Niezbędnik przedsiębiorcy. Dług w ZUS - korzystne regulacje * Prezenty dla pracowników a PIT * Dla kogo zmiana formy opodatkowania * Koszty firmy w domu jednorodzinnym

• Korzystna zmiana prawa dla przedsiębiorców z zaległościami w ZUS

• Jak uchronić przed podatkiem świąteczne upominki dla pracowników?

• Koniec roku. Zmienić formę opodatkowania czy nie zmieniać?

• W jakiej proporcji odliczyć wydatki na firmę w domu? Fiskus odpowiada

• Papier do kosza? Z digitalizacją faktur może być kłopot

• Czy kara zapłacona za nieterminowe wykonanie umowy może być kosztem? Wyrok NSA

• Co i za ile przyniesie pracownikom firmowy Mikołaj

• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 18.12.2022 21:03

Niezbędnik przedsiębiorcy. Dług w ZUS - korzystne regulacje * Prezenty dla pracowników a PIT * Dla kogo zmiana formy opodatkowania * Koszty firmy w domu jednorodzinnym

Foto: Adobe Stock

Drodzy Czytelnicy, z uwagi na okres świąteczny następny "Niezbędnik" opublikujemy we wtorek 27 grudnia.

Układ z ZUS uwolni świadczenia

Od 16 grudnia, ale z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe korzystne dla dłużników ZUS przepisy dotyczące prawa do świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa. Otóż po odroczeniu terminu płatności składek lub rozłożeniu tej należności na raty uznaje się, że płatnik nie jest zadłużony w ZUS. Nie straci prawa do świadczeń, jeśli będzie opłacać składki w terminach i w wysokości ustalonej w układzie ratalnym bądź w umowie o odroczenie terminu płatności, a także nie wpadnie w nowe zadłużenie.

Czytaj więcej

Weszła w życie ważna zmiana dla przedsiębiorców zadłużonych w ZUS

Świąteczne upominki dla pracowników można uchronić przed podatkiem

Dobra wiadomość dla osób, które liczą na świąteczne prezenty od pracodawcy.

Chodzi o limity zwolnień z PIT na świadczenia z funduszu socjalnego. Choć stan epidemii w Polsce został zniesiony 16 maja br., to nadal obowiązują limity wprowadzone przez Tarczę antykryzysową, czyli wyższe. Oznacza to, że w roku podatkowym można dostać bez podatku upominki nawet za 2 tys. zł. Co więcej - taki limit będzie obowiązywał także w roku 2023. Ale zwolnienie nie jest bezwarunkowe.

Jeśli pracodawca finansuje prezenty dla załogi ze swoich środków obrotowych, a nie funduszu socjalnego, zwolnienia nie ma. Są jednak sposoby na uniknięcie podatku. Jednym z nich jest uznanie upominków za klasyczne darowizny. Wówczas są rozliczane zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn. A z niej wynika, że darowizny do 5308 zł (w tzw. III grupie) są nieopodatkowane.

Czytaj więcej

Świąteczna paczka dla pracownika nadal z wyższym limitem zwolnienia z PIT

Firma w domu jednorodzinnym: jaka proporcja przy odliczaniu kosztów?

Zapytał o to informatyk prowadzący własny biznes. Jest na stawce liniowej i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Buduje dom jednorodzinny (126 m2 powierzchni mieszkalnej), w którym jedno pomieszczenie przeznaczy na biuro swej firmy (15 m2).  Część techniczna tj. garaż i kotłownia ma niecałe 54 m2. Jest też poddasze o powierzchni 116 m2.

Przedsiębiorca chce zaliczać do kosztów swojej firmy wydatki na prąd, gaz, internet i podatek od nieruchomości. Czy może rozliczać je w części, w jakiej biuro przypada na powierzchnię mieszkalną i nie uwzględniać garażu i kotłowni oraz poddasza? Wychodzi wówczas około 12 proc.

Fiskus opowiedział się za mniej korzystnym dla przedsiębiorcy sposobem:  wydatki mogą być kosztem w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię biura do całej powierzchni nieruchomości, razem z częścią techniczną oraz poddaszem. Czyli niewiele ponad 5 proc. wydatków.

Czytaj więcej

Biuro w mieszkaniu: jak obliczyć proporcję do rozliczania mediów w kosztach

Dla kogo zmiana formy opodatkowania i na jaką?

Choć Polski Ład ma już prawie rok, a jego nowelizacja prawie pół roku, przedsiębiorcy wciąż zadają pytanie postawione w tytule. Po zakończeniu 2022 roku znowu wielu z nich stanie przed dylematem. "Rzeczpospolita" przygotowała zestawienie ważnych informacji, które powinny pomóc podatnikom przed podjęciem decyzji o formie opodatkowania:

- jaką formę opodatkowania może wybrać po zakończeniu 2022 roku podatnik opodatkowany przez cały 2022 rok ryczałtem?

- czy przedsiębiorcy opodatkowani w 2022 r. 19 proc. stawką liniową mają możliwość wstecznej zmiany formy opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany?

- co z zeznaniami, jeśli do 22 sierpnia 2022 roku przedsiębiorca zmienił formę opodatkowania z ryczałtu na skalę?

- kiedy złożyć PIT-28 do urzędu skarbowego?

Czytaj więcej

Kto może zmienić formę opodatkowania po zakończeniu 2022 roku

Digitalizacja faktur a prawo do kosztów. Fiskus nabrał wody w usta

Przedsiębiorcy coraz chętniej przechodzą na cyfrowe formy dokumentów potrzebnych do rozliczeń z fiskusem. Chcieliby też zdigitalizować faktury pierwotnie wystawione w formie papierowej i pozbyć się papieru. Ale pojawił się problem: są podstawy do obaw, czy brak papierowych oryginałów nie narazi w przyszłości podatnika na kłopoty w skarbówce. Chodzi o prawo do kosztów podatkowych.

- Przepisy podatkowe nie odnoszą się wprost do tej kwestii. A zgodnie z ustawą o rachunkowości dowody księgowe i dokumenty inwentaryzacyjne przechowuje się co do zasady w oryginalnej postaci – zauważa radca prawny Hubert Cichoń.

Sprawa jest poważna, tymczasem fiskus nie chce wydawać interpretacji, tłumacząc, że pozwalają na to przepisy.

Czytaj więcej

Może być problem z e-fakturami. Chodzi o rozliczenie ich w kosztach

NSA  kosztach z tytułu kary umownej za opóźnienie

Sprawa, którą rozpatrzył Naczelny Sąd Administracyjny, dotyczyła wspólnika spółki jawnej zajmującej się usługami remontowo-budowlanymi. Spółka musiała zapłacić kontrahentowi przewidzianą w umowie karę w związku z opóźnieniem w wykonaniu usługi. Wspólnik był przekonany, że taki wydatek stanowi koszt podatkowy, bo ma związek z prowadzoną działalnością i uzyskaniem z tego tytułu przychodu. Fiskus tego nie potwierdził. Wskazał przepis ustawy o PIT, który wyłącza z kosztów kary umowne związane z wadami towarów, robót lub usług bądź zwłoką w usuwaniu tych wad.

Mężczyzna zaskarżył interpretację i wygrał, najpierw w sądzie wojewódzkim, a potem w NSA. Oba sądy zgodziły się, że nieterminowe wykonanie usług to nie to samo co wady dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług czy zwłoka w usunięciu wad lub dostarczeniu towaru wolnego od wad. Co do zasady sporna kara nie jest więc wyłączona z kosztów.

Czytaj więcej

Czy kary umowne za opóźnienie w realizacji usług są wyłączone z kosztów

Ile firmy wydadzą na prezenty dla załogi

Jednorazowa premia świąteczna to jeden z popularniejszych prezentów, jakie firmy przygotowały dla swoich pracowników. Chce ją wypłacić 45 proc. firm - o 1 pkt proc. więcej niż w 2021 r. i o jedną trzecią więcej niż w 2019 r. Tak wynika z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. Żadnych działań z okazji świąt nie przewiduje tylko 14 proc. firm.

Wydatki na tegoroczne prezenty świąteczne mocniej uderzą w firmowe budżety. W ubiegłym roku przedsiębiorcy planowali przeznaczyć około 300 zł na jednego pracownika, w tym roku już 300-500 zł. Według Sodexo Benefits and Rewards Services Polska, spółki zajmującej się dystrybucją m.in. kart podarunkowych dla firm i ich zatrudnionych, na tegoroczne upominki firmy przeznaczą ponad 560 zł na pracownika, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu z ubiegłymi latami.

Czytaj więcej

Prezenty w firmie, czyli jakie benefity oferują pracodawcy

WAŻNE TERMINY

20 grudnia

WTOREK

√ wpłata składek ZUS za listopad 2022 r. - pozostali płatnicy składek (z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych oraz osób prawnych)

√ pracodawcy regulują wpłaty na PFRON za listopad 2022 r.

√ wpłata za listopad miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i prawnych

√ wpłata za listopad pobranych zaliczek od przychodów ze stosunku pracy

√ wpłata za listopad ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

√ wpłata przez spółkę dominującą reprezentującą podatkową grupę kapitałową, zaliczki na podatek pobranej za listopad

√ wpłata za listopad zaliczki na podatek przez spółkę nieruchomościową/przedstawiciela podatkowego spółki nieruchomościowej od dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 4f lub ust. 4g ustawy o PIT i w art. 26aa ust. 1 lub ust. 2 ustawy o CIT oraz przesłanie podatnikowi informacji o wpłaconej zaliczce

√ wpłata za listopad podatku dochodowego od przychodów ze środka trwałego będącego budynkiem, o którym mowa w art. 24b ustawy o CIT i art. 30g ustawy o PIT

Drodzy Czytelnicy, z uwagi na okres świąteczny następny "Niezbędnik" opublikujemy we wtorek 27 grudnia.

Układ z ZUS uwolni świadczenia

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: Podatek od mieszkania na wynajem * Długi leasingowe, pakiety medyczne dla nieetatowców, produkty żywnościowe dla firmy a koszty * Wynagrodzenie za zakaz konkurencji a podatek * Co trzeba wiedzieć o KSeF
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: Podatki i składki - deklaracja koalicji * BHP przy laptopie a koszty * Paragon bez NIP a faktura * Pies w kosztach firmy * Spóźniona faktura w KSeF
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: Niekonsekwentny fiskus * Kancelaria w domu * IP Box bez ewidencji * Nowe stawki lokalnych danin * Test przedsiębiorcy * Soczewki i podnożek na koszt szefa
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: Limity podatkowe w 2024 r. * Interpretacje: firmowa impreza i wykończenie lokalu na wynajem * Przetargi w Ukrainie * Handel w niedziele * Nastroje przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: Blokada STIR * JPK a KSeF * Czesne za studia w kosztach * Zwolnienie z kas fiskalnych * Reklamy w grach i IP Box * VAT od usług gastronomicznych
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: Zysk z JDG wypłacony w spółce * Usługi influencerów * Wydatki na jedzenie i naukę dla współpracowników * Bony żywieniowe dla etatowców * Nowe terminy korekt w ZUS