Niezbędnik przedsiębiorcy: Pies i konsola do gier w kosztach biznesu? * Można wrócić na Mały ZUS plus * Rozliczenie auta zarejestrowanego na osobę fizyczną * Czy czeka nas fala upadłości? * Takie firmy cierpią najbardziej

• Powrót na Mały ZUS+ to coś za coś
• Czy można rozliczać w PIT i VAT auto zarejestrowane na osobę fizyczną?
• Czy w koszty biznesu można wrzucić: pełną miskę i szczepienia dla psa * strefę relaksu dla załogi
• Przedsiębiorcy masowo zawieszają działalność
• Konsumenci kupują mniej nie tylko z powodu inflacji
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 27.08.2023 21:40

Niezbędnik przedsiębiorcy: Pies i konsola do gier w kosztach biznesu? * Można wrócić na Mały ZUS plus * Rozliczenie auta zarejestrowanego na osobę fizyczną * Czy czeka nas fala upadłości? * Takie firmy cierpią najbardziej

Foto: Adobe Stock

Niższe składki przez kolejny rok

Od 1 sierpnia o 12 miesięcy został wydłużony okres, przez jaki przedsiębiorcy mogą korzystać z Małego ZUS plus tj. niższych składek na ubezpieczenia społeczne (bez składki zdrowotnej). Są one wówczas liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok kalendarzowy. Czyli w sumie z MZ+ można będzie korzystać 48 miesięcy, a nie - jak wcześniej - 36.

Z wydłużenia prawa do tej preferencji o kolejny rok mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w 2023 r. byli lub będą choćby przez jeden dzień uprawnieni do MZ+. Jeśli zakończyli korzystanie z MZ+ np. w styczniu, ponieważ wtedy minęło 36 miesięcy, mogą teraz na niego wrócić. Powinni zgłosić się do ZUS do końca roku. Niższe składki mogą opłacać już od następnego miesiąca po zgłoszeniu.

Trzeba jednak pamiętać, że zmniejszenie składek oznacza wyższy dochód z działalności i większy podatek. A także składkę zdrowotną, która na skali i liniówce jest liczona od dochodu.

Czytaj więcej

Od 1 sierpnia można skorzystać z dodatkowego Małego ZUS Plus

Auto nie musi być na firmę, by je rozliczać podatkowo

Czytelnik "Rzeczpospolitej" kupił samochód osobowy na potrzeby swojej jednoosobowej działalności gospodarczej. Chce go rozliczać w kosztach PIT, a także odliczać VAT. Sęk w tym, że na fakturze jest tylko imię i nazwisko czyelnika, bez nazwy firmy (choć jest wpisany NIP), podobnie jak w dowodzie rejestracyjnym.

Okazuje się, że brak nazwy firmy na fakturze nie dyskwalifikuje wydatku. Korzyści podatkowych nie wyklucza też to, że samochód został zarejestrowany na osobę fizyczną (wydziały komunikacji w urzędach nie rejestrują zresztą aut na jednoosobową działalność gospodarczą). Ta osoba fizyczna jest bowiem też przedsiębiorcą, który będzie wykorzystywał auto w biznesie.

Ważne, żeby auto było faktycznie wykorzystywane w biznesie - wskazała Krajowa Informacja Skarbowa.

Czytaj więcej

Czy auto zarejestrowane na osobę fizyczną można rozliczyć w firmie

Pies pomaga w firmie, firma rozliczy jego utrzymanie

Właściciel gabinetu psychiatrycznego zapytał fiskusa, czy może rozliczyć w firmie wydatki na utrzymanie psa, który uczestniczy w zajęciach terapeutycznych z dziećmi. Dzięki jego obecności pacjenci są mniej zestresowani.

Ten argument przekonał skarbówkę do wydania pozytywnej interpretacji w sprawie rozliczenia w podatkowych kosztach wydatków na czworonoga m.in.: zakup karmy, odrobaczanie, szczepienia, zabiegi psiego fryzjera oraz kurs dogoterapii.

Wydatki te wykazują związek przyczynowo-skutkowy z przychodami z leczenia pacjentów – przyznała skarbówka.

Czytaj więcej

Czy wydatki na psa można rozliczyć w firmowych kosztach

Pracownicy sobie zagrają na konsoli, a szef rozliczy jej zakup

Wspólna gra na konsoli integruje załogę i podnosi efektywność pracy. Wydatek na jej zakup jest więc związany z działalnością gospodarczą - tak wynika z interpretacji podatkowej wydanej na rzecz firmy, która działa w dwóch branżach: transport i spedycja oraz programowanie. Zatrudnia pracowników oraz współpracowników na umowy zlecenia. Otworzyła dla nich strefę relaksu w biurze, gdzie mogą odpocząć i wspólnie zagrać w gry. Nie tylko w godzinach pracy.

Czy wydatek na konsolę do gier komputerowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Fiskus przyznał, że kosztem uzyskania przychodów są nie tylko wynagrodzenia, ale także inne świadczenia, w tym na integrację załogi. Nie można wprawdzie ich przypisać do konkretnego przychodu, mają jednak związek z działalnością gospodarczą. Tak właśnie jest z wydatkami na konsole do gier komputerowych do strefy relaksacyjno-integracyjnej.

Czytaj więcej

Relaks w pracy podczas gry na konsoli daje firmie koszty

Nie stać ich na prowadzenie biznesu

Wzrosła liczba firm, które zawiesiły działalność. W pierwszym półroczu 2023 było ich 110,5 tys. - aż 66 proc. wszystkich zawieszonych działalności w całym 2022 r. Najwięcej decyzji o zawieszeniu biznesu zanotowano w budownictwie, transporcie i handlu. Zaskoczeniem może być wysoki wskaźnik dla sklepów internetowych. Zawieszono ich ogółem 3,8 tys., co stanowi 67 proc. całości z 2022 r.

Tak wysokie wskaźniki przerywania działalności mogą sygnalizować, że w kolejnych miesiącach zwiększy się liczba upadłości przedsiębiorstw. A już w samym pierwszym półroczu 2023 odnotowano rekordową liczbę niewypłacalności - 2528, co stanowi 92 proc. wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2022 r. To oznacza wzrost o 142 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku.

Czytaj więcej

Przedsiębiorcy masowo zawieszają firmy. Czeka nas fala upadłości

Oszczędność konsumentów to cios dla firm

Ograniczanie zakupów produktów i usług uderza głównie w tych przedsiębiorców, których działalność opiera się na obsłudze indywidualnych klientów, konsumentów.

Prawie 70 proc. Polaków deklaruje, że ze względu na wysokie ceny, potrzebę oszczędzania lub inne zobowiązania finansowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy, byli zmuszeni do ograniczenia lub całkowitej rezygnacji z zakupu części usług lub towarów. Aż 59 proc. badanych jako przyczynę swojej decyzji wskazało wzrost cen - wynika z badania przeprowadzonego przez panel Ariadna na zlecenie firmy KRUK.

Ale nie tylko ceny są powodem ograniczania wydatków. Klienci coraz częściej decydują się na zakupy z drugiej ręki, naprawę zepsutych lub odnowę zużytych produktów z powodów ekologicznych. Coraz chętniej też do przemieszczania się wykorzystują komunikację miejską, rowery i wypożyczone hulajnogi.

Czytaj więcej

Firmy cierpią, konsumenci ograniczają wydatki na zakupy i usługi

WAŻNE TERMINY

31 sierpnia

CZWARTEK

√ złożenie VII-DO – deklaracji dla rozliczenia VAT w zakresie procedury importu za lipiec 2023 r.
√ osoby niepełnosprawne, które prowadzą działalność gospodarczą, przekazują wniosek do PFRON o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za czerwiec 2023 r. 

Niższe składki przez kolejny rok

Od 1 sierpnia o 12 miesięcy został wydłużony okres, przez jaki przedsiębiorcy mogą korzystać z Małego ZUS plus tj. niższych składek na ubezpieczenia społeczne (bez składki zdrowotnej). Są one wówczas liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok kalendarzowy. Czyli w sumie z MZ+ można będzie korzystać 48 miesięcy, a nie - jak wcześniej - 36.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zanim zrobisz sobie wakacje od ZUS * SSE bez ulg? * zabezpieczenie auta w leasingu a KUP * rozliczenie strat po oszustwie * sporne prawa do utworów pracowniczych
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zakaz amortyzacji * skarbówka o fikcyjnym samozatrudnieniu * podatek od herbaty * obowiązkowe cyberbezpieczeństwo * dyrektywa SUP * hotel dla współpracowników
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * podatek od budowli * bilety na Euro 2024 a koszty * współpraca biznesowa małżonków * składka zdrowotna
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * wakacje od ZUS * podatek od dzierżawy znaków towarowych * rozliczenia podatkowe - ile zabierają czasu * jak firmy obniżają koszty najniższych płac
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: biznesowy garnitur w KUP? * czy nieodliczony VAT to koszt? * co z odliczeniem studiów z marketingu * płatności gotówkowe * luka vatowska *
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą