Jak nie wprowadzić wirusów do firmy?

Firma Safestep wprowadza na polski rynek specjalnie przystosowane i zaprojektowane maty biobójcze powstałe na bazie amerykańskich doświadczeń z transmisją wirusów, bakterii i grzybów w ciągach komunikacyjnych.

Publikacja: 16.12.2020 08:45

Jak nie wprowadzić wirusów do firmy?

Foto: Maty umieszczane są w ciągach komunikacyjnych, w których ryzyko transmisji na butach jest największe. Źródło: Adobe Stock

Założycielami firmy zajmującej się produkcją mat antywirusowych są Artur Klan oraz Filip Romanik. Wcześniej pierwszy z nich działał w branży tekstylnej, a drugi w biznesie gastronomicznym.

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

– Znając się od wielu lat i działając w różnych branżach, ja w tkaninach, a kolega w biznesie restauracyjnym i farmaceutycznym dla zwierząt, doszliśmy do wspólnego wniosku, że brakuje ochrony przed wirusami i bakteriami przenoszonymi na butach. Często stosuje się takie profesjonalne zabezpieczenia czyli maty na fermach drobiu i innych zwierząt hodowlanych. My zrobiliśmy wersje cywilną. Już pierwsi klienci z aptek i gabinetów stomatologicznych dali nam znać, że jest to dobry pomysł i znalazł praktyczne zastosowanie. Dlatego postanowiliśmy zainwestować w taki biznes – mówi Artur Klan. Jak podkreśla, wraz z współzałożycielem, Filipem Romanikiem, firma powstała niedawno, odpowiadając na potrzeby rynku związanego z pandemią.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

Maty znane w UE i Ameryce

– Nasze rozwiązania są już powszechnie stosowane w Ameryce i krajach Unii Europejskiej. W związku z istniejącą na świecie sytuacją epidemiologiczną zyskują coraz większą popularność nie tylko w placówkach medycznych czy przemysłowych, ale także w sektorze prywatnym – dodaje Klan.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może zabronić noszenia maseczki w biurze?

Maty są nieodzowne w specjalistycznych szpitalach, laboratoriach, jak również w przemyśle, czy w rolnictwie. Umieszczane są w ciągach komunikacyjnych, w których ryzyko transmisji na butach jest największe. Dotychczas maty znalazły już zastosowanie w: szpitalach, stomatologii, salonach kosmetycznych, laboratoriach, restauracjach, hotelach, przetwórstwie spożywczym, rolnictwie, obiektach sportowych, szatniach, produkcji przemysłowej, straży pożarnej, więzieniach, toaletach i stacjach benzynowych.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może sprawdzić warunki pracy zdalnej?

Gdzie umieszcza się maty biobójcze?

– Maty umieszczone są przed wejściem do strefy chronionej. Ich powierzchnia umożliwia swobodne wejście obuwiem na wkładkę nasączoną płynem dezynfekcyjnym, w celu dezynfekcji butów. Działanie biobójcze uzyskuje się dzięki zastosowaniu specjalistycznych płynów dezynfekcyjnych  (posiadających niezbędne dopuszczenia, certyfikaty do stosowania, w najbardziej wrażliwych sektorach spożywczym, medycznym) o silnym działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym. Preparat dezynfekcyjny dobrany jest w odpowiedni sposób, aby nie powodował zniszczenia obuwia i powierzchni płaskich wokół maty. Mata ujawnia działanie dopiero po wywarciu na nią nacisku. Wtedy lekko spieniony płyn przeciwwirusowy oblepia podeszwę buta i przez pewien czas po opuszczeniu maty pozostaje na podeszwie. Należy podkreślić, że płyn nie jest inwazyjny dla butów, podłóg i innych podłoży – podkreśla Tomasz Romanik.

CZYTAJ TEŻ: Wydatki na wynajem aut dla szpitali można ująć w kosztach

– Proponowany przez nas system składa się z: wycieraczki z wyprofilowanym rantem, uniemożliwiającym utratę płynu dezynfekcyjnego, chłonnej wkładki – nasączanej płynem dezynfekcyjnym, która posiada łatwość absorpcji preparatu, dzięki czemu cala powierzchnia buta, bieżników zostaje odkażona (wkładka jest elementem wymiennym) oraz płynu dezynfekcyjnego (koncentrat do samodzielnego rozwodnienia) – dodaje Artur Klan.

Założycielami firmy zajmującej się produkcją mat antywirusowych są Artur Klan oraz Filip Romanik. Wcześniej pierwszy z nich działał w branży tekstylnej, a drugi w biznesie gastronomicznym.

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach
Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Innowacje
Vigo rośnie na innowacjach - kolejna inwestycja w startup
Innowacje
Przedsiębiorcy chcą innowacji. To pracownicy je blokują?
Innowacje
Przemysł 4.0 rośnie w szybkim tempie, ale nie w Polsce
Innowacje
Tesla ma wiele problemów z gigafabryką w Grünheide
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Innowacje
Finał konkursu Polski Produkt Przyszłości już 16 czerwca!
Innowacje
Bredpaki, czyli opakowania do zjedzenia z posiłkiem