Migracja z Ukrainy wyhamowała. Część firm ma problem

Pracownicy z Ukrainy są wciąż potrzebni.
Pracownicy z Ukrainy są wciąż potrzebni. Źródło: Adobe Stock

Co trzecie przedsiębiorstwo miało problem z personelem z uwagi na wyjazdy imigrantów z powodu pandemii.

Tak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Badania pokazują, że część pracowników zdecydowała o powrocie do ojczyzny, a część nie chciała wyjeżdżać za pracą. Pracodawcy nie odczuli jednak masowego odpływu kadry. Jednak zapotrzebowanie pracodawców na pracowników z Ukrainy wciąż jest duże. Aż 73 proc. firm nadal chce rekrutować imigrantów.

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

Początkowa panika wywołana pojawieniem się koronawirusa w Polsce sprawiła, że z naszego kraju odpłynęło nawet 250 tys. pracowników z Ukrainy. Trwało to krótko, ale miało znaczący wpływ na rynek pracy. Na szczęście w tarczy antykryzysowej wprowadzono zapisy pozwalające na automatyczne odnawianie wiz dla pracowników z zagranicy na czas obowiązywania stanu epidemicznego i dwa tygodnie po jego zakończeniu. Dzięki temu zatrzymaliśmy w kraju nawet do 500 tys. osób z Ukrainy. Cały czas przyjeżdżają też nowi pracownicy – zauważa Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

CZYTAJ TEŻ: Pandemia zmienia pozapłacowe benefity pracownicze

Warto zaznaczyć, że 67 proc. firm zatrudniających imigrantów z Ukrainy nie odnotowała problemów związanych z brakiem rąk do pracy ze względu na zwiększone wyjazdy w ostatnich miesiącach. Te odczuło jednak 32 proc. przedsiębiorców. Eksperci twierdzą, że utrudnieniem dla osób z Ukrainy, które podejmują decyzję o wyjeździe za pracą, są obostrzenia związane z Covid-19. Po przekroczeniu granicy obowiązuje bowiem kwarantanna, co powoduje komplikacje związane m.in. z zakwaterowaniem na czas jej obowiązywania. Wymusza to też na obcokrajowcach wstrzymanie się z podjęciem pracy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fiskus weźmie 23 proc. VAT od depozytu

Usługi przechowywania instrumentów finansowych podlegają opodatkowaniu podstawową stawką VAT w wysokości 23 proc. Nie ...

Gospodarka lekko zwalnia, ale coraz mniej firm upada

W sierpniu 2019 r. upadłość ogłosiły 42 firmy. Oznacza to spadek liczby upadłości przedsiębiorstw ...

5 najczęstszych błędów w promocji polskiej żywności w Chinach

Tylko w ostatnich dziesięciu latach setki polskich firm wzięły udział w dziesiątkach wystaw handlowych ...

Trendy żywnościowe w Chinach w 2020 r.

Znawcy chińskiego rynku żywnościowego nie mają wątpliwości, że również w 2020 r. w Chinach ...

Jak Chińczycy kupują żywność?

O Chińczykach mówi się, że jedzą wszystko, co ma nogi, a nie jest stołem, ...

Jak stosować przepisy o zwolnieniach grupowych

Gospodarczym skutkiem epidemii koronawirusa będą m.in. zwolnienia grupowe. Jednak przywołanie ustawy o zwolnieniach grupowych ...