Niezbędnik przedsiębiorcy. PIT-36 z pułapką * Duża reforma podatkowa na horyzoncie * Nowy pakiet dla biznesu * Manicure w KUP? * Mandaty od skarbówki w górę

• PIT za 2022 r.: niepozorny kwadracik może wpędzić w tarapaty
• Ordynację podatkową czekają wielkie zmiany
• Władza szykuje ułatwienia dla firm w urzędach
• Czy wydatki na zadbane paznokcie można rozliczyć w kosztach?
• Rozrywki dla pracowników a odliczenie VAT
• Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe znów pójdą w górę
• Drastyczny spadek liczby samozatrudnionych
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 16.04.2023 22:32

Rozliczenie podatkowe pit

Rozliczenie podatkowe pit

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Przechodzisz na skalę? Nie przeocz tej rubryki

Przedsiębiorcy, którzy w 2022 r. byli na liniowym PIT albo ryczałcie, mogą przejść na skalę rozliczając podatek za ubiegły rok. Wystarczy, że zamiast zeznania PIT-36L (liniówka) albo PIT-28 (ryczałt) złożą PIT-36 (skala). Ale lepiej, żeby nie popełnili błędu pewnego przedsiębiorcy.

Podatnik ten w 2022 r. płacił podatek liniowy. Okazało się jednak, że rozliczenie według skali jest dla niego korzystniejsze i złożył zeznanie roczne na formularzu PIT-36. Urzędnicy je zakwestionowali, bo... nie zaznaczył kwadratu o wyborze opodatkowania według skali, który jest schowany dopiero w poz. 60 na drugiej stronie deklaracji. Nic nie dało tłumaczenie, że kwadracik łatwo jest przeoczyć.

A konsekwencje przeoczenia są bardzo poważne. Skarbówka uważa, że szansa na zmianę formy opodatkowania przepadła i podatnik musi zostać na liniowym PIT. Doradcy podatkowi mają inne zdanie i radzą co robić. Nie ma jednak pewności, że przedsiębiorca uniknie sporu na drodze sądowej.

Czytaj więcej

PIT 2022: niepowtarzalna szansa dla firm, ale uwaga na pułapkę

Wielka przebudowa ordynacji podatkowej - co się zmieni

Prace nad dużą nowelizacją ordynacji podatkowej są zaawansowane, a skarbówka traktuje sprawę priorytetowo - poinformował resort finansów. Zapowiada, że po reformie kontakty z fiskusem będą łatwiejsze.

Oto lista najważniejszych zmian:

- urzędy skarbowe nie będą już przeprowadzać kontroli podatkowych, a skupią się na czynnościach sprawdzających, które zostaną rozbudowane;

- pojawi się postępowanie uproszczone, właściwe dla spraw, w których zobowiązanie podatkowe nie przekracza 5 tys. zł i nie ma potrzeby przeprowadzania złożonego postępowania dowodowego. Ma być wszczynane na wniosek podatnika i trwać maksymalnie 14 dni;

- dojdzie nowa ulga w spłacie zobowiązań – umorzenie podatku jeszcze przed terminem jego płatności. Nie trzeba będzie czekać z wnioskiem o umorzenie aż do powstania zaległości.

- z 1 tys. zł do 5 tys. zł wzrośnie kwota podatku, którą za podatnika może zapłacić inny podmiot;

- uproszczony zostanie tryb korygowania deklaracji przez urzędników;

- zniesiony ma być obowiązek składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty wynikającej ze skorygowanego zeznania.

Czytaj więcej

MF pracuje nad dużą nowelizacją ordynacji podatkowej - co się zmieni

Mniej papierologii w kontaktach z urzędami

Łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie, prostsze zasady prowadzenia firm, sprawna sukcesja i przyjazne prawo gospodarcze - to mają być cztery filary nowego pakietu zmian, które mają ułatwić prowadzenie biznesu w Polsce i poprawić relacje między przedsiębiorcami a urzędnikami.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło już konsultacje publiczne pakietu zmian. Oto najważniejsze z nich:

- koniec z wzywaniem do urzędu. Wizyty mają być obowiązkowe tylko w wyjątkowych przypadkach, a instytucje państwowe będą przede wszystkim korzystać z e-maili lub listów;

- ograniczenie posługiwania się pieczątką. Jej brak nie będzie już powodem, aby uznać, że pismo jest niekompletne;

- usprawnienie kontroli firm - wraz z zawiadomieniem o kontroli przedsiębiorcy będzie doręczana lista dokumentów i informacji, które będę niezbędne podczas kontroli;

- zmniejszenie ilości dokumentów papierowych dzięki wprowadzeniu możliwości doręczenia załączników na elektronicznych nośnikach np. płyta CD, pendrive.

Czytaj więcej

Firmowe pieczątki mają odejść do lamusa. Wezwanie do urzędu tylko wyjątkowo

Fiskus pozwolił wrzucić w koszty rachunek za manicure

Właścicielka firmy reklamowej, która zajmuje się głównie promowaniem produktów kulinarnych w internecie, na życzenie klientów nagrywa prezentacje, podczas których widoczne są jej dłonie. Muszą więc być zadbane, a do tego klienci wymagają określonego koloru paznokci. W związku z tym kobieta musi regularnie chodzić do manikiurzystki.

Czy wydatki na stylizację paznokci można w podatkowych kosztach? Fiskus nie miał nic przeciwko. Przyznał, że dłonie są narzędziem pracy właścicielki firmy. I musi dostosować ich wygląd do wymagań kontrahentów.

Czytaj więcej

Wizyta u maniciurzystki w kosztach firmy? Jest interpretacja skarbówki

Bilety do kina dla załogi nie dadzą odliczenia VAT

Firma produkująca wyroby tartaczne zapytała fiskusa, czy finansowane z jej kasy różnych rozrywek dla pracowników (wyjazdy, bilety do kina, na basen) to nieodpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu VAT. Firma miałaby wówczas pełne prawo do odliczenia od wydatków.

Ku niezadowoleniu firmy, skarbówka odpowiedziała, że to niemożliwe, gdyż owe usługi dla załogi nie mają ani ogólnego, ani pośredniego związku z działalnością firmy.

Po zaskarżeniu indywidualnej interpretacji firma wygrała z fiskusem, ale tylko chwilowo. Skarbówka zaskarżyła wyrok WSA, a Naczelny Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że spółka w tym przypadku w ogóle nie działa w charakterze podatnika VAT.

- Jeżeli przedsiębiorca nabywa dobro czy usługi wyłącznie dla celów prywatnych, to działa w charakterze prywatnym, poza systemem VAT. Nie więc prawa do odliczenia podatku - wyjaśnił NSA.

Czytaj więcej

Wydatki na bonusy dla pracowników nie dają prawa do odliczenia VAT

Tak wzrosną pieniężne kary od skarbówki

Nawet 34,56 mln złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe, m.in. za opłacanie faktur z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności (MPP), podawanie w JPK nierzetelnych informacji, wystawianie nierzetelnych faktur albo brak raportowania schematów podatkowych (MDR) mimo takiego obowiązku.

Jeśli kwota uszczuplenia nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia - od lipca 2023 r. będzie to 18 tys. zł - mamy do czynienia z wykroczeniem skarbowym. Mandaty za takie wykroczenia wyniosą od 360 do 72 tys. złotych. Z kolei grzywna, którą sąd może wymierzyć wyrokiem nakazowym wyniesie maksymalnie 36 tys. zł.

Wzrost kar za wykroczenia i przestępstwa skarbowe ma związek z kolejnym w tym roku podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca wyniesie ono 3600 złotych.

Czytaj więcej

Mandaty od fiskusa mocno w górę

Jednoosobowe firmy uciekły przed Polskim Ładem

Pod koniec 2022 r. jednoosobową działalność gospodarczą prowadziło w Polsce nieco ponad 1,68 mln osób - wynika z danych ZUS. To o 90 tys. mniej niż rok wcześniej. Eksperci uważają, że najmniejsze firmy wystraszył Polski Ład.

Najbardziej liczba samozatrudnionych zmniejszyła się w pierwszym kwartale – o prawie 190 tys. osób. W kolejnych kwartałach liczba samozatrudnionych się zwiększyła, ale i tak nie osiągnęła pod koniec grudnia poziomu sprzed roku.

Ekonomiści twierdzą, że powodem ucieczki z samozatrudnienia mogła być obawa części osób, najmniej zarabiających, czy po zmianach sposobu opłacania składki zdrowotnej ich działalność będzie nadal opłacalna. Niektóre osoby nie były też pewne, czy nadal będą w stanie same poradzić sobie z księgowością.

Czytaj więcej

Samozatrudnieni boją się Polskiego Ładu

WAŻNE TERMINY

17 kwietnia

PONIEDZIAŁEK

√ składki ZUS za marzec 2023 r. wpłacają płatnicy składek posiadający osobowość prawną

√ wpłata podatku od nieruchomości i podatku leśnego za kwiecień 2023 r. – osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nieposiadające osobowości prawnej

20 kwietnia

CZWARTEK

√ składki za marzec 2023 r. wpłacają pozostali płatnicy spoza sfery budżetowej

√ pracodawcy regulują wpłaty na PFRON za marzec 2023 r.

√ wpłata za marzec 2023 r. miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych

√ wpłata za marzec 2023 r. pobranych zaliczek od przychodów ze stosunku pracy

√ wpłata za marzec 2023 r. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

√ wpłata zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych za I kwartał 2023 r.

√ wpłata ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za I kwartał 2023 r.

Przechodzisz na skalę? Nie przeocz tej rubryki

Przedsiębiorcy, którzy w 2022 r. byli na liniowym PIT albo ryczałcie, mogą przejść na skalę rozliczając podatek za ubiegły rok. Wystarczy, że zamiast zeznania PIT-36L (liniówka) albo PIT-28 (ryczałt) złożą PIT-36 (skala). Ale lepiej, żeby nie popełnili błędu pewnego przedsiębiorcy.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: deregulacja w biznesie * zmiany w KSeF * zachęta do zatrudniania seniorów * długi w branży beauty * kto dostanie dotacje z KPO
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: nowy wyjątek od zakazu amortyzacji * aparat słuchowy a KUP * składka zdrowotna a forma opodatkowania * nadgodziny, ugoda i podatek * podatki sektorowe * ceny paliw * gwarancje kredytowe
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rewolucja w składce zdrowotnej i w fakturach * wakacje od ZUS * blokada konta podatnika * auto w kosztach a prawo jazdy * auto w leasingu: kto płaci kary
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: VAT na żywność * strój służbowy i firmowa motorówka * kasowy PIT * szkolenia z KSeF * preferencyjny ZUS * zawieszenia działalności