Dramat MŚP. Co druga firma jest skłonna zamknąć biznes

Europejski sektor MŚP ma się źle.
Nastroje wśród zachodnioeuropejskich przedsiębiorców z sektora MŚP są kiepskie. Źródło: Pexels-norma-mortenson

Ponad 2200 przedstawicieli sektora MŚP z: Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii uważa, że po pandemicznej burzy nie dla każdego europejskiego przedsiębiorcy zaświeci słońce.

Niezależnie od kraju sektor MŚP ma się kiepsko. Co drugi właściciel biznesu, który wziął udział w badaniu McKinsey, nie jest pewny czy przetrwa najbliższe 12 miesięcy. Nic w tym dziwnego skoro aż 7 na 10 firm odnotowało spadek obrotów. Ta ponura prognoza nie dotyczy jednak wszystkich np. branża IT ma się świetnie.

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

Niezależenie od kondycji branży IT raport przedstawia ponury obraz europejskiego sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP.) Okazuje się, że – pomimo iż co piąta firma, biorąca udział w ankiecie, otrzymała pewnego rodzaju rządowe wsparcie, wynikające ze specjalnych tarcz antykryzysowych – to i tak połowa ankietowanych uważa, że ich biznesy mogą wkrótce upaść.

CZYTAJ TEŻ: Co z urlopem przy czasowym zamknięciu zakładu?

– Jak wynika z ostatnich badań Instytutu Gartnera, tym co przeważy o sukcesie przedsiębiorstw w czasie kryzysu, będzie otwartość na cyfrowe innowacje. Być może dlatego, tak dobrze w tym ciężkim czasie radzą sobie firmy z sektora IT, które w swoim DNA, mają wpisany głód zmian – uważa Piotr Prajsnar, prezes Cloud Technologies.

CZYTAJ TEŻ: Firmy liczą na odbicie w 2021 r.

Prawda jest jednak taka, że obawy, jakie przejawiają europejscy biznesmeni nie biorą się znikąd. Spadek dochodów w czasie trwania pandemii uderzył w większość firm. A to z kolei wpływa na ich ocenę sytuacji i plany na przyszłość. Jeden na pięciu przedsiębiorców obawia się, że nie będzie w stanie spłacić posiadanych zobowiązań i będzie zmuszony do redukcji zatrudnienia, natomiast co trzeci bierze pod uwagę, że jego projekty rozwojowe mogą zostać anulowane.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Chinach własności intelektualnej trzeba strzec jak własnej źrenicy

Chińczycy w jednej chwili potrafią zweryfikować przygotowanie firm spoza Chin do ekspansji na ich ...

ZUS zwróci pieniądze przedsiębiorcom

Niemal 150 tys. przedsiębiorców uzyska automatycznie większą pomoc z ZUS. To efekt interwencji rzecznika ...

Firmom brakuje jasnych wytycznych do pracy w nowych warunkach

Choć ponad 85 proc. przedsiębiorców dobrze ocenia swoje przygotowanie do działalności w pandemii w ...

Wsparcie PARP dla ekspansji zagranicznej firm z Polski Wschodniej

Trwa ostatnia runda tegorocznego konkursu „Internacjonalizacja MŚP”. Przedsiębiorcy z Polski Wschodniej mogą otrzymać nawet ...

Startup Wars – przedsiębiorcy w ringu i milion do wygrania

Reprezentanci jednorożców, expo dla młodych firm i konkurs na najciekawszy start-up, z milionem złotym ...

Firmowa Wigilia a przychód pracowników

U pracowników, którzy uczestniczą w firmowych spotkaniach świątecznych nie powstaje przychód do opodatkowania. Potwierdzają ...