Koronawirus. Jak wygląda w szczegółach zwolnienie z ZUS

Przedsiębiorcy, którzy chcą otrzymać zwolnienie ze składek ZUS za marzec, kwiecień, maj muszą o to zawnioskować na druku RDZ. ZUS każdy miesiąc rozpatruje osobno. Co więcej – decyzję podatnik otrzymuje tylko wtedy, gdy ZUS odmówi ulgi.

Publikacja: 14.05.2020 12:55

ZUS rozpatruje osobno zwolnienie ze składek za każdy miesiąc

ZUS rozpatruje osobno zwolnienie ze składek za każdy miesiąc

Foto: AdobeStock

Wystarczy, że przedsiębiorca złoży jeden wniosek o zwolnienie ze składek ZUS za wszystkie trzy miesiące. Potwierdza to Zakład w swoich komunikatach.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kto jest mikroprzedsiębiorcą, co z samozatrudnionymi

Jednocześnie wyjaśnia, że zwolnienie za każdy miesiąc realizowane jest osobno. A następuje to po złożeniu dokumentów rozliczeniowych.

To, jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek, opisaliśmy tutaj.

Zwolnieniu tylko z nieopłaconych składek

Zwolnieniu podlegają tylko nieopłacone składki, z wyjątkiem marcowej. Teraz Zakład rozpatruje ulgi dotyczące składek za marzec.

Co istotne, ZUS na wydanie decyzji ma 30 dni od złożenia dokumentów przez podatnika. I w tym terminie rozpatruje wnioski przedsiębiorców.

Ponadto ZUS nie wysyła wszystkich zgód na zwolnienie do firm. Robi to tylko wówczas, gdy odmawia takiego prawa. Wszelkich informacji na ten temat przedsiębiorcy muszą szukać na swoich indywidualnych kontach płatnika, utworzonych w ZUS.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Tarcza antykryzysowa – jak skorzystać z pomocy

Ważne: ZUS zatwierdził zwolnienie ze składek ZUS za marzec w ramach tarczy antykryzysowej na ponad 1,6 mld zł (dane na 6 maja 2020 r.).

Nowa wersja wniosku

Warto podkreślić, że na stronach ZUS dostępna jest nowa wersja wniosku dla osób ubiegających się o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek (RDZ).

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Dla kogo dopłata do pensji? Nie dla wszystkich

Uwzględnia ona rozwiązania wprowadzone tarczą antykryzysową 2.0. Czyli ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Co obejmują nowe regulacje

Regulacje te dotyczą rozszerzenia możliwości uzyskania zwolnienia z opłacania składek o:

  • firmy zatrudniające od 10 do 49 osób.
  • płatników będących spółdzielnią socjalną bez względu na liczbę ubezpieczonych.

W przypadku firm zatrudniających od 10 do 49 osób, zwolnieniem jest objęte 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. 5 tys. zł pożyczki dla mikrofirmy i samozatrudnionego

Zarówno w przypadku firm zatrudniających od 1 do 9 osób, jak i dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób, zwolnienie przysługuje płatnikowi składek, który rozpoczął prowadzenie działalności:

  • przed 1 lutego 2020 r. i który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń wymaganą liczbę ubezpieczonych.
  • w okresie od 1 lutego do 29 lutego i który na dzień 31 marca 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń wymaganą liczbę ubezpieczonych.
  • w okresie od 1 marca do 31 marca i który na dzień 30 kwietnia 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń wymaganą liczbę ubezpieczonych.

Do liczby ubezpieczonych nie wlicza się pracowników młodocianych.

CZYTAJ TAKŻE: Zwolnienia ze składek ZUS dla firm z dochodami poniżej 7 tys. zł

Z kolei spółdzielnia socjalna jako płatnik może być całkowicie zwolniona z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r. wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli była zgłoszona w ZUS przed 1 kwietnia 2020 r. I to bez względu na liczbę zatrudnionych osób.

Ważne jest również to, że zwolnienie dotyczy składek nieopłaconych. Nie dotyczy to składki za marzec. Bowiem zwolnienie za marzec wszyscy uprawnieni mogą uzyskać także wtedy, gdy składka za ten miesiąc została już opłacona.

Wystarczy, że przedsiębiorca złoży jeden wniosek o zwolnienie ze składek ZUS za wszystkie trzy miesiące. Potwierdza to Zakład w swoich komunikatach.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kto jest mikroprzedsiębiorcą, co z samozatrudnionymi

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa