Niezbędnik przedsiębiorcy * KSeF * Reklamy na Facebooku * Dopłata do składki zdrowotnej * Ryczałt od informatyków * Posiłki profilaktyczne * Praca zdalna

• Krajowy Systemu e-Faktur - nowy początek rewolucji
• Reklamy na Facebooku - fiskus zmienił zdanie
• Dopłata do składki zdrowotnej: co z ulgą?
• Nagły zwrot akcji w rozliczeniach informatyków
• Posiłki profilaktyczne na kartę - z PIT czy bez?
• Profesjonalny sprzęt audio u prezesa w domu a podatek spółki
• NSA o programach kafeteryjnych i rozliczeniu podatku pracownika
• Praca zdalna od czasu do czasu. Czy szef musi się na to zgodzić?
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 20.03.2023 00:01

Niezbędnik przedsiębiorcy * KSeF * Reklamy na Facebooku * Dopłata do składki zdrowotnej * Ryczałt od informatyków * Posiłki profilaktyczne * Praca zdalna

Foto: Adobe Stock

Dużo czasu na KSeF, ale lepiej zacząć już dziś

Dopiero od 1 lipca 2024 r. będzie istniał powszechny obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur tzw. KSeF - wynika z projektu noweli ustawy o VAT. Przedsiębiorcy mają więc ponad 15 miesięcy na przygotowania. To dużo czasu, ale doradcy podatkowi sugerują, by już teraz dobrowolnie używać tego systemu do części transakcji.

Zgodnie z projektem, z KSeF wyłączone będą faktury dokumentujące obrót z konsumentami. Zmieniono też koncepcję karania za niedopełnienie nowych obowiązków fakturowania. Kary mają być miarkowane, nie będzie dolnego limitu, a pułapem górnym ma być 100 proc. kwoty podatku wykazanego na fakturze wystawionej poza KSeF. Kara za fakturę bez wykazanego podatku ma wynieść 18,7 proc. kwoty należności ogółem wykazanej na tej fakturze.

Czytaj więcej

Nadchodzi rewolucja w fakturach. Na co muszą przygotować się przedsiębiorcy

Stare faktury z Facebooka już nie muszą być idealne

Wydatki na reklamy na Facebooku, związane z działalnością firmy, można rozliczyć w kosztach nawet wówczas, gdy faktury mają braki formalne. Takie stanowisko fiskusa to novum.

Teraz faktury z Facebooka, czyli Mety mają już datę wystawienia. Ale te sprzed np. pięciu lat nie miały wszystkich obowiązkowych elementów. Tak było w przypadku przedsiębiorcy, który kiedyś wykupił reklamę na FB. Co miesiąc był obciążany opłatami. Fakturę generował samodzielnie. Była na niej data, metoda oraz identyfikator płatności. Nie było natomiast daty wystawienia. Wówczas fiskus nie zgodził się na zaliczenie wydatków z takiej faktury w koszty. Teraz poinformował przedsiębiorcę, że "brak wskazania daty wystawienia faktury nie pozbawia jej skutków prawnych na gruncie przepisów ustawy o VAT."

Czytaj więcej

Fiskus zmienia niekorzystne interpretacje w sprawie reklam na Facebooku

Z ryczałtu na liniowy lub skalę bez ulgi za ZUS

Przedsiębiorcy na ryczałcie, którzy muszą dopłacać składkę zdrowotną za zeszły rok (rekordziści powyżej 8 tys. zł), nie odliczą dopłaty od przychodu. Tak twierdzi skarbówka, a eksperci podkreślają, że trudno się z tym stanowiskiem nie zgodzić.

– Z przepisów rzeczywiście wynika, że po zmianie formy opodatkowania odliczenie dopłacanej za zeszły rok składki jest niemożliwe – mówi Magdalena Michałowska, właścicielka biura rachunkowego Meritum. Jej zdaniem wygląda na to, że ustawodawca nie przemyślał skutków wprowadzonych w nowelizacji Polskiego Ładu regulacji.

Czytaj więcej

Czy dopłatę do składki zdrowotnej za 2022 r. można odliczyć od przychodu

Jaki ryczałt dla programisty

Skarbówka nie pozwala już na niski ryczałt osobom, które świadczą usługi związane z oprogramowaniem. Od lutego interpretacje są negatywne, choć przepisy się nie zmieniły.

Przedsiębiorcy z branży IT mogą płacić 12- lub 8,5-proc. ryczałt. Ustawa wymienia czynności, które są opodatkowane wyższą stawką. Są tam m.in. usługi związane z oprogramowaniem oraz związane z doradztwem w oprogramowaniu. Jeśli informatyk robi coś innego, może płacić niższy podatek. I wiele osób z branży IT z tej możliwości korzystało.

Teraz fiskus stwierdził, że czynności towarzyszące tworzeniu oprogramowania także zalicza się do usług opodatkowanych 12-proc. stawką.

Eksperci radzą zaskarżać takie interpretacje do sądu. Widzą szanse na zwycięstwo, ponieważ fiskus dość swobodnie podchodzi do zasad klasyfikowania usług, lekceważąc opinie GUS i wprowadzając własne, szerokie definicje.

Czytaj więcej

Fiskus chce większego podatku od przedsiębiorców z branży IT

Karta od szefa na obiad - bez podatku

Fiskus zmienił zdanie także w kwestii kart na jedzenie dla pracowników. Nie chce już podatku od nich. Seryjnie zmienia stare, niekorzystne dla podatników interpretacje w tej sprawie i potwierdza teraz, że są zwolnione z PIT.

Ale co ma zrobić firma, która na podstawie wcześniejszej wykładni skarbówki pobierała podatek od kart na posiłki, a teraz dostała zmienioną interpretację? Wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, gdy wpłacony podatek nie został pobrany od podatnika.

Czytaj więcej

Fiskus już nie chce PIT od kart na obiady dla pracowników

Prezes nie posłucha w domu na firmowym sprzęcie

Pewna spółka zajmująca się handlem samochodami, wystąpiła o interpretację w sprawie rozliczenia w CIT wydatków na profesjonalny sprzęt audio do prowadzenia rozmów biznesowych. Sprzęt trafił do domu prezesa, bo podobno nie mieścił się w wynajmowanym biurze.

Spółka zapytała, czy może rozliczyć sprzęt w kosztach. Przekonywała, że będzie wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, że prezesowi łatwiej jest prowadzić rozmowy z domu, tym bardziej że jedyny kontrahent, włoska firma, kontaktuje się o różnych porach dniach. Poza tym sprzęt jest zabezpieczony hasłem, do którego dostęp ma jedynie prezes.

Te argumenty nie przekonały fiskusa. Uznał on, że sprzęt mógłby się zmieścić w biurze, a do kontaktu z klientem z domu mogą służyć inne urządzenia, np. telefon czy komputer z komunikatorem.

Czytaj więcej

Firmowy sprzęt w domu prezesa nie da podatkowych korzyści

Fiskus wygrał w NSA sprawę o program kafeteryjny

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął kwestię ważną dla firm, które jako zachętę dla pracowników stosują tzw. programy kafeteryjne. Polegają one na tym, że pracownikom i współpracownikom spółki – zamiast odgórnie narzuconych świadczeń – są przekazywane punkty o wartości np. 1 zł za każdy. Punkty są gromadzone na indywidualnym koncie prowadzonym prowadzonym przez zewnętrznego dostawcę, który umożliwia ich wymianę na określone towary i usługi.

Spółka, której dotyczył wyrok, była przekonana, że punkty to tzw. inne nieodpłatne świadczenie podlegające doliczeniu do przychodów zatrudnionych osób. Przychód z tego świadczenia powstaje już w chwili przekazania punktów na konto w serwisie internetowym.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Nie dał zielonego światła na zaproponowany przez pracodawcę sposób naliczenia PIT.

Gdy sprawa znalazła się w NSA, sąd ten uznał, że skoro w trakcie zatrudnienia punktów przyznanych przez pracodawcę nie można zamienić na gotówkę, to nie można przyjąć, że przychód powstaje w momencie przyznania punktu, bo nie ma jeszcze swobody dysponowania świadczeniem.

Czytaj więcej

Wyrok NSA komplikuje rozliczenia programów motywacyjnych w firmach

Praca zdalna: szef może odmówić

7 kwietnia zaczną obowiązywać przepisy Kodeksu pracy o pracy zdalnej. Będzie można wykonywać ją w domu stale lub okazjonalnie.

Polecenie pracy z domu będzie mógł wydać pracodawca w sytuacjach wyjątkowych, np. w okresie epidemii. Ale i pracownik będzie mógł wnosić okazjonalnie o wykonywanie swoich obowiązków na odległość (przez 24 dni w roku).

Czy pracodawca będzie musiał uwzględnić wniosek pracownika, który wystąpi o home office?

Resort rodziny w odpowiedzi na interpelację poselską w tej sprawie stwierdził, że takie podanie nie będzie wiążące dla pracodawcy.

Czytaj więcej

Firma nie musi zgodzić się na okazjonalną pracę zdalną

WAŻNE TERMINY

20 marca

PONIEDZIAŁEK

√ składki ZUS za luty 2023 r. wpłacają płatnicy spoza sfery budżetowej, którzy nie posiadają osobowości prawnej
√ pracodawcy regulują wpłaty na PFRON za luty 2023 r.
√ wpłata za luty miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych
√ wpłata za luty pobranych zaliczek od przychodów ze stosunku pracy
√ wpłata za luty przez płatników, o których mowa w art. 41 ustawy o PIT, pobranych zaliczek na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku dochodowego
√ wpłata za luty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Dużo czasu na KSeF, ale lepiej zacząć już dziś

Dopiero od 1 lipca 2024 r. będzie istniał powszechny obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur tzw. KSeF - wynika z projektu noweli ustawy o VAT. Przedsiębiorcy mają więc ponad 15 miesięcy na przygotowania. To dużo czasu, ale doradcy podatkowi sugerują, by już teraz dobrowolnie używać tego systemu do części transakcji.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: biznesowy garnitur w KUP? * czy nieodliczony VAT to koszt? * co z odliczeniem studiów z marketingu * płatności gotówkowe * luka vatowska *
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: podatek od lekarzy * składki od dowozu cateringu * Dzień Dziecka a PIT * zatrudnienie cudzoziemców * szanse e-sklepów
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: dopłata i nadpłata składki a PIT * Faktury w mObywatel 2.0 * podatek od nieruchomości a KUP * minimalne wynagrodzenie * co po zawieszeniu działalności
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: roczna składka zdrowotna * stawka ryczałtu i PKWiU * koszty a wydatki na psychoterapię, mieszkanie dla podwykonawcy i nowe wymogi BHP
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: składki ZUS w 2025 r. * Sejm uchwalił: wakacje składkowe i KSeF * strata przez hakerów a koszty * kontrole podatkowe * zmiany w KRS * ZUS od dodatku na przenosiny
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rozliczenie składek zdrowotnych * kasowy PIT * ZUS kontra przedsiębiorcze matki * firmowa wycieczka a koszty * jak firmy oceniają 20 lat w UE