jednorazowych, chusteczek i papieru toaletowego.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

Trzecie miejsce zajął start-up Caretech.Human. To rozwiązanie ze sfery internetu rzeczy, które pozwala monitorować i wykrywać we własnym domu  choroby takie jak: cukrzyca, rak jelita grubego, choroby układu pokarmowego oraz inne.

Zdobywcy drugie i trzeciego miejsca otrzymali po 10 tys. zł.

Ukraina ciekawym rynkiem start-upowym

– Na ukraińskim rynku funkcjonuje wielu przedsiębiorców, którzy mają interesujące, niestandardowe pomysły i umiejętność ich zrealizowania w praktyce. Inicjatywy takie jak Polish-Ukrainian Startup Bridge to dla nich nie tylko ogromna szansa na zdobycie finansowania, lecz też niepowtarzalna możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności – podkreśla Paweł Bochniarz, jeden z jury konkursu oraz CEO ValueTech Seed.

CZYTAJ TEŻ: Ładowanie auta elektrycznego za darmo? W ChargePolska

Ukraińskie start-upy miały okazję do nawiązania kontaktów z dziewięcioma funduszami venture capital z Polski. Wśród nich byli przedstawiciele Simpact VC, bValue VC, ValueTech Seed, EdTechHub Ventures, SPINAKER Alfa, Shape VC, SMOK Ventures, Impera Alfa oraz AgriTech Hub VC.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kiedy odszkodowanie podlega VAT? Są i takie sytuacje

Odszkodowanie nie zostało wymienione w czynnościach podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Zdarzają się jednak sytuacje, ...

E-commerce - boom trwa w najlepsze.

E-commerce – to nie koniec ekspansji. Trwa boom e-sklepów

Klienci przyzwyczaili się do zakupów online, a przedsiębiorcy startują z kolejnymi projektami. Tylko od ...

Jak prawidłowo stosować zmienioną skalę PIT i wyższe koszty

Prawidłowe obliczenie zaliczki na PIT według nowej, obowiązującej od początku października skali PIT, sprawia ...

Ułatwienia w programie gwarancji de minimis

Bank Gospodarstwa Krajowego wprowadził korzystne dla przedsiębiorców zmiany do programu gwarancji de minimis. Jedną ...

Przepisy o WHT odroczone o kolejne pół roku

Minister Finansów postanowił po raz kolejny odroczyć stosowanie przepisów o poborze podatku u źródła ...

Diety zagraniczne, a koszty uzyskania przychodów

Pracodawca do kosztów uzyskania przychodu może w całości zaliczyć wydatki z tytułu diet, których ...