Nowatorski mechanizm finansowania eksportu zastosowany już w praktyce

KUKE i Grupa Santander zapewniły czołowemu polskiemu producentowi stali – spółce Cognor –prawie 400 mln zł na rozbudowę i unowocześnienie zakładów produkcyjnych. Pomoże to Cognorowi rozwinąć skalę działalności i zwiększyć eksport.

Publikacja: 24.12.2021 13:15

Cognor, produkujący stal, jest pierwszą polską firmą, która skorzystała z oferowanych przez KUKE gwa

Cognor, produkujący stal, jest pierwszą polską firmą, która skorzystała z oferowanych przez KUKE gwarancji spłaty finansowania.

Foto: Adobe Stock

To pierwsze wykorzystanie nowatorskiego rozwiązania KUKE w finansowaniu eksportu. Cognor jest pierwszą polską firmą, która skorzystała z oferowanych przez KUKE gwarancji spłaty finansowania. To nowa formuła finansowania oparta o rozwiązania wprowadzone w br. przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Polega ona na przejęciu większości ryzyka kredytowego właśnie przez KUKE za pośrednictwem udzielonej gwarancji. Instrument ten jest dostępny dla eksporterów i ma na celu zwiększenie możliwości ich ekspansji na zagranicznych rynkach.

Grupa Santander ustrukturyzowała to finansowanie w formie kredytu inwestycyjnego o wartości 30,5 mln euro i 240 mln zł, udzielonego na 10 lat. Gwarancja KUKE na rzecz banku pokrywa 80 proc. ryzyka kredytowego z obu transz finansowania, włącznie z odsetkami i prowizjami.

Giełdowy Cognor planuje za tę kwotę zmodernizować dwa krajowe zakłady oraz zakupić nowoczesną linię produkcyjną do wytwarzania prętów gorącowalcowanych, która ma zastąpić obecną mniej wydajną linię walcowniczą w Zawierciu.

Nowe instrumenty dla eksporterów

- KUKE udostępniła w tym roku eksporterom nowatorskie instrumenty, które m.in. ułatwiają im pozyskiwanie w bankach finansowania przeznaczonego na inwestycje czy działalność bieżącą. Cognor jest pierwszym podmiotem, który skorzystał z naszych gwarancji spłaty kredytu na rozbudowę potencjału eksportowego – mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE. - Korzystając z najnowszych rozwiązań dostępnych w KUKE, banki obniżają ekspozycję na ryzyko, dzięki czemu mogą na większe kwoty finansować swoich klientów, którzy już prowadzą sprzedaż na zagraniczne rynki bądź ją dopiero planują. Wśród eksporterów widzimy bardzo duże zainteresowanie nowymi instrumentami – dodaje szef KUKE.

Czytaj więcej

PAIH, KUKE i KIG wracają z Dubaju z dwustronnymi umowami

- Finansowanie eksportu czy inwestycji, które będą miały pozytywny wpływ na zagraniczny rozwój działalności polskich firm, jest jednym z głównych celów Santander Bank Polska. Ogromnie cieszymy się, że jako pierwsi wprowadziliśmy wraz z KUKE nowe rozwiązanie na polski rynek. Tego typu finansowanie z powodzeniem może być wykorzystywane przez licznych przedsiębiorców, co pozwoli im na bardziej dynamiczny wzrost. Dziękujemy Cognor za zaufanie i zaakceptowanie naszego innowacyjnego podejścia do finansowania tej inwestycji. Po raz kolejny nasz zespół oraz zespół KUKE udowodniły jak świetnie potrafią współpracować – podkreśla Juan de Porras, wiceprezes zarządu i szef bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej w Santander Bank Polska.

Koniunktura na rynku stali

Cognor, korzystając z koniunktury na rynku stali, dąży do obniżenia kosztów produkcji, poszerzenia asortymentu i dalszego podnoszenia jakości oferowanych wyrobów. W związku z tym zwiększa nakłady inwestycyjne w ramach średnioterminowego projektu modernizacji parku maszynowego. W Unii Europejskiej produkcja stali surowej wzrosła w pierwszym półroczu 2021 r. o 16,8 proc., a w Polsce o 6,9 proc. w skali roku. Grupa Cognor kontroluje ok. 10 proc. krajowego rynku produkcji stali surowej i ok. 1/3 rynku stali stopowych. Posiada dominującą pozycję w produkcji wyrobów jakościowych dla motoryzacji oraz dużą część krajowego rynku produkcji prętów, w tym żebrowanych, używanych w budownictwie.

Czytaj więcej

Moglibyśmy być prymusem jeśli idzie o eksport żywności do Chin

- Prowadzimy szeroko zakrojone inwestycje w unowocześnienie i zwiększenie mocy wytwórczych, przewidując rosnące zapotrzebowanie na nasze wyroby w kraju i zagranicą. Gwarancje KUKE znacznie zwiększyły naszą zdolność kredytową, a dzięki temu mogliśmy pozyskać od Grupy Santander tak wysokie oraz tak długoterminowe finansowanie. Odpowiada one na nasze potrzeby inwestycyjne w najbliższych latach, a jego obsługa będzie w porównaniu do standardowego kredytu w dużo mniejszym stopniu obciążała nasze przepływy pieniężne – wskazuje Krzysztof Zoła, dyrektor finansowy Cognoru.

System wsparcia eksportu KUKE, którego jednym z instrumentów jest gwarancja spłaty kredytu inwestycyjnego udzielonego eksporterowi przez bank, zachęca instytucje finansowe do szerszego kredytowania nie tylko kontraktów handlowych, ale także inwestycji i transakcji przejęć podejmowanych przez ich klientów. KUKE jako agencja wsparcia eksportu oferuje rozwiązania, które swym eksporterom udostępnia zaledwie kilka krajów w Europie.

To pierwsze wykorzystanie nowatorskiego rozwiązania KUKE w finansowaniu eksportu. Cognor jest pierwszą polską firmą, która skorzystała z oferowanych przez KUKE gwarancji spłaty finansowania. To nowa formuła finansowania oparta o rozwiązania wprowadzone w br. przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Polega ona na przejęciu większości ryzyka kredytowego właśnie przez KUKE za pośrednictwem udzielonej gwarancji. Instrument ten jest dostępny dla eksporterów i ma na celu zwiększenie możliwości ich ekspansji na zagranicznych rynkach.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Chiny
Mąkę i mrożone owoce można eksportować z Polski do Chin
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Eksport
Korea Południowa - jak podbić rynek kosmetyczny w kraju kultu piękna?
Eksport
Polskie lody eksportujemy nawet do Australii i RPA
Nowe Rynki
Indie - o czym warto pamiętać przygotowując pierwsze spotkanie biznesowe
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Wsparcie Ekspansji
KUKE uruchomiła nowy program wsparcia polskich eksporterów