Ponad 2200 przedstawicieli sektora MŚP z: Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii uważa, że po pandemicznej burzy nie dla każdego europejskiego przedsiębiorcy zaświeci słońce.
Niezależnie od kraju sektor MŚP ma się kiepsko. Co drugi właściciel biznesu, który wziął udział w badaniu McKinsey, nie jest pewny czy przetrwa najbliższe 12 miesięcy. Nic w tym dziwnego skoro aż 7 na 10 firm odnotowało spadek obrotów. Ta ponura prognoza nie dotyczy jednak wszystkich np. branża IT ma się świetnie.
CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT
Niezależenie od kondycji branży IT raport przedstawia ponury obraz europejskiego sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP.) Okazuje się, że – pomimo iż co piąta firma, biorąca udział w ankiecie, otrzymała pewnego rodzaju rządowe wsparcie, wynikające ze specjalnych tarcz antykryzysowych – to i tak połowa ankietowanych uważa, że ich biznesy mogą wkrótce upaść.
CZYTAJ TEŻ: Co z urlopem przy czasowym zamknięciu zakładu?
– Jak wynika z ostatnich badań Instytutu Gartnera, tym co przeważy o sukcesie przedsiębiorstw w czasie kryzysu, będzie otwartość na cyfrowe innowacje. Być może dlatego, tak dobrze w tym ciężkim czasie radzą sobie firmy z sektora IT, które w swoim DNA, mają wpisany głód zmian – uważa Piotr Prajsnar, prezes Cloud Technologies.
CZYTAJ TEŻ: Firmy liczą na odbicie w 2021 r.
Prawda jest jednak taka, że obawy, jakie przejawiają europejscy biznesmeni nie biorą się znikąd. Spadek dochodów w czasie trwania pandemii uderzył w większość firm. A to z kolei wpływa na ich ocenę sytuacji i plany na przyszłość. Jeden na pięciu przedsiębiorców obawia się, że nie będzie w stanie spłacić posiadanych zobowiązań i będzie zmuszony do redukcji zatrudnienia, natomiast co trzeci bierze pod uwagę, że jego projekty rozwojowe mogą zostać anulowane.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.