Niezbędnik przedsiębiorcy: Podatek od mieszkania na wynajem * Długi leasingowe, pakiety medyczne dla nieetatowców, produkty żywnościowe dla firmy a koszty * Wynagrodzenie za zakaz konkurencji a podatek * Co trzeba wiedzieć o KSeF

• Nieruchomości: bardzo ważny wyrok NSA dla przedsiębiorców
• Zaległe raty leasingowe a koszty
• Czy można rozliczyć abonament medyczny dla współpracowników?
• Kiedy firma może rozliczyć w kosztach wydatki na jedzenie
• Pieniądze za zakaz konkurencji - co z podatkiem?
• KSeF: rządowa akcja informacyjna dla małych firm
• Dyrektywa NIS 2 dołoży pracy specjalistom IT
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 26.11.2023 23:27

Niezbędnik przedsiębiorcy: Podatek od mieszkania na wynajem * Długi leasingowe, pakiety medyczne dla nieetatowców, produkty żywnościowe dla firmy a koszty  * Wynagrodzenie za zakaz konkurencji a podatek * Co trzeba wiedzieć o KSeF

Foto: Adobe Stock

NSA: jeśli mieszkanie, to mamy niższą stawkę

Lokal służący trwałemu zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych nie może być opodatkowane wyższą stawką podatku od nieruchomości, nawet jeśli wynajmuje je firma - taki korzystny dla przedsiębiorców wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki buującej i sprzedającej mieszkania, która planuje stopniowo przejść na model operatorski tj. budowę mieszkań na wynajem długoterminowy. Najemcami będą głównie osoby fizyczne, choć może się zdarzyć, że mieszkanie wynajmie przedsiębiorca dla swoich pracowników. Spółka chciała się upewnić, że w takiej sytuacji lokale powinny być opodatkowane tzw. stawką mieszkaniową, a nie znacznie wyższą dla działalności gospodarczej.

Ani prezydent miasta, ani Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi nie widziały takiej możliwości. Dopiero NSA wydał korzystne dla dewelopera orzeczenie.

Czytaj więcej

Ważny wyrok dla przedsiębiorców inwestujących w mieszkania na wynajem

Leasingobiorca nie straci na długu u leasingodawcy

Czy można rozliczyć w kosztach dług z tytułu umowy leasingu, który na mocy porozumienia z leasingodawcą został rozłożony na raty? Przedsiębiorca z branży przewozowej uważał, że tak, ponieważ zawarcie porozumienia uchroniło go od wszczęcia windykacji i od zajęcia jedynego środka transportu, jakim dysponuje, czyli autokaru.

Skarbówka uznała, że zawarcie porozumienia było uzasadnione gospodarczo, a wydatki na spłatę wierzytelności wynikającej z takiego porozumienia nie zostały wymienione w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Czytaj więcej

Spłatę zaległych rat leasingowych można rozliczyć w kosztach

Samozatrudniony też powinien być zdrowy

Abonament medyczny dla współpracownika na JDG można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów - potwierdziła skarbówka, którą przekonały argumenty pewnej spółki z branży informatycznej.

Firma uzasadniała we wniosku o interpretację, że benefit ma poprawić zdrowie pracowników i współpracowników, a tym samym zmniejszyć absencje i podnieść efektywność załogi. Zwiększa też lojalność i motywację zespołu, co przekłada się na efektywność.

Fiskus uznał, że "istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkami, a osiągnięciem przez Wnioskodawcę przychodów i zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła”

Czytaj więcej

Opieka medyczna dla współpracowników w kosztach firmy? Fiskus jest na tak

Jedzenie dla przedsiębiorcy wyjątkowo w kosztach firmy

Wydatków na zakup żywności nie można rozliczać w biznesie, bo według fiskusa są wydatkiem osobistym przedsiębiorcy. Ale nie dotyczy to osoby kupującej warzywa, owoce czy mięso po to, aby na nich zarabiać.

"Wydatki na artykuły spożywcze zakupione w celu tworzenia produktów takich jak ebook kulinarny i jadłospisy oraz w celu tworzenia treści reklamowych produktów i usług" będą stanowiły koszty uzyskania przychodów – wskazano w interpretacji dla pewnej dietetyczki, która przygotowywała potrawy, aby wypróbować przepisy dla swych klientów.

Podobnie było w sprawie kobiety zajmującej się fotografią kulinarną. Gotuje potrawy, robi im zdjęcia, a następnie umieszcza na swojej stronie internetowej. Zarabia na ich sprzedaży w bankach zdjęć lub bezpośrednio klientom.

Czytaj więcej

Kiedy firma może rozliczyć w kosztach wydatki na jedzenie

Wynagrodzenie za zakaz konkurencji dla wspólnika bez korzyści w PIT

Były wspólnik spółki z o.o. sprzedał wszystkie swe udziały innej spółce i osiągnął przychód zakwalifikowany jako przychody z kapitałów pieniężnych. Ze względu na wysoki poziom wiedzy, umiejętności i doświadczenia podpisał ze spółką dominującą nad nabywcą umowę inwestycyjną. Zobowiązał się, że nie będzie prowadził działalności konkurencyjnej, za co miał otrzymać wynagrodzenie. Zapytał fiskusa, czy wynagrodzenie za zakaz konkurencji może zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych. Przed podpisaniem umowy inwestycyjnej był bowiem zatrudniony na pół etatu w spółce, w której był wspólnikiem jako menedżer, ale wykonywał czynności inne niż objęte zakazem konkurencji.

Fiskus udzielił negatywnej odpowiedzi i wyjaśnił, że przychód z wynagrodzenia wypłaconego za zakaz konkurencji ściśle wiąże się z umową, na podstawie której się je wypłaca. Gdyby umowę zawarto w ramach działalności, to źródłem przychodu z tytułu wynagrodzenia za zakaz konkurencji będzie działalność.

Podatnik odwołał  się do sądu, a nic nie wskórał. Także Naczelny Sąd Administracyjny oddalił jego skargę kasacyjną.

Czytaj więcej

Jak wspólnik ma opodatkować wynagrodzenie za zakaz konkurencji - jest wyrok NSA

Webinary o KSeF

Kilka tysięcy internautów wzięło udział w webinariach, które były zorganizowane w środę 22 listopada przez władze skarbowe we wszystkich województwach.

To początek akcji edukacyjnej dla mikroprzedsiębiorców, w której poszczególne izby administracji skarbowej zorganizują webinaria w kolejne środy: 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia.

Czytaj więcej

Co trzeba wiedzieć o KSeF? Ruszyła rządowa akcja informacyjna

Cyberbezpieczeństwo - nowe obowiązki

Wiele nowych firm, także w Polsce, stanie przez wyzwaniem utworzenia na nowo systemu swojego cyberbezpieczeństwa  - dyrektywa NIS 2 nakłada na nie obowiązek stałego monitoringu incydentów w środowisku i infrastrukturze IT czy właściwie zbudowanego i zabezpieczonego narzędzia i technologii chmurowej. Firmy będą musiały przekazywać raporty o zagrożeniach IT w ciągu 24 godzin od momentu jego wykrycia czy przeprowadzaniu „wstępnej oceny” w ciągu 72 godzin.  

Niedopełnienie obowiązków może grozić karami finansowymi, do 2 proc. globalnego obrotu lub do 10 mln euro. 

Czytaj więcej

Unia wymusi na przedsiębiorcach walkę z cyberprzestępstwami

WAŻNE TERMINY

27 listopada

PONIEDZIAŁEK

- pracodawcy wysyłają do PFRON wnioski Wn-D i załączniki INF-D-P oraz INF-O-PP o dofinansowanie miesięcznych wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za październik 2023 r.
- zapłata VAT za październik 2023 r.
- przesłanie pliku JPK_V7M za październik 2023 r.
- przesłanie pliku JPK_V7K za październik 2023 r. (część ewidencyjna)
- złożenie informacji podsumowującej VAT-UE za październik 2023 r.
- złożenie deklaracji VAT-8 za październik 2023 r.
- złożenie deklaracji VAT-9M za październik 2023 r.
- złożenie deklaracji VAT-12 za październik 2023 r.
- złożenie deklaracji VAT-13 za październik 2023 r. przez przedstawiciela podatkowego
- rozliczenie podatku akcyzowego i złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego za październik 2023 r.
- rozliczenie podatku cukrowego należnego za październik 2023 r.
- rozliczenie podatku od sprzedaży detalicznej za październik 2023 r. (PSD-1)

30 listopada

CZWARTEK

- osoby niepełnosprawne, które prowadzą działalność gospodarczą, przekazują wniosek do PFRON o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za wrzesień 2023 r.
- złożenie VII-DO – deklaracji dla rozliczenia VAT w zakresie procedury importu za październik 2023 r.
- złożenie ORD-U za 2022 r. – informacji o umowach zawartych z nierezydentami przez podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym

NSA: jeśli mieszkanie, to mamy niższą stawkę

Lokal służący trwałemu zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych nie może być opodatkowane wyższą stawką podatku od nieruchomości, nawet jeśli wynajmuje je firma - taki korzystny dla przedsiębiorców wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: korekta składki zdrowotnej * wakacje od ZUS * stancja w kosztach? * ulga na kościelną darowiznę * auta zwolnione z akcyzy * bhp z nowymi obowiązkami * certyfikat oferenta
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: deregulacja w biznesie * zmiany w KSeF * zachęta do zatrudniania seniorów * długi w branży beauty * kto dostanie dotacje z KPO
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: nowy wyjątek od zakazu amortyzacji * aparat słuchowy a KUP * składka zdrowotna a forma opodatkowania * nadgodziny, ugoda i podatek * podatki sektorowe * ceny paliw * gwarancje kredytowe
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rewolucja w składce zdrowotnej i w fakturach * wakacje od ZUS * blokada konta podatnika * auto w kosztach a prawo jazdy * auto w leasingu: kto płaci kary