Niezbędnik przedsiębiorcy. Powinności po zwrocie składki * Dowód zakupu z e-platformy * Zmiany SLIM VAT 3 * Koniec stanu zagrożenia epidemicznego * Ułatwienie sukcesji

• Nie zawsze zwrot składki z podatkiem
• Koszty a dowód zakupu z platformy sprzedażowej
• SLIM VAT 3 - co się zmienia od 1 lipca 2023 r.
• Koniec stanu zagrożenia epidemicznego - skutki dla pracodawców
• Jak przetrwać sukcesję?
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 12.06.2023 02:19

Niezbędnik przedsiębiorcy.  Powinności po zwrocie składki * Dowód zakupu z e-platformy * Zmiany SLIM VAT 3 * Koniec stanu zagrożenia epidemicznego * Ułatwienie sukcesji

Foto: materiały prasowe

Ministerstwo o skutkach zwrotu nadmiaru składki zdrowotnej

Przedsiębiorca, któremu ZUS zwróci nadpłaconą składkę zdrowotną, będzie musiał zapłacić od tych pieniędzy podatek, a także składkę zdrowotną. Ale nie zawsze.

Ministerstwo Finansów potwierdziło "Rzeczpospolitej" że zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 r. powoduje obowiązek korekty kosztów (jeżeli przedsiębiorca ją do tych kosztów zaliczał).

Część przedsiębiorców, którzy zapłacili w 2022 r. składkę większą od limitu kwoty, jaką mogli zaliczyć do kosztów, a teraz dostaną zwrot, nie musi pomniejszać kosztów. W efekcie nie zapłacą od zwrotu podatku i składki.

Czytaj więcej

Nie zawsze będzie podatek od zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej

Czy potwierdzenie zawarcia transakcji pozwoli rozliczyć wydatki?

Przedsiębiorca może rozliczyć koszty na podstawie potwierdzenia zawarcia transakcji wystawionego przez portal sprzedażowy - odpowiedział fiskus na pytanie przedsiębiorcy sprzedającego używane rzeczy. Głównie są to ubrania i galanteria. Kupuje je od osób fizycznych za pośrednictwem portali aukcyjnych oraz sprzedażowych. Nie ma możliwości pozyskania klasycznej umowy sprzedaży. Z portalu dostaje jedynie potwierdzenie zawarcia transakcji.

Przedsiębiorca oprócz potwierdzenia ma też inne dowody wskazujące na poniesienie wydatku, takie jak potwierdzenie przelewu, wyszczególnione koszty przesyłki czy prowizji, pobierane przez platformę. Czy to wystarczy do rozliczenia wydatku w podatkowych kosztach w księdze przychodów i rozchodów?

Tak - uznał fiskus i przypomniał, że podstawą zapisów w księdze są nie tylko faktury i rachunki. Są nimi także inne dowody stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej.

Czytaj więcej

Skarbówka uznaje dowody zakupu z internetowej platformy

SLIM VAT 3: ważne zmiany dla firm tuż tuż

Prezydent RP podpisał pakiet SLIM VAT 3 wprowadzający m.in. prostsze fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawę płynności finansowej firm. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2023 r.

Firmy powinny się cieszyć z podniesienia limitu obrotów dla małych podatników. Od wielu lat wynosi 1,2 mln euro brutto rocznie, ma być zwiększony do 2 mln euro. Dzięki temu nie tylko najmniejsi przedsiębiorcy, ale także więksi mogą płacić podatek i składać deklaracje co kwartał oraz korzystać z kasowej metody rozliczeń (obowiązek podatkowy, ale też prawo do odliczenia, powstaje dopiero po zapłacie).

Dla firm handlujących z zagranicznymi kontrahentami ważna jest rezygnacja z wymogu otrzymania faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) w ciągu trzech miesięcy.

W nowych przepisach uregulowano również zasady korygowania faktur wystawionych w walucie obcej. Stosowany będzie kurs z faktury pierwotnej.

O kolejnych zmianach piszemy w artykule:

Czytaj więcej

SLIM VAT 3 z podpisem prezydenta. Kiedy wejdzie w życie i co się zmieni dla firm

Nie ma zagrożenia epidemicznego - wraca fikcja doręczenia

1 lipca 2023 r. zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza dla pracodawców? Jednym z najważniejszych skutków jest powrót do tzw. fikcji doręczania pism wysłanych tradycyjną pocztą. W sytuacji, gdy pracownik celowo nie będzie reagował na awizo, pismo od pracodawcy zostanie uznane za doręczone najpóźniej siódmego dnia od drugiego awizowania.

Od 1 lipca 2023 r. zniknie też prawo wysłania pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy z lat poprzednich w wymiarze do 30 dni i w narzuconym przez szafa terminie. Wróci obowiązek udzielania urlopu, co do zasady, zgodnie z planem urlopów ustalonym w uzgodnieniu z pracownikami albo bezpośrednio z zatrudnionymi – przy braku planu urlopów.

Odwołanie stanu zagrożenie epidemicznego oznacza też wyższe odprawy i odszkodowania dla zwalnianych pracowników.

Czytaj więcej

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego - co to oznacza dla pracodawców

Sukcesja z programem

Trudno przeprowadzić dobrą sukcesję w ekspresowym tempie, zmiany powinny być wprowadzane stopniowo, na przestrzeni nawet kilkunastu lat. Jak przetrwać tak długi proces? Bank Pekao jako pierwszy na rynku oferuje program Family Office, skierowany właśnie do takich firm. To usługi doradcze świadczone przez profesjonalistów, mające na celu pomoc w zabezpieczeniu majątku, rozliczeniach podatkowych, prawnych itd.

Szacuje się, że sukcesja dotyczy około 19 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych. Sami przedstawiciele Pekao mówią zaś, że 90 proc. w bankowości prywatnej to przedsiębiorcy, który latami budowali swój majątek oraz pracowali na rozwój firmy. Przekazanie biznesu spadkobiercom to 35-40 proc. wszystkich przypadków, pozostałe sytuacje to rynek kapitałowy.

Czytaj więcej

Nowe rozwiązanie dla firm, które przechodzą przez sukcesję

WAŻNE TERMINY

12 czerwca

PONIEDZIAŁEK

√ złożenie zgłoszenia INTRASTAT za maj 2023 r.

15 czerwca

CZWARTEK


√ składki za maj 2023 r. wpłacają płatnicy składek mający osobowość prawną

√ wpłata składek do PPK

√ zapłata podatku od nieruchomości i podatku leśnego za czerwiec 2023 r. przez osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej

Ministerstwo o skutkach zwrotu nadmiaru składki zdrowotnej

Przedsiębiorca, któremu ZUS zwróci nadpłaconą składkę zdrowotną, będzie musiał zapłacić od tych pieniędzy podatek, a także składkę zdrowotną. Ale nie zawsze.

Pozostało 96% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: córka w kosztach firmy * podatek po sprzedaży wynajmowanego mieszkania * VAT od usług dietetyczki * koszty w biznesie erotycznym * zmiany w BIG
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zanim zrobisz sobie wakacje od ZUS * SSE bez ulg? * zabezpieczenie auta w leasingu a KUP * rozliczenie strat po oszustwie * sporne prawa do utworów pracowniczych
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zakaz amortyzacji * skarbówka o fikcyjnym samozatrudnieniu * podatek od herbaty * obowiązkowe cyberbezpieczeństwo * dyrektywa SUP * hotel dla współpracowników
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * podatek od budowli * bilety na Euro 2024 a koszty * współpraca biznesowa małżonków * składka zdrowotna
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * wakacje od ZUS * podatek od dzierżawy znaków towarowych * rozliczenia podatkowe - ile zabierają czasu * jak firmy obniżają koszty najniższych płac