Niezbędnik przedsiębiorcy: biznesowy garnitur w KUP? * czy nieodliczony VAT to koszt? * co z odliczeniem studiów z marketingu * płatności gotówkowe * luka vatowska *

• Czy wydatki na garnitur bez logo mogą liczyć na podatkową taryfę ulgową?
• Czy właściciel e-sklepu może studiować marketing na koszt fiskusa?
• Nieodliczony VAT a koszty firmy
• Płatności gotówkowe zostają, ale z limitem
• Gdzie i dlaczego giną wpływy z VAT?
• Ważne terminy i wskaźniki kadrowe

Publikacja: 09.06.2024 21:49

Niezbędnik przedsiębiorcy: biznesowy garnitur w KUP? * czy nieodliczony VAT to koszt? * co z odliczeniem studiów z marketingu * płatności gotówkowe * luka vatowska *

Foto: Adobe Stock

Garnitur w JDG to nie koszt

Choć sprawa, którą rozstrzygał NSA dotyczyła adwokata, wyrok ma znaczenie dla szerokiej przedsiębiorców, dla których dobry garnitur, koszula i buty są niezbędnym służbowym uniformem.

We wniosku o interpretację podatkową mecenas prowadzący kancelarię w formie jednoosobowej działalności wyjaśnił, że regularnie kupuje eleganckie ubrania i buty, bo szybko się zużywają. Ale kupuje je tylko w celu wykonywania obowiązków zawodowych. Nie robi naszywek na garderobie, ponieważ  to w złym guście, a poza tym nie życzą sobie tego klienci. Adwokat uważa jednak, że wydatki na takie ubrania to koszty jego działalności i może je rozliczać podatkowo. 

Fiskus oczywiście nie zgodził się z mecenasem. Spór dotarł do NSA, który orzekł, że wydatków na garderobę bez logo, kupioną dla celów biznesowych, nie da się rozliczyć podatkowo, bo to reprezentacja.

Czytaj więcej

NSA wydał wyrok ws. wydatków na biznesowe ubrania

Sprzedawca może uczyć się sprzedaży na koszt fiskusa

Pan Kamil prowadzi internetowy sklep z koszulkami. Niedawno rozpoczął studia magisterskie na kierunku „marketing i sprzedaż”, niestety — kosztowne. Trzeba wydać pieniądze na czesne, dojazdy, podręczniki i zeszyty. A ponieważ ma się  nauczyć sprzedaży, marketingu i prowadzenia sklepu internetowego, to wydatki na studia  pan Kamil chciałby wrzucić w koszty swojej firmy.

Fiskus zgodził się, bo jak przypomniał, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć „wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej”. Ten warunek jest spełniony w przypadku pana Kamila.

Czytaj więcej

Studia z marketingu w firmowych kosztach? Oto co mówi fiskus

Natknęła się na oszustów, nie wrzuci VAT w koszty

Spółka, która sprzedaje w Polsce różne artykuły importowane z Azji, chciała poszerzyć swoje portfolio i za namową byłego pracownika i członka zarządu podjęła decyzję o rozpoczęciu hurtowego obrotu olejem rzepakowym. Nowy biznes szedł dobrze do czasu,  gdy zainteresowała się nim skarbówka. Kontrolerzy zakwestionowali   prawo spółki do odliczenia VAT z faktur na zakup oleju rzepakowego od jednego z dostawców, bo realizowane przez spółkę transakcje stanowiły część łańcucha obejmującego także transakcje dotknięte oszustwem podatkowym. W ten sposób spółka nie nabyła prawa do odliczenia podatku naliczonego, choć fiskus nie zarzucił jej samej oszustwa. Stwierdził jedynie, że powinna wiedzieć o nim przy dochowaniu należytej staranności.

Ponieważ spółka nie była świadoma uczestnictwa w zakwestionowanych transakcjach, zapytała fiskusa, czy może zaliczyć do kosztów nieodliczony VAT, czyli podatek wykazany na fakturach od dostawcy, którego zasadność odliczenia zakwestionował fiskus.

Dostała negatywną odpowiedź i nie zmieniły jej orzeczenia sądów administracyjnych. NSA stwierdził,  że  zapłata w wyniku kontroli celno-skarbowej VAT naliczonego z zakwestionowanych faktur nie może zostać uznana za koszt.  Nie ma znaczenia, czy spółka świadomie, czy nieświadomie, z własnej winy, czy bez uczestniczyła w łańcuch dostaw, który miał na celu oszustwo.

Czytaj więcej

Zapadł ważny wyrok w sprawie firmy nieświadomie wplątanej w oszustwo

Nowe zasady przyjmowania zapłaty w gotówce

W UE przyjęto przepisy, które mają pomóc zwalczać pranie pieniędzy. Kraje członkowskie muszą je wdrożyć w ciągu trzech lat. Przepisy przewidują, że jeśli jedną stroną transakcji będzie przedsiębiorca, to  płatności gotówkowe będą możliwe jedynie do kwoty 10 tys. euro. Ponadto osoba płacąca gotówką powyżej 3 tys. euro za różne usługi czy produkty będzie  legitymowana.  

Zmiana zasad nie będzie dotyczyć transakcji, które nie mają związku z działalnością gospodarczą i są zawierane przez dwie osoby fizyczne. Limity będą wyłączone również przy dokonywaniu płatności i depozytów w działalności dostawców usług płatniczych, w szczególności banków, instytucji kredytowych oraz instytucji płatniczych.

Czytaj więcej

Płatności gotówkowe tylko do 10 tys. euro

Coraz większa luka vatowska

 Luka VAT rośnie coraz szybciej. Z 6 mld zł ubytków w VAT w latach 2015–2021, w 2023 r. zrobiło się aż 46,9 mld zł.

Eksperci podatkowi nie mają jednoznacznej odpowiedzi na przyczyny powiększającej się luki. Przyznają jednak, że większe wpływy z VAT to zasługa pierwszych lat rządów PiS, który przejął szereg narzędzi do walki z przestępczością podatkową i z determinacją zaczął je wdrażać. Chodzi m.in. o Jednolity Plik Kontrolny, tzw. pakiet przewozowy i system SENT, system podzielonej płatności split-payment, wykaz podatników VAT itp.

- W  pewnym momencie wszystko stanęło w miejscu, nie było dalszych działań uszczelniających. I kwestią czasu stało się, kiedy ci, którzy tego chcą, nauczą się obchodzić zabezpieczenia i znajdą nowe furtki –  zwraca uwagę prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. 

Czytaj więcej

Gdzie i dlaczego giną wpływy z VAT?

WAŻNE TERMINY

10 czerwca

PONIEDZIAŁEK

√ złożenie zgłoszenia INTRASTAT za maj 2024 r.

WSKAŹNIKI KADROWE

W CZERWCU

160 godzin – wymiar czasu pracy w czerwcu 2024 r.
107,6 proc. – wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowanej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2024 r.
8147,38 zł – kwota przyjmowana do obliczenia wpłat na PFRON od 1 czerwca do 31 sierpnia 2024 r.
2400 zł – kwota dofinansowania do wynagrodzenia pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności od 1 stycznia 2023 r.
4242 zł – minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.
27,70 zł – minimalna stawka godzinowa brutto dla zleceniobiorców od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.
63 630 zł (4242 zł x 15) – maksymalna odprawa z tytułu zwolnień grupowych od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.
234 720 zł – kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2024 r., tzw. 30-krotność (do jej ustalenia przyjęto prognozowane przeciętne wynagrodzenie 7824 zł)

Garnitur w JDG to nie koszt

Choć sprawa, którą rozstrzygał NSA dotyczyła adwokata, wyrok ma znaczenie dla szerokiej przedsiębiorców, dla których dobry garnitur, koszula i buty są niezbędnym służbowym uniformem.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: podatek od lekarzy * składki od dowozu cateringu * Dzień Dziecka a PIT * zatrudnienie cudzoziemców * szanse e-sklepów
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: dopłata i nadpłata składki a PIT * Faktury w mObywatel 2.0 * podatek od nieruchomości a KUP * minimalne wynagrodzenie * co po zawieszeniu działalności
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: roczna składka zdrowotna * stawka ryczałtu i PKWiU * koszty a wydatki na psychoterapię, mieszkanie dla podwykonawcy i nowe wymogi BHP
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: składki ZUS w 2025 r. * Sejm uchwalił: wakacje składkowe i KSeF * strata przez hakerów a koszty * kontrole podatkowe * zmiany w KRS * ZUS od dodatku na przenosiny
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rozliczenie składek zdrowotnych * kasowy PIT * ZUS kontra przedsiębiorcze matki * firmowa wycieczka a koszty * jak firmy oceniają 20 lat w UE
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: start KSeF * reforma składki zdrowotnej * kasowy PIT * prawa na platformach e-commerce * strachy polskich firm