Niezbędnik przedsiębiorcy: składki ZUS w 2025 r. * Sejm uchwalił: wakacje składkowe i KSeF * strata przez hakerów a koszty * kontrole podatkowe * zmiany w KRS * ZUS od dodatku na przenosiny

• Ile ZUS zapłacą firmy w 2025 roku? Są pierwsze wyliczenia
• Od kiedy wakacje składkowe dla mikroprzedsiębiorców?
• Sejm uchwalił ustawę o KSeF. Kiedy wejdzie w życie?
• Czy strata spowodowana przez cyberprzestępców może być zaliczona w koszty?
• Ile będą trwać kontrole u podatników?
• Co się zmieni w Krajowym Rejestrze Sądowym?
• Czy od bonusu dla pracownika za przeprowadzkę trzeba zapłacić ZUS?
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 12.05.2024 23:35

Niezbędnik przedsiębiorcy:  składki ZUS w 2025 r. * Sejm uchwalił: wakacje składkowe i KSeF * strata przez hakerów a koszty * kontrole podatkowe * zmiany w KRS * ZUS od dodatku na przenosiny

Foto: Adobe Stock

Składki ZUS w górę w 2025 r. Ministerstwo prognozuje wysokość

Co roku od 1 stycznia rosną składki osób prowadzących działalność gospodarczą. Nie inaczej będzie w 2025 r. Z prognoz Ministerstwa Finansów wynika, że przeciętne wynagrodzenie wzrośnie do 8579 zł, a to oznacza, że wyższa będzie podstawa wymiaru składek (60 proc. tej kwoty) dla przedsiębiorców, którzy nie korzystają z preferencji. Należności do ZUS od nich  wzrosną z 1600,32 zł do 1754,74 zł miesięcznie. A w rozbiciu na poszczególne składki ma to wyglądać tak:

  • emerytalna: 1004,77 zł (obecnie 916,35 zł),
  • rentowa: 411,79 zł (obecnie 375,55 zł),
  • wypadkowa: 85,96 zł (obecnie 78,40 zł),
  • na Fundusz Pracy/Solidarnościowy: 126,11 zł (obecnie 115,01 zł),
  • dobrowolna chorobowa: 126,11 zł (obecnie 115,01 zł).

Czytaj więcej

Ile ZUS zapłacą firmy w 2025 roku? Są pierwsze wyliczenia

Sejm: wakacje od ZUS jeszcze w tym roku

Ok. 1,7 mln mikroprzedsiębiorców będzie mogło skorzystać z tzw. wakacji składkowych — Sejm przyjął ustawę w tej sprawie. 

Jednomiesięczna przerwa w opłacaniu należności do ZUS to rozwiązanie skierowane do  przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób (tj. siebie i maksymalnie 9 innych osób), a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Nie ma znaczenia, w jakiej formie rozliczają podatek dochodowy (PIT, ryczałt, karta podatkowa). 

Z wakacji od ZUS skorzystają też osoby, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców.

Czytaj więcej

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców jeszcze w tym roku. Sejm przyjął ustawę

Posłowie przesunęli KSeF

Obowiązek e-fakturowania Sejm odłożył do 1 lutego 2026 r.  Natomiast jeszcze w czerwcu 2024 r. resort finansów przedstawi projekt osobnej ustawy zawierającej różne techniczne wymogi korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Podany zostanie tam drugi termin wejścia w życie obowiązku e-fakturowania dla firm o rocznych obrotach poniżej 200 mln zł. Wiadomo, że będzie to 1 kwietnia 2026 r.  

Obecnie można stosować KSeF dobrowolnie. Z tej możliwości korzysta dziś około 5 tys. podatników.

Czytaj więcej

Kiedy KSeF wejdzie w życie? Sejm przyjął ustawę z nowym terminem

Niełatwo odliczyć straty spowodowane przez hakerów

Spółka z branży transportowej prawie trzy lata walczyła o prawo do rozliczenia w kosztach strat spowodowanych przez cyberprzestępców. Jak do nich doszło? Firma nawiązała współpracę z kontrahentem z Wietnamu, który świadczył dla niej usługi spedycyjne, za które wystawiał faktury. Po pierwszym przelewie z adresu mailowego kontrahenta przyszła informacja o zmianie rachunku bankowego. Po pewnym czasie okazało się, że środki wcale nie trafiają do kontrahenta. Jego adres mailowy przejęli hakerzy i wysyłali do spółki fałszywe wiadomości i podrobione   faktury. Pieniędzy nie udało się odzyskać.

Fiskus nie chciał wydać spółce interpretacji, bo Urzędnicy odmówili jednak wydania wskazując na brak możliwości oceny , czy spółka dochowała należytej staranności.

Po dwóch wyrokach sądowych skarbówka musiała dać za wygraną i spółka mogła rozliczyć w podatkowych kosztach stratę spowodowaną działaniem cyberprzestępców. 

Czytaj więcej

Skarbówka rzuca kłody firmom oszukanym przez hakerów

Krótsze kontrole u podatników

Urzędnicy skarbówki dostali wytyczne, by nie prowadzić już u podatników kontroli trwających dłużej niż sześć dni — poinformowała posłów zastępczyni szefa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok. W dobie  postępującej cyfryzacji rozliczeń Klasyczne kontrole będą podejmowane tylko w ostateczności, a większą rolę będą odgrywać  tzw. czynności sprawdzające czyli weryfikowanie rozliczeń firm na podstawie elektronicznie dostarczonych danych.  

Wiceszefowa KAS zapowiedziała też wdrożenie programu „Karta 360 stopni dla przedsiębiorcy”  – obsługujący przedsiębiorców urzędnik ma mieć pełny wgląd w sytuację danej firmy i poinformuje go, czy np. nie ma zaległości w podatkach i czy wszystkie jego dane są aktualne.

Czytaj więcej

Skarbówka ograniczy długość kontroli u podatników

Wpisy w KRS o 100 zł tańsze

Rządowy projekt nowelizacji przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje, że instytucje realizujące zadania publiczne uzyskają zdalny dostęp do informacji z KRS, a firmy nie będą musiały dodatkowo płacić za ich publikowanie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Ma to zmniejszyć koszty ponoszone przez przedsiębiorców oraz wyeliminować czynności administracyjne, które nie posiadają już uzasadnienia prawnego.

Obecnie przedsiębiorcy zgłaszając wniosek o wpis w KRS mają obowiązek uiszczenia 100 zł opłaty. „Wobec powszechnej dostępności do danych w Krajowym Rejestrze Sądowym zasadnym jest zniesienie obowiązku ogłaszania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym treści wpisów dokonywanych w Krajowym Rejestrze Sądowym” - uzasadnia resort sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Będzie łatwiejszy dostęp do danych z KRS, a firmy zaoszczędzą

„Przeprowadzkowe” dla pracownika bez ZUS

Pewna spółka wypłaciła pracownikowi jednorazowy dodatek na pokrycie wydatków poniesionych w związku z przeprowadzką w celu podjęcia zatrudnienia. W  regulaminie wynagradzania widnieje on jako „relocation bonus”. Pracownik otrzymał też  „relocation services”, który polega na zapewnieniu profesjonalnego wsparcia przy legalizacji  pobytu na terenie Polski w zakresie niezbędnym do podjęcia przez niego legalnego zatrudnienia. Środki te będą stanowiły przychód pracownika, ale czy trzeba płacić od nich ZUS?

W interpretacji składkowej Zakład odpowiedział, że tak. Wprawdzie rozporządzenie ws. szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przewiduje świadczenia,  takie jak dodatek za rozłąkę, które zostały wyłączone z  oskładkowania, lecz ich katalog ten jest zamknięty,  a „relocation bonus” oraz „relocation services” nie zostały w nim wymienione.

Czytaj więcej

Od bonusu dla pracownika za przeprowadzkę trzeba zapłacić ZUS

WAŻNY TERMIN

15 maja

ŚRODA

√ wpłata podatku od nieruchomości i podatku leśnego za maj 2024 r. przez osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej
√ wpłata II raty podatku rolnego przez osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej
√ wpłata II raty podatku od nieruchomości, podatku leśnego oraz podatku rolnego przez osoby fizyczne
√ składki ZUS za kwiecień 2024 r. wpłacają płatnicy mający osobowość prawną.

Składki ZUS w górę w 2025 r. Ministerstwo prognozuje wysokość

Co roku od 1 stycznia rosną składki osób prowadzących działalność gospodarczą. Nie inaczej będzie w 2025 r. Z prognoz Ministerstwa Finansów wynika, że przeciętne wynagrodzenie wzrośnie do 8579 zł, a to oznacza, że wyższa będzie podstawa wymiaru składek (60 proc. tej kwoty) dla przedsiębiorców, którzy nie korzystają z preferencji. Należności do ZUS od nich  wzrosną z 1600,32 zł do 1754,74 zł miesięcznie. A w rozbiciu na poszczególne składki ma to wyglądać tak:

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: roczna składka zdrowotna * stawka ryczałtu i PKWiU * koszty a wydatki na psychoterapię, mieszkanie dla podwykonawcy i nowe wymogi BHP
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rozliczenie składek zdrowotnych * kasowy PIT * ZUS kontra przedsiębiorcze matki * firmowa wycieczka a koszty * jak firmy oceniają 20 lat w UE
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: start KSeF * reforma składki zdrowotnej * kasowy PIT * prawa na platformach e-commerce * strachy polskich firm
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: korekta składki zdrowotnej * wakacje od ZUS * stancja w kosztach? * ulga na kościelną darowiznę * auta zwolnione z akcyzy * bhp z nowymi obowiązkami * certyfikat oferenta
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu