Niezbędnik przedsiębiorcy: nowy wyjątek od zakazu amortyzacji * aparat słuchowy a KUP * składka zdrowotna a forma opodatkowania * nadgodziny, ugoda i podatek * podatki sektorowe * ceny paliw * gwarancje kredytowe

• Zakaz amortyzacji. Skarbówka potwierdza nowy wyjątek
• Czy przedsiębiorca musi dobrze słyszeć? Fiskus zaskoczył
• W 2025 roku przedsiębiorcy znów sięgną po podatkowo-składkowe kalkulatory
• Czy wypłata za nadgodziny dla byłego pracownika w ramach ugody podlega PIT?
• Za dużo podatków, za wysokie kary. Oto postulaty przedsiębiorców
• Ceny paliw po Wielkanocy
• Potrzebne gwarancje? Warto zajrzeć do tego banku
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 01.04.2024 15:01

Niezbędnik przedsiębiorcy: nowy wyjątek od zakazu amortyzacji * aparat słuchowy a KUP * składka zdrowotna a forma opodatkowania * nadgodziny, ugoda i podatek * podatki sektorowe * ceny paliw * gwarancje kredytowe

Foto: Adobe Stock

Zakaz amortyzacji nie dotyczy firmy na kółkach

Przedsiębiorca, który handluje takimi domkami mobilnymi, chce wynająć jeden z nich na cele mieszkaniowe oraz biurowe. Oczywiście, po uprzedniej zmianie jego przeznaczenia i zakwalifikowaniu jako firmowy środek trwały. Zapytał skarbówkę, czy taki domek na kołach podlega zakazowi amortyzacji. Sam był przekonany, że nie, ponieważ nie jest to klasyczny budynek trwale związany z gruntem. Co więcej, posiada układ jezdny (koła oraz osie) pozwalający na przemieszczanie.

Fiskus się z tym zgodził. Tylko budynek, czyli obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem podlega zakazowi amortyzacji, który obowiązuje od 1 stycznia 2023 r.

Czytaj więcej

Nowy wyjątek od zakazu amortyzacji. Skarbówka potwierdza

Przedsiębiorców znów czeka wielkie liczenie

Po zmianie zasad liczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą rząd zapowiedział na 1 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy na skali PIT będą płacić taką samą składkę zdrowotną przez cały rok. Większa może wyjść na ryczałcie oraz podatku liniowym. W tej sytuacji z pewnością wezmą pod uwagę wysokość składki przy wybieraniu formy opodatkowania.

Według ekspertów, z ryczałtu mogą zrezygnować przedsiębiorcy z dużymi przychodami, np. handlowcy czy budowlańcy, bo bardziej będzie im się opłacać podatek liniowy. Np. właściciel sklepu internetowego, który ma 145 tys. zł przychodu i 115 tys. zł kosztów miesięcznie, teraz płaci 3-proc. podatek od przychodu i wychodzi mu trochę powyżej 15 tys. zł składki zdrowotnej rocznie. Reforma zmieni kalkulację, roczna składka zdrowotna wyniesie bowiem około 50 tys. zł rocznie. Bardziej będzie się mu opłacać podatek liniowy.

Choć mogą zdarzyć się też sytuacje odwrotne, czyli przejście z liniówki na ryczałt, jak u programisty, który ma 28 tys. zł przychodu i 8 tys. zł kosztów miesięcznie. Obecnie podatek liniowy jest dla niego korzystniejszy, po zmianie składki zdrowotnej lepszy będzie ryczałt.

Z kolei z liniówki na skalę może zechcieć przejść lekarz z 30 tys. zł przychodu i 13 tys. zł kosztów miesięcznie. Teraz opłaca mu się najbardziej podatek liniowy. Jeśli zmieni się składka zdrowotna, wzrośnie próg opłacalności skali - ze 160 tys. zł do nawet powyżej 200 tys. zł rocznego dochodu.

Czytaj więcej

W 2025 roku w firmach znowu rozgrzeją się podatkowo-składkowe kalkulatory

Dentysta musi dobrze słyszeć

Czy można rozliczyć w kosztach wydatki na aparat słuchowy? Bo np. okularów nie można.

Okazuje się, że w przypadku dentysty, który prowadzi własny gabinet fiskus aparat słuchowy jest niezbędny.

Dentysta ma wadę słuchu, którą potwierdza orzeczenie o niepełnosprawności. Kupił aparat słuchowy i przedstawił skarbówce kilka argumentów, dlaczego powinna pozwolić rozliczyć go w kosztach. Wskazał m.in., że aparat umożliwia mu komunikację z pacjentami, zwłaszcza z tymi, którzy cierpią na dentofobię (strach przed wizytą u dentysty). Jednym z objawów tej przypadłości jest mówienie bardzo cichym głosem. A przecież podczas zabiegu wszystkie przekazywane informacje muszą być zrozumiałe.

Skarbówka nie miała obiekcji - uznała, że wydatki na zakup aparatu oraz jego utrzymanie można zaliczyć do kosztów, ponieważ mają związek z prowadzonym przez dentystę biznesem - przekładają się na lepszą jakość świadczonych usług oraz zabezpieczenie przychodów w działalności gospodarczej.

Czytaj więcej

Aparat słuchowy w kosztach firmy? Fiskus wydał interpretację

Od wywalczonej przez pracownika zapłaty za nadgodziny jest PIT

Pracownik zawarł z byłym pracodawcą ugodę sądową ws. zapłaty za nadgodziny. Firma stała na stanowisku, że nie musi potrącać od tego zaliczek na podatek, bo odszkodowanie wypłacone na podstawie ugody przed sądem pracy korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie przepisów o PIT.

Fiskus uznał, że świadczenie wypłacone na podstawie ugody sądowej zawartej z pracownikiem stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. Ma bowiem zrekompensować zarobek, jaki zatrudniony mógłby otrzymać, gdyby do rozwiązania umowy nie doszło.

Takie stanowisko skarbówki potwierdziły też sądy administracyjne. NSA stwierdził, że ugoda i sporne odszkodowanie są ściśle związane ze stosunkiem pracy, dlatego nie korzystają ze zwolnienia.

Czytaj więcej

Sąd: przyjęcie aportu ogranicza czasowo możliwość skorzystania z estońskiego CIT

Znieść podatki sektorowe

Nadmiar regulacji bywa szkodliwy dla rozwoju gospodarki - uważają przedsiębiorcy i postulują zniesienia wprowadzonych w ostatnich latach nowych danin sektorowych, takich jak podatek handlowy, podatek bankowy, opłatę audiowizualną czy podatek cukrowy. Argumentują, że podatki te są przerzucalne i jako koszt są uwzględniane w cenie produktów i usług. A to zaburza konkurencję i uderza w konsumentów

Uchylić należy ich zdaniem także przepisy karne przewidujące do 25 lat pozbawienia wolności za oszustwa związane z VAT, gdyż kary są rażąco nieproporcjonalne.

Czytaj więcej

Za dużo podatków, za wysokie kary. Przedsiębiorcy chcą zmian

Paliwa mają zdrożeć po Wielkanocy

Już po Wielkanocy można spodziewać się podwyżek cen detalicznych paliw i to wszystkich - ocenia Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl. Powód to lekko wzrostowy trend na cenach ropy na świecie. Podczas ostatnich notowań ropą gatunku Brent handlowano przez zdecydowaną większość dnia po cenach z przedziału 84,6–85,3 dol. za baryłkę. Tymczasem jeszcze w pierwszej połowie grudnia kosztowała poniżej 75 dol.

– Na globalnym rynku panuje przekonanie, że zapotrzebowanie na ropę będzie rosnąć. Za takim scenariuszem przemawiają chociażby coraz częściej pojawiające się opinie dotyczące możliwego ożywienia gospodarczego w Chinach i USA – twierdzi Bogucki.

Czytaj więcej

Ceny paliw: nadchodzą podwyżki na stacjach

Mikro-, małe i średnie firmy z szansą na nowe gwarancje

BGK wkrótce ma oferować nowe gwarancje regwarantowane z programu InvestE, co oznacza, że ryzyko braku spłaty części kredytu zaciągniętego przez polskiego przedsiębiorcę przejmuje na siebie Europejski Fundusz Inwestycyjny. BGK podpisał z EFI porozumienie, które uruchamia 3 miliardy złotych finansowania.

Oferta ma być dostępna na przełomie II i III kwartału 2024 r. Gwarancje z InvestEU będą dostępne za pośrednictwem banków kredytujących.

Zdaniem Mateusza Olszaka, dyrektora programu „Rozwój przedsiębiorczości” w BGK, nowe gwarancje z pewnością docenią mikrofirmy ubiegające się o finansowanie do 50 tys. euro. BGK nie będzie pobierał od nich opłaty za udzielenie gwarancji, a same gwarancje nie wliczą się do limitu pomocy de minimis.

Czytaj więcej

Przedsiębiorcom łatwiej będzie uzyskać kredyt. Są nowe gwarancje

WAŻNE TERMINY 

WTOREK

2 kwietnia

√ złożenie urzędowi skarbowemu zeznania za 2023 r., tj. CIT-8 lub CIT-8AB wraz z załącznikami, jeżeli rokiem podatkowym podatnika jest rok kalendarzowy, oraz uiszczenie wynikającej z zeznania kwoty do zapłaty;
√ złożenie urzędowi skarbowemu deklaracji CIT-8E wraz z załącznikiem za 2023 r. i zapłata ryczałtu - jeżeli rokiem podatkowym podatnika jest rok kalendarzowy;
√ złożenie urzędowi skarbowemu informacji CIT-8ST według stanu na 31 grudnia 2023 r.;
√ wykazanie w CIT/KW (stanowiącym załącznik do zeznania CIT-8) przychodów, kosztów i dochodu z przekształcenia oraz ustalenie podatku należnego do zapłaty od tego dochodu, jeżeli pierwszy rok opodatkowania podatnika ryczałtem od dochodów spółek rozpoczął się 1 stycznia 2024 r.;
√ złożenie deklaracji CIT-8FR (z załącznikiem), jeżeli rokiem podatkowym podatnika jest rok kalendarzowy;
√ złożenie w urzędzie skarbowym informacji CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r., jeżeli rok kalendarzowy jest rokiem podatkowym podatnika;
√ przekazanie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego przez: spółkę nieruchomościową informacji odpowiednio CIT-N1 i PIT-N1 oraz podatnika będącego wspólnikiem tej spółki informacji odpowiednio CIT-N2 i PIT-N2, według stanu na 31 grudnia 2023 r. - jeżeli rok podatkowy lub rok obrotowy spółki nieruchomościowej jest tożsamy z rokiem kalendarzowym;
√ przekazanie informacji o wysokości uzyskanego przychodu (dochodu) IFT-2R za 2023 r. urzędowi skarbowemu oraz podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych niemającemu siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
√ zgłoszenie do ZUS danych za 2023 r. o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (ZUS ZSWA);
√ przekazanie do PFRON wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za styczeń 2024 r. przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą.  

5 kwietnia

PIĄTEK

 √ złożenie deklaracji VAT-14 o należnych kwotach VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych za marzec 2024 r.

Zakaz amortyzacji nie dotyczy firmy na kółkach

Przedsiębiorca, który handluje takimi domkami mobilnymi, chce wynająć jeden z nich na cele mieszkaniowe oraz biurowe. Oczywiście, po uprzedniej zmianie jego przeznaczenia i zakwalifikowaniu jako firmowy środek trwały. Zapytał skarbówkę, czy taki domek na kołach podlega zakazowi amortyzacji. Sam był przekonany, że nie, ponieważ nie jest to klasyczny budynek trwale związany z gruntem. Co więcej, posiada układ jezdny (koła oraz osie) pozwalający na przemieszczanie.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: córka w kosztach firmy * podatek po sprzedaży wynajmowanego mieszkania * VAT od usług dietetyczki * koszty w biznesie erotycznym * zmiany w BIG
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zanim zrobisz sobie wakacje od ZUS * SSE bez ulg? * zabezpieczenie auta w leasingu a KUP * rozliczenie strat po oszustwie * sporne prawa do utworów pracowniczych
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zakaz amortyzacji * skarbówka o fikcyjnym samozatrudnieniu * podatek od herbaty * obowiązkowe cyberbezpieczeństwo * dyrektywa SUP * hotel dla współpracowników
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * podatek od budowli * bilety na Euro 2024 a koszty * współpraca biznesowa małżonków * składka zdrowotna
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * wakacje od ZUS * podatek od dzierżawy znaków towarowych * rozliczenia podatkowe - ile zabierają czasu * jak firmy obniżają koszty najniższych płac