Komu najlepiej płacą w IT? Specjaliści od Big Data w cenie

Specjaliści IT są w cenie.
Specjaliści IT są w cenie. Jednymi z najlepiej opłacanych są eksperci od Big Data. Źródło: Adobe Stock

Przekształcanie danych w informacje biznesowe, analiza i zarządzanie nimi to dziś jedna z najbardziej pożądanych specjalizacji w branży IT.

Jak nigdzie w tej dziedzinie liczy się doświadczenie. Ponad 70 proc. ofert w sektorze Business Intelligence (BI) na portalu No Fluff Jobs skierowanych jest do seniorów. Nic dziwnego, że i zarobki – niezależnie od rodzaju umowy – należą tu do jednych z najwyższych w IT. W przypadku specjalisty Big Data wynagrodzenia na umowie sięgają nawet 21,5 tys. zł, a dla eksperta od AI – 18,2 tys. zł.

Jakich danych potrzebują firmy?

Kompleksowa analiza danych w firmach IT obejmuje dziś różnorodne obszary działania organizacji. Obecnie jest to nie tylko analiza wydajności, dostępności i jakości usług, ale również analiza efektywności zespołów, nie tylko deweloperskich. Firmy rozbudowują działy, w których pracownicy IT monitorują dane ze wszystkich obszarów funkcjonowania organizacji: od twardych danych, takich jak koszty czy przychody, po niematerialne obszary ich działalności, włączając w to wpływ działań podejmowanych przez zespoły projektowe na markę, jej odbiór i rozpoznawalność.

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

Mimo to oferty dla osób posiadających wiedzę i doświadczenie w dziedzinach BI, Machine Learning i Artificial Intelligence nadal stanowią około 5 proc. wszystkich ofert dla branży IT. To i tak progres – między rokiem 2018 a 2020 liczba ogłoszeń o pracy dla nich wzrosła o 243 proc.

CZYTAJ TEŻ: Benefity pracownicze w czasie pandemii. Co się zmieniło?

Warto zaznaczyć, że 49 proc. ogłoszeń z obszaru BI dotyczy umów B2B. Jednak zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny wymaga od pracodawców elastyczności. Może dlatego co czwarta daje specjalistom możliwość wyboru pomiędzy kontraktem a etatem. Jedynie 3 proc. pracodawców oferuje umowę o dzieło lub zlecenie.

Gdzie potrzebują specjalistów od IT?

Warto tu dodać, że największe zapotrzebowanie na informatyków specjalizujących się w obszarze BI – według No Fluff Jobs – występuje w Warszawie (46 proc. ofert pochodzi właśnie z tego regionu). Na kolejnych miejscach są Kraków (21 proc.) i Wrocław (14 proc.).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Minister finansów przesuwa termin na kasy online

Przedsiębiorcy, którzy mieli rozpocząć prowadzenie ewidencji za pomocą kas fiskalnych online, mogą odetchnąć. Nowe ...

Doradzą, jak zdobyć dofinansowanie na innowacje

Przedsiębiorcy z woj. warmińsko-mazurskiego będą mieli możliwość dowiedzieć się, jak otrzymać dofinansowanie na innowacyjne ...

Koronawirus. Rząd zamyka część sklepów oraz restauracje, bary i kawiarnie

Zagrożenie koronawirusem coraz mocniej uderza w przedsiębiorców. Rząd zdecydował o zamknięciu od północy w ...

Kenia to brama Afryki – co i jak tam sprzedawać?

Kenia jest silna, otwarta, dynamiczna. To liberalne centrum handlu Wschodniej Afryki. Mówi się tam ...

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - nie ma możliwości zastąpienia ustawowo należnego pracownikowi wypoczynku na ekwiwalent pieniężny.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop – kiedy go wypłacić?

Co do zasady pracodawca może wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop tylko w jednej ...