Niezbędnik przedsiębiorcy. Umowy na czas określone w projekcie K.p. * SN o potrąceniach z pensji * Relaks z masażystą a KUP * Ulgi na KSeF

• Umowy o pracę na czas określony - rewolucyjne zmiany w kodeksie pracy
• Firma potrąciła z pensji koszty zakwaterowania - co na to SN?
• Masaże kręgosłupa dla zatrudnionych - czy wydatki da się wpuścić w koszty?
• KSeF - czy będą ulgi podatkowe na wdrożeniem nowego systemu?
• Ile pieniędzy dostał budżet państwa od biznesu
• Gastronomia nadal w dołku
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 12.03.2023 21:39

Niezbędnik przedsiębiorcy. Umowy na czas określone w projekcie K.p. * SN o potrąceniach z pensji * Relaks z masażystą a KUP * Ulgi na KSeF

Foto: Adobe Stock

Nowela Kodeksu pracy obciąża małych pracodawców

Pracodawca będzie musiał uzasadniać wypowiedzenie umowy na czas określony - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, która wdraża do polskiego prawa unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych warunków pracy oraz work-life balance.

Zdaniem ekspertów, nie będzie to proste dla małych przedsiębiorców. Postulują, by obowiązek ten zależał od wielkości pracodawcy. Podobnie jak nowe uprawnienie pracownika - możliwość wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem np. o zmianę rodzaju umowy czy zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Firma będzie musiała mu na niego odpowiedzieć (w formie papierowej lub elektronicznej) w ciągu miesiąca.

Jak tłumaczą prawnicy, mali pracodawcy nie dysponują taką obsługą kadrowo-płacową jak większe przedsiębiorstwa i wszelkie dodatkowe formalności stają się dla nich sporym obciążeniem.

Czytaj więcej

Eksperci o nowelizacji Kodeksu pracy: to dokręcanie śruby firmom

Nie wszystko da się potrącić z pensji. Wyrok SN

Z wynagrodzenia pracownika nie można potrącić kosztów zakwaterowania ani logistyki – uznał Sąd Najwyższy.

Chodziło o pracowników delegowanych do pracy na budowie w Szwajcarii. Pracodawca organizował i finansował zatrudnionym zakwaterowanie oraz dojazdy na budowę, ale potem, bez uzgodnienia z pracownikami, potrącił sobie koszty zakwaterowania i logistyki z ich pensji.

Sąd Najwyższy przypomniał, że z wynagrodzenia pracownika można potrącać tylko to, co zostało wymienione w art. 87 kodeksu pracy. Na inne potrącenia pracownik musi wyrazić zgodę na piśmie.

Czytaj więcej

Co firma może potrącić z pensji pracownika? Jest wyrok Sądu Najwyższego

Masaże kręgosłupa zwiększą przychód firmy

Spółka działająca w branży IT, której informatycy spędzają wiele godzin przed komputerami, postanowiła zafundować im zajęcia relaksacyjne, w tym masaże kręgosłupa. Zapytała fiskusa, czy wydatki na masażystę, materiały do zabiegów (np. wałki czy taśmy kinezyjne) oraz wynajęcie gabinetu może zaliczyć do podatkowych kosztów.

Fiskus uznał, że masaż ma pozytywny wpływ na informatyków. Zmniejsza bowiem ryzyko spadku wydajności i kreatywności. Może się to przyczynić do zwiększenia przychodów spółki. Wydatki na masaże są więc podatkowym kosztem.

Czytaj więcej

Zabiegi relaksacyjne w kosztach firmy? Fiskus jest na tak

Krajowy System e-Faktur tylko na barkach podatnika

Od lipca 2024 r. obowiązkowy stanie się Krajowy System e-Faktur. Jego wprowadzenie może kosztować nawet setki tysięcy złotych w większych firmach. Przepisy o KSeF nie przewidują jednak żadnej ulgi w VAT ani w podatkach dochodowych na wydatki związane z wdrożeniem KSeF.

- Byłoby logiczne, gdyby ją przewidziano, podobnie jak ulgę w VAT, na zakup kas rejestrujących - uważają doradcy podatkowi. Bez tego podatnikom pozostanie rozliczać koszty oprogramowania i szkoleń jako zwykłych kosztów w PIT czy CIT.

Małe firmy mogą uniknąć kosztów wdrożenia KSeF, używając darmowej Aplikacji Podatnika od Ministerstwa Finansów. Spełni ona oczekiwania firm robiących do kilkunastu transakcji miesięcznie.

Czytaj więcej

Nowy, drogi obowiązek dla firm bez ulgi podatkowej

CIT dał budżetowi więcej niż PIT

W 2022 rok do budżetu wpłynęła rekordowa kwota z podatku dochodowego od osób prawnych CIT - 70 mld złotych. To o 34 proc. lepszy wynik niż w 2021 r. Po raz pierwszy wpływy z CIT przewyższyły wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych PIT.

Eksperci zastanawiają się, czy jest to efekt działań rządu tj. likwidacji rajów podatków, czy też raczej inflacji. Wskazują bowiem, że największe uszczelnienie systemu miało miejsce w latach 2016-2018, a efekt dostrzegliśmy dopiero w 2022 roku.

Czytaj więcej

Przedsiębiorcy zapłacili rekordowy CIT

Restauracje w kłopotach, bo musimy oszczędzać

Pandemiczne lockdowny bardzo mocno wstrząsnęły branżą gastronomiczną, ale koniec ograniczeń nie oznacza końca problemów właścicieli restauracji. Jak wynika z Krajowego Rejestru Długów, w ciągu roku ich zadłużenie wzrosło o 14 proc. Na koniec lutego 2023 r. przedsiębiorcy z branży gastronomicznej mieli 311,6 mln złotych długów, przy czym aż 205 mln zł to długi samych restauracji. Średnie zadłużenie to 22 tysiące złotych, rekordzista ma ponad 4,2 mln zł długu.

Jednej z przyczyn wyraźnych kłopotów finansowych branży gastronomicznej eksperci upatrują w zmniejszonym popycie na tego rodzaju usługi. Polacy odwrócili się od "jedzenia na mieście" ze względu na wysoką inflację i konieczność ograniczenia wydatków.

Czytaj więcej

Koniec lockdownów, ale gastronomia dalej w kryzysie

WAŻNE TERMINY

15 marca

ŚRODA

√ wpłata składek do ZUS za luty 2023 r. przez płatników posiadających osobowość prawną,

√ wpłata do PPK,

√ wpłata podatku od nieruchomości i podatku leśnego za marzec 2023 r. oraz I raty podatku rolnego przez osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nieposiadające osobowości prawnej,

√ wpłata I raty podatku od nieruchomości, podatku leśnego oraz podatku rolnego przez osoby fizyczne

√ wniesienie opłaty produktowej za opakowania za 2022 r.

Nowela Kodeksu pracy obciąża małych pracodawców

Pracodawca będzie musiał uzasadniać wypowiedzenie umowy na czas określony - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, która wdraża do polskiego prawa unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych warunków pracy oraz work-life balance.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: korekta składki zdrowotnej * wakacje od ZUS * stancja w kosztach? * ulga na kościelną darowiznę * auta zwolnione z akcyzy * bhp z nowymi obowiązkami * certyfikat oferenta
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: deregulacja w biznesie * zmiany w KSeF * zachęta do zatrudniania seniorów * długi w branży beauty * kto dostanie dotacje z KPO
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: nowy wyjątek od zakazu amortyzacji * aparat słuchowy a KUP * składka zdrowotna a forma opodatkowania * nadgodziny, ugoda i podatek * podatki sektorowe * ceny paliw * gwarancje kredytowe
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rewolucja w składce zdrowotnej i w fakturach * wakacje od ZUS * blokada konta podatnika * auto w kosztach a prawo jazdy * auto w leasingu: kto płaci kary