Niezbędnik przedsiębiorcy. Ostatnie godziny na wybór formy opodatkowania * Domowa pompa ciepła w kosztach biznesu? * Zusowska kara dla ryczałtowców * Koniec Małego ZUS Plus a koszty

• Skala, ryczałt czy liniowy - 20 lutego mija termin na decyzję
• Radzimy, jak przejść z liniówki lub ryczałtu na skalę podatkową
• Bo więcej zarobili - zusowska kara dla ryczałtowców
• NSA: pieniądze za polubowne rozwiązanie umowy o pracę w kosztach podatkowych
• Czy firma w domu rozliczy pompę ciepła?
• Utrata Małego ZUS Plus z podatkowym pocieszeniem
• Darmowy dach nad głową dla pracownika - czy są od tego składki?
• Kto dostanie ulgę na gaz
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 19.02.2023 14:04

Niezbędnik przedsiębiorcy. Ostatnie godziny na wybór formy opodatkowania * Domowa pompa ciepła w kosztach biznesu? * Zusowska kara dla ryczałtowców *  Koniec Małego ZUS Plus a koszty

Foto: Adobe Stock

Ostatni dzień na wybór formy rozliczeń

Jeszcze tylko w poniedziałek 20 lutego przedsiębiorcy mogą zdecydować o formie rozliczania podatku w 2023 r. Możliwości są trzy: skala, liniowy PIT oraz ryczałt.

Po rewolucjach zafundowanych przez Polski Ład, wybór jest coraz większym wyzwaniem, bo nie wystarczy już skalkulować podatku. Wybór zależy od wielu czynników, najważniejsze są cztery: wysokość podatku, składka zdrowotna, wysokość wydatków na prowadzenie biznesu (np. czynsz i media za biuro, paliwo do auta, opłaty za telefon), podatkowe ulgi.

Przedsiębiorca, który sceduje decyzję na księgowego czy doradcę podatkowego, musi mu ujawnić wiele informacji o sobie i swej rodzinie: jakie ma inne źródła dochodów, ile zarabia jego małżonek, ile ma dzieci, czy się jeszcze uczą itp. Warto jednak wszystko skrupulatnie policzyć, bo można zaoszczędzić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

Czytaj więcej

Ostatnie dni na ważną decyzję. Przedsiębiorca może zaoszczędzić tysiące złotych

Wybierając skalę, pamiętaj o tym

Ministerstwo Finansów przypomniało, że przedsiębiorcy opodatkowani w 2022 r. podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą wybrać skalę podatkową. Podatnicy, którzy się na to zdecydują, będą mogli rozliczyć się z zastosowaniem 12-proc. stawki PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej za cały ubiegły rok.

Trzeba jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy: jeżeli podatnik złoży najpierw PIT-28 (PIT-28S) lub PIT-36L (PIT-36LS), to dla wykazanych w nich dochodów (przychodów) nie będzie mógł już wybrać skali podatkowej w PIT-36 (PIT-36S), nawet jeśli złoży PIT-36 (PIT-36S) w terminie.

Co jeszcze powinni wiedzieć ryczałtowcy i liniowcy wybierając skalę? Piszemy o tym tutaj:

Czytaj więcej

Jak przejść z liniówki lub ryczałtu na skalę podatkową za 2022 rok

ZUS może zażądać odsetek od ryczałtowca

Nawet 8062,44 zł muszą dopłacić przedsiębiorcy na ryczałcie, którzy odprowadzali składki zdrowotne na podstawie przychodów z 2021 r., a w 2022 r. zarobili sporo więcej i przekroczyli progi. Z wyjaśnień ZUS wynika, że to nie wszystko. Zakład może jeszcze zażądać odsetek.

Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że naliczanie odsetek byłoby nieuzasadnione. – Nie można karać odsetkami przedsiębiorcy, który rozliczał się prawidłowo, a obowiązek dopłaty składki wynika tylko z tego, że wzrosły mu przychody – mówi doradca podatkowy Tomasz Piekielnik.

Sprawa budzi duże kontrowersje. "Rzeczpospolita" poprosiła ZUS o doprecyzowanie stanowiska. Bo może dodatkowa sankcja dotyczy tylko tych, którzy źle wyliczyli przychód i dlatego muszą korygować rozliczenia. O odpowiedzi poinformujemy czytelników "Niezbędnika".

Czytaj więcej

Kolejna pułapka na ryczałtowców? Mogą dopłacić nie tylko składki, ale i odsetki

NSA: minimalizacja wydatków w kosztach

Pracodawca z branży tekstylnej wypowiedział pracownicy umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska. Okazało się jednak, że kobieta weszła w wiek przedemerytalny i korzysta ze szczególnej ochrony przed zwolnieniem. W tej sytuacji pracodawca wynegocjował z pracownicą porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę. W zamian za zgodę na zakończenie współpracy oraz zaspokojenie roszczeń firma wypłaciła przyszłej emerytce rekompensatę: równowartość ok. 30 pensji.

Firma uznała, że może ten wydatek zaliczyć do kosztów podatkowych. Gdyby do porozumienia nie doszło, pracodawca musiałby wypłacić wynagrodzenie za co najmniej 47 miesięcy.

Fiskus jednak uznał, że celem wydatku na rzecz byłej pracownicy nie było uzyskanie przychodu ani zachowanie czy zabezpieczenie jego źródła i dlatego nie zgodził się na odliczenie. Dopiero sądy administracyjne stanęły po stronie firmy przypominając, że przedsiębiorca dąży nie tylko do maksymalizacji przychodów, ale i minimalizacji strat.

- Pieniądze wypłacone w związku z polubownym rozwiązaniem umowy o pracę z pracownikiem, służyły zmniejszaniu - ujmowanych globalnie - kosztów i wydatków. Dlatego są kosztem podatkowym - przyznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Czytaj więcej

NSA: Odszkodowanie za polubowne rozwiązanie umowy o pracę w kosztach podatkowych

Pompa ciepła w domu na koszt firmy

Lekarka prowadzi własną przychodnię w domu, w którym mieszka. Przychodnia zajmuje niecałe 25 proc. budynku. Właścicielka kupiła za 55 tys. zł pompę ciepła. Służy do ogrzewania całego budynku. Nie ma możliwości rozdzielenia źródła ogrzewania na część mieszkalną i użytkową. Jednocześnie pompa jest niezbędna do prowadzenia przychodni, bo bez ogrzewania i ciepłej wody nie da się przyjmować pacjentów. Czy wydatki na pompę można rozliczyć w podatkowych kosztach biznesu?

Fiskus zgodził się, że wydatki na zakup i montaż pompy ciepła można zaliczyć do podatkowych kosztów. Są bowiem związane z zabezpieczeniem źródła przychodów.

A jak rozliczyć pompę? Z opisu lekarki wynika, że pompa jest urządzeniem samodzielnym i odrębnym środkiem trwałym. Należy ją zatem amortyzować. Co więcej - lekarka nie musi rozliczać pompy proporcjonalnie, czyli w stosunku części firmowej budynku do jego całej powierzchni. Odpisy mogą być w całości podatkowym kosztem.

Czytaj więcej

Pompa ciepła dla firmy w domu. Co z kosztami podatkowymi

Po Małym ZUS Plus większe składki w kosztach

Mały ZUS Plus to prawo do opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne przez 36 miesięcy. Ponieważ ulga obowiązuje od 1 lutego 2020 r., wielu przedsiębiorców straciło ją z końcem stycznia 2023 r. W lutym muszą oni wyrejestrować się z Małego ZUS Plus i zgłosić, że będą płacić zwykłe kwoty. Niestety dużo wyższe, zwłaszcza że dojdzie składka na Fundusz Pracy.

Pocieszeniem dla przedsiębiorców jest jednak to, że nowe i wyższe składki będą mogli rozliczyć w podatkowych kosztach. Oczywiście dotyczy to tylko podatników na skali albo na liniowym PIT.

A jak sytuacja wygląda u ryczałtowców? Składki na ubezpieczenia społeczne mogą odliczyć od przychodu. Składki na Fundusz Pracy przepadną, bo ryczałtowcy nie naliczają kosztów.

Czytaj więcej

Koniec Małego ZUS Plus to nowe i wyższe składki. Jest jednak pocieszenie

Bezpłatny dom dla pracownika, ale i składka do ZUS

Pewna firma zatrudniła eksperta w dziedzinie odlewnictwa do obsługi nowoczesnych urządzeń i linii produkcyjnych. Nowemu pracownikowi udostępniono nieodpłatnie do zamieszkania dom, który był własnością firmy. Zatrudniony pokrywał tylko bieżące rachunki.

Firma uznała, że ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i rentowe pracownika, nie musi uwzględniać równowartości czynszu - jako świadczenia w naturze. Powołała się na rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

ZUS uznał takie stanowisko za błędne, bo przepisy rozporządzenia nie wskazują na zwolnienie tego rodzaju świadczenia ze składek. W związku z tym należy je uwzględnić w podstawie wymiaru. Ile? ZUS wskazał, że punktem odniesienia będzie wysokość czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach – w konkretnej dzielnicy.

Czytaj więcej

Dom dla pracownika bez opłat, a co z ZUS?

Tylko mali będą piec na tańszym gazie

Od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie mają korzystać z obniżonych cen gazu. Ale tylko te należące do małych przedsiębiorstw, a nie marketów czy sklepów sieciowych, które też oferują własne wypieki.

Ulga ma przysługiwać po złożeniu wniosku oraz kodu PKD piekarni. Będzie obowiązywać do końca 2023 roku.

Czytaj więcej

Piekarnie i cukiernie czekają na wsparcie od rządu

WAŻNE TERMINY

20 lutego

PONIEDZIAŁEK

√ składki za styczeń 2023 r. wpłacają płatnicy spoza budżetówki, którzy nie posiadają osobowości prawnej

√ pracodawcy regulują wpłaty na PFRON za styczeń 2023 r.

√ wpłata miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych za styczeń 2023 r.

√ wpłata ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za styczeń 2023 r.

√ wpłata za styczeń 2023 r. zaliczki na podatek przez spółkę nieruchomościową/przedstawiciela podatkowego spółki nieruchomościowej od dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 4f lub ust. 4g ustawy o PIT i w art. 26aa ust. 1 lub 2 ustawy o CIT oraz przesłanie podatnikowi informacji o wpłaconej zaliczce odpowiednio PIT-ISN i CIT-ISN

Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: deregulacja w biznesie * zmiany w KSeF * zachęta do zatrudniania seniorów * długi w branży beauty * kto dostanie dotacje z KPO
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: nowy wyjątek od zakazu amortyzacji * aparat słuchowy a KUP * składka zdrowotna a forma opodatkowania * nadgodziny, ugoda i podatek * podatki sektorowe * ceny paliw * gwarancje kredytowe
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rewolucja w składce zdrowotnej i w fakturach * wakacje od ZUS * blokada konta podatnika * auto w kosztach a prawo jazdy * auto w leasingu: kto płaci kary
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: VAT na żywność * strój służbowy i firmowa motorówka * kasowy PIT * szkolenia z KSeF * preferencyjny ZUS * zawieszenia działalności
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: VAT w branży beauty * kasowy PIT * co dalej ze składką zdrowotną * opóźnienie w KSeF * firmy o podwyżce płacy minimalnej * przedsiębiorcy w komisach samochodowych