Niezbędnik przedsiębiorcy. Roczny PIT u przedsiębiorców * Taniec na rurze w kosztach firmy, a obiad? * MDR jednak w interpretacjach * Kto zapłaci za zachęty dla krwiodawców?

• PIT za 2022 u przedsiębiorców: wielu zezna dwa razy
• Taniec na rurze dla pracownika - czy firma wrzuci w koszty?
• Każdy musi jeść - fiskus o wydatkach ratownika na catering
• Ugoda z kontrahentem nie do rozliczenia w kosztach
• NSA o prawie do interpretacji w zakresie MDR
• Prewencyjne kontrole trzeźwości już legalne
• Dodatkowe wolne dla honorowych krwiodawców
• Remedium na drogi prąd
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 26.02.2023 19:14

Osoba, która otrzymuje zarówno polskie, jak i zagraniczne świadczenia, powinna złożyć PIT-36 i uiści

Osoba, która otrzymuje zarówno polskie, jak i zagraniczne świadczenia, powinna złożyć PIT-36 i uiścić podatek według stawek 18 i 32 proc.

Foto: Fotorzepa, Monika Zielska

Firmowy PIT za 2022: skarbówka znów nie wypełniła zeznań

Od 15 lutego przedsiębiorcy mogą składać roczne zeznania podatkowe. Ci, ktorzy są na skali, wypełniają PIT-36, ryczałtowcy - PIT-28, a liniowcy - PIT-36L. Muszą zrobić to sami, bo skarbówka znów nie przygotowała dla nich elektronicznych zeznań w usłudze Twój e-PIT.

Przedsiębiorcy, którzy zmienili w połowie roku formę rozliczeń, muszą złożyć dwa zeznania. PIT-28 za styczeń–czerwiec i PIT-36 za lipiec–grudzień (oba do 2 maja).

A co ze składką zdrowotną? Z nowelizacji Polskiego Ładu wynika, że ryczałtowcy mogą odliczyć połowę składki zdrowotnej od przychodu. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, ci, którzy przeszli w połowie roku na skalę, składając PIT-28 odliczą połowę składek zapłaconych za okres, w którym byli na ryczałcie. Za drugą połowę roku, gdy byli na skali, ulgi już nie ma.

Czytaj więcej

Rozliczenie PIT 2022 w firmie, która zmienia ryczałt na skalę

Informatycy potrzebują relaksu na rurze

Firma z branży informatycznej zatrudnia programistów, którzy spędzają wiele godzin przed komputerami, nie zmieniając pozycji ciała. Powoduje to wiele schorzeń, m.in. kręgosłupa. Pracownicy ci narażeni są również na wysoki poziom stresu związany z presją czasu. A to może powodować spadek kreatywności i wydajności.

Firma postanowiła zaktywizować programistów ruchowo i funduje im różne zajęcia relaksacyjno-sportowe. Między innymi pole dance, czyli taniec na rurze. Czy wydatki na instruktora oraz wynajęcie pomieszczenia do zajęć można zaliczyć do podatkowych kosztów?

Skarbówka podeszła ze zrozumieniem do potrzeb programistów. Przyznała, że zajęcia pole dance mogą przyczynić do zwiększenia przychodów ich pracodawcy. Wydatki na taniec na rurze są więc podatkowym kosztem.

Czytaj więcej

Taniec na rurze dobrze wpływa na informatyków? Skarbówka jest na tak

Ratownik nie zje na koszt swej firmy

Dużo mniej empatii fiskus wykazał dla żywieniowych potrzeb ratownika medycznego, który dyżuruje niekiedy nawet 24 godziny jako kierowca karetki pogotowia. Nie ma warunków do przyrządzania sobie posiłków. Dlatego korzysta z cateringu. To jedyna możliwość zjedzenia czegoś ciepłego podczas dyżurów.

Ratownik zapytał, czy jako prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może zaliczyć do podatkowych kosztów wydatki na catering? Argumentował, że bez jedzenia nie mógłby wykonywać swoich usług i uzyskiwać przychodów.

Ale fisku tak nie uważa. - Każdy musi bowiem spożywać posiłki, niezależnie od rodzaju biznesu. Zakup cateringu jest spełnieniem zwykłych, normalnych potrzeb danej osoby. To wydatek osobisty, związany z zaspokojeniem potrzeb żywieniowych - odpowiedział skarbówka.

Czytaj więcej

Ratownik-przedsiębiorca się posili, ale nie oszczędzi na podatku

Polubowne załatwienie sporu podatkowo nieopłacalne

Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z fiskusem, że kwota wypłacona w wyniku ugody sądowej, której celem było ograniczenie wydatków związanych z wadliwą usługą, kosztem być nie może.

Sprawa dotyczyła jednoosobowego przedsiębiorcy zajmującego się wykonywaniem posadzek w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. We wniosku o interpretację wyjaśnił, że po wykonaniu jednego ze zleceń został pozwany przez kontrahenta za wady posadzki. Pozew opiewał na ponad 450 tys. zł.

Na rozprawie przed sądem przedsiębiorca uznał częściowo swoją odpowiedzialność za wadliwe wykonanie usługi budowlanej i zgodził się zapłacić kontrahentowi 250 tys. zł.

Uznał, że skoro jego firma zaoszczędziła dzięki ugodzie, to wypłaconą kwotę można rozliczyć w kosztach. Ale ani fiskus, ani sądy nie wsparły go w tym przekonaniu. Przypomniały, że odszkodowanie za wady usługi jest wyłączone z kosztów. Nie ma znaczenia ugoda sądowa, wszak częściowo przedsiębiorca przyznał się do winy.

- Podatnik prowadzi działalność na własne ryzyko. I nie ma możliwości przenoszenia go na budżet państwa, zwłaszcza wówczas, gdy nie dochowano należytej staranności w trakcie realizacji umowy z kontrahentem - wskazały sądy.

Czytaj więcej

Sąd: Załatwione polubownie, ale nie do rozliczenia w PIT

Skarbówka musi odpowiedzieć na pytania o MDR

Fiskus odmówił spółce interpretacji w zakresie obowiązków związanych z przekazywaniem informacji o schematach podatkowych. Stwierdził, że zagadnienie w nim przedstawione nie dotyczy interpretacji przepisów prawa materialnego, czyli takich, które przekładają się na obowiązki podatkowe. Wydanie interpretacji indywidualnej mocno ograniczałoby samodzielność działania szefa Krajowej Administracji Skarbowej, uprawnionego do wydawania i unieważniania numeru schematu podatkowego, czy też nakładania stosownych kar za naruszenia w tym zakresie.

Spółka zaskarżyła odmowę i wygrała. - Przepisy ordynacji podatkowej związane z informowaniem o schematach podatkowych mają charakter materialnoprawny i są objęte zakresem postępowania interpretacyjnego - uznały prawomocnie sądy administracyjne.

Czytaj więcej

Fiskus nie uniknie odpowiedzi na temat raportowania schematów podatkowych

Trzeźwość już legalnie pod kontrolą szefa

Od 21 lutego pracodawcy mogą badać podwładnych przy użyciu alkomatu czy narkotestów. Nowe przepisy kodeksu pracy wykorzystają chętnie firmy z branży przewozowej czy budowlanej, ale nie ma przeciwwskazań, aby objęły także inne branże. Ważne by do prewencyjnych kontroli odpowiednio się przygotować i zasady ich przeprowadzania uregulować w regulaminie pracy, układzie zbiorowym lub w obwieszczeniu.

Prawnicy zwracają uwagę, że kontrole trzeźwości mogą być przeprowadzane tylko z określonych powodów, tj. dla zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników czy innych osób lub ochrony mienia.

Czytaj więcej

Kontrola trzeźwości w firmach już możliwa

Dodatkowe wolne za oddanie krwi. Tylko dlaczego na koszt przedsiębiorców?

Honorowi dawcy krwi będą mieli prawo do wolnego w pracy w dniu donacji i dzień po - przewiduje projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Przepisy nie podobają się pracodawcom, którzy wytykają ustawodawcy, że znowu obarcza ich swoimi zadaniami. Znowu, bo w procedowanym właśnie projekcie nowelizacji kodeksu pracy przewidziano kolejne zwolnienie od pracy (w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin) z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Za dwa dni wolnego od pracy dla krwiodawców przysługiwać ma wynagrodzenie jak za urlop wypoczynkowy. Nie przewidziano jednak jego refundowania pracodawcy.

Przedsiębiorcy sugerują, by dawcom krwi zaproponować zachęty niezwiązane z zatrudnieniem, np. bilety do kina czy teatru.

Czytaj więcej

Pracownik odda krew, dostanie wolne, a zapłaci mu za to firma

Drożejący prąd i dwie ścieżki wsparcia dla firm

Przedsiębiorcy zmagający się z wysokimi cenami energii elektrycznej mogą skorzystać z dwóch programów wsparcia. Pierwszy skierowany jest mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a polega na ustaleniu maksymalnej wysokości ceny enerii elektrycznej na poziomie 785 zł/MWh.

Aby skorzystać z programu, należy spełnić kilka warunków: przedsiębiorstwo musi zatrudniać maksymalnie 249 pracowników, obroty nie mogą przekraczać 50 mln euro, a suma aktywów z bilansu końcowego nie może przewyższać 43 mln euro.

Drugi program skierowany jest do przedsiębiorców, którzy w 2023 roku obniżą swoje zużycie nergii o 10 proc. w porównaniu do średniego rocznego zużycia energii elektrycznej z okresu od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2022 roku. Po spełnieniu warunku będą mogli liczyć na dodatkowy upust do ceny energii elektrycznej - 10 proc. wartości nabytej przez przedsiębiorstwo energii elektrycznej za cały 2023 rok.

Czytaj więcej

Pomoc dla firm w związku z wysokimi cenani energii

WAŻNE TERMINY

27 lutego

PONIEDZIAŁEK

√ wpłata podatku VAT za styczeń 2023 r.

√ przesłanie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach VAT-UE za styczeń 2023 r.

28 lutego

WTOREK

√ osoby niepełnosprawne, które prowadzą działalność gospodarczą, przekazują wniosek do PFRON o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za grudzień 2022 r.

√ pracodawcy zatrudniający emerytów i rencistów przekazują do ZUS informację o wysokości ich przychodów uzyskanych z pracy zarobkowej w 2022 r.

√ płatnicy składek przekazują pracownikom i zleceniobiorcom informacje ZUS IMIR o pobranych składkach

√ przekazanie podatnikowi informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w 2022 r. (PIT-11)

√ przekazanie podatnikowi informacji o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych w 2022 r. (PIT-8C)

√ przekazanie podatnikowi rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy/informacji o dochodach uzyskanych od organu rentowego za 2022 r. (PIT-40A/11A)

√ przekazanie podatnikowi informacji o wypłaconych mu kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich za 2022 r. (PIT-R)

√ złożenie deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach 2022 r. (PIT-16A)

Firmowy PIT za 2022: skarbówka znów nie wypełniła zeznań

Od 15 lutego przedsiębiorcy mogą składać roczne zeznania podatkowe. Ci, ktorzy są na skali, wypełniają PIT-36, ryczałtowcy - PIT-28, a liniowcy - PIT-36L. Muszą zrobić to sami, bo skarbówka znów nie przygotowała dla nich elektronicznych zeznań w usłudze Twój e-PIT.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zanim zrobisz sobie wakacje od ZUS * SSE bez ulg? * zabezpieczenie auta w leasingu a KUP * rozliczenie strat po oszustwie * sporne prawa do utworów pracowniczych
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zakaz amortyzacji * skarbówka o fikcyjnym samozatrudnieniu * podatek od herbaty * obowiązkowe cyberbezpieczeństwo * dyrektywa SUP * hotel dla współpracowników
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * podatek od budowli * bilety na Euro 2024 a koszty * współpraca biznesowa małżonków * składka zdrowotna
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * wakacje od ZUS * podatek od dzierżawy znaków towarowych * rozliczenia podatkowe - ile zabierają czasu * jak firmy obniżają koszty najniższych płac
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: biznesowy garnitur w KUP? * czy nieodliczony VAT to koszt? * co z odliczeniem studiów z marketingu * płatności gotówkowe * luka vatowska *
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą