Oferty na rynku pracy IT wracają do normy

Doświadczeni specjaliści IT mogą przebierać w ofertach.
Specjaliści IT, szczególnie ci doświadczeni są poszukiwania na rynku. Źródło: Adobe Stock

Rynek pracy w IT w III kwartale 2020 r. wrócił do poziomu z początku roku. Najwięcej ofert pracy dla kandydatów IT pojawia się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.

Tak wynika z raportu „IT Market Snapshot” przygotowanego przez analityków platformy rekrutacyjnej inhire.io. Zgodnie z nim liczba ofert pracy dla kandydatów z tej branży wzrosła o 24 proc. w stosunku do II kwartału br. Wzrósł też ogólny poziom wynagrodzeń w branży (o 10 proc.), co oznacza, że wrócił on do poziomu sprzed pandemii.

Praca zdalna zyskuje

Wzrost najbardziej widoczny jest dla ofert pracy zdalnej. Analitycy inhire.io wskazują, że zacierają się różnice wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi miastami oraz zrównuje poziom płac dla pracowników wykonujących pracę w trybie zdalnym i stacjonarnym. Nadal ponad 2/3 ogłoszeń nie zawiera widełek płacowych (górne widełki zarobków w Warszawie osiągają kwotę rzędu 17,9 tys. zł, w Gdańsku – 17,8 tys. zł, a w Krakowie – ok. 14,5 tys. zł).

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

– Firmy coraz chętniej publikują ogłoszenia z uwzględnieniem widełek płacowych. Jednak nadal ponad 2/3 pracodawców nie chce ujawniać kwot oferowanego wynagrodzenia. W sektorze IT, w związku z ogromną ilością ofert dla kandydatów, informacja o zarobkach stała jednym z ważniejszych czynników decyzyjnych w procesie rekrutacji. Mediana rozpiętości widełek w branży jest jednak dość wysoka. W uśrednieniu górne widełki niejednokrotnie stanowią nawet 145 proc. tych dolnych – komentuje wyniki analizy Michał Gąszczyk, prezes inhire.io.

Oferty w największych miastach

Najwięcej ofert pracy dla kandydatów IT pojawia się w Warszawie (prawie 3 tys.), Krakowie (1,4 tys.), Wrocławiu (1,1 tys.), Poznaniu i Gdańsku (ponad 550 w każdym z miast), a najbardziej poszukiwani są doświadczeni kandydaci (84 proc. ofert), a najmniej ofert kierowanych jest do tzw. juniorów (ledwie 6 proc.).

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

Z raportu wynika, że w porównaniu z ubiegłym kwartałem, wciąż najpopularniejszymi językami programowania w publikowanych ofertach są: JavaScript (28 proc.), Java (20 proc.), Python (16 proc.), PHP i Typescript (8 proc.) oraz C# (7 proc.).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najpierw subwencja, potem podatek.

Subwencja – czy umorzona pomoc z tarczy jest opodatkowana?

Przedsiębiorca walczący ze skutkami COVID-19 otrzymał wsparcie z tarczy finansowej. Spełnił też warunki do ...

Zaliczka a zadatek. To nie to samo. Jaka jest różnica?

Zaliczka a zadatek – jaka jest różnica i kiedy ma znaczenie?

Zaliczka i zadatek nie mają synonimicznego znaczenia. Choć definicje tych pojęć są bardzo podobne ...

Na Bliskim Wschodzie pojawiają się nowe szanse dla producentów żywności

Kuwejt zniósł ograniczenia importowe na polski drób. ZEA są zainteresowane zakupem mięsa halal, a ...

Pracownik bezpośrednią obsługujący interesantów lub klientów w zakładzie jest zobowiązany do zakrywania ust oraz nosa. Może to robić za pomocą przyłbicy.

Czy można nakazać noszenia przyłbicy w pracy?

W dobie pandemii pracownicy mający bezpośredni kontakt z klientami są zobowiązani do zakrywania ust ...

Uzupełnij swoje dane o rachunek bankowy. Inaczej możesz mieć kłopoty

Przedsiębiorcy, którzy nie podali w zgłoszeniu rejestracyjnym działalności gospodarczej lub w urzędzie skarbowym firmowego ...

Produkty wegetariańskie i wegańskie. UE narzuci zmianę nazw

Parlament Europejski pracuje nad prawem, które zakaże używania nazw mięsnych i mleczarskich do nazywania ...