Kompleksowa pomoc dla polskich firm w Wielkiej Brytanii

Adobestock

Bank Gospodarstwa Krajowego otworzył w Londynie zagraniczne przedstawicielstwo. Ma ono m.in. wspierać polskie firmy. Podobnie jak zagraniczne biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu usytuowane w tym samym budynku.

To już trzecia taka placówka BGK, po Brukseli i Frankfurcie. Przedstawicielstwo Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w stolicy Wielkiej Brytanii będzie odpowiedzialne za budowanie relacji z rynkami finansowymi i za monitoring regulacji dotyczących brytyjskiej gospodarki.

– Otwieramy zagraniczne przedstawicielstwa, aby budować i pogłębiać relacje z centrami finansowymi i instytucjami, które mają największy wpływ na tworzenie regulacji oddziałujących na światową gospodarkę i międzynarodowy system bankowy. Dobry wizerunek polskiego sektora finansowego za granicą przekłada się na niższe koszty pozyskiwania kapitału – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

Wsparcie ekspansji

Jednym z celów przedstawicielstwa BGK w Londynie jest też wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. Dziś, za pośrednictwem udzielonego finansowania, BGK jest z polskimi firmami obecny na sześciu kontynentach w 69 krajach.

CZYTAJ TAKŻE: Pomoc dla polskich eksporterów współpracujących z brytyjskimi kontrahentami na rynkach trzecich

– Londyn to ważne miejsce dla światowych finansów, ale także dla polskich przedsiębiorstw gdyż Wielka Brytania jest naszym trzecim rynkiem eksportowym. Obecność banku uwiarygodnia nas w oczach innych instytucji finansowych co w niedalekiej przyszłości przełoży się na zainteresowanie tych instytucji wspólnym finansowaniem różnych projektów inwestycyjnych na całych świecie – mówi „Rzeczpospolitej” Janusz Władyczak, prezes KUKE.

CZYTAJ TAKŻE: Ubezpieczenia eksportowe nie są drogą fanaberią

Przedstawicielstwo będzie również promować Polskę i polską gospodarkę wśród brytyjskiego biznesu, w tym wśród instytucji z sektora private equity oraz lokalnych think-tanków i lobbystów.

– Na Londyn i Wielką Brytanię patrzymy w długim horyzoncie czasowym. Jesteśmy przekonani, że nawet po opuszczeniu przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej, Londyn pozostanie globalnym centrum finansowym, a Wielka Brytania bardzo istotnym partnerem handlowym i biznesowym dla Polski – podkreśla Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes BGK.

Kolejne biura wkrótce

Przedstawicielstwem BGK w Londynie pokieruje Dagmara Zawadzka posiadająca dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu i finansach.

BGK planuje otwarcie kolejnych przedstawicielstw w wybranych krajach europejskich, a także w USA i w Azji m.in. w Singapurze.

CZYTAJ TAKŻE: Handel z Singapurem będzie łatwiejszy

W Londynie do dyspozycji polskich przedsiębiorców jest też zagraniczne biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

– Szczególnie teraz w dobie niepewności związanej ze zbliżającym się wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wzmocnienie polskiej obecności na brytyjskim rynku jest zasadne. Tu, w Londynie, uzyskamy efekt synergii, bo kolejna polska instytucja rozwoju dołączyła do PAIH – mówi „Rzeczpospolitej” Wojciech Stando, kierujący londyńską placówką PAIH.

– Wspólnie będziemy mogli oferować firmom kompleksowe wsparcie – dodaje ekspert PAIH.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fintechy stają się MIP-ami

KNF wydaje coraz więcej licencji na działanie tzw. małej instytucji płatniczej (MIP). Do końca ...

Haker atak w sieci cyberbezpieczeństwo

Co trzecia mała firma boi się cyberprzestępców

Ponad połowa przedsiębiorstw doświadczyła w ostatnim roku naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego. Często skutkowało to utratą ...

Tarcza branżowa to m.in. dotacja do 5 tys. zł.

Tarcza branżowa – mikro-dotacja dla firm

O mikro-dotację z tarczy branżowej w wysokości do 5 tys. zł będą mogli się ...

Gwarancje dla małych i średnich firm dotkniętych pandemią

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z unijnych gwarancji z programu Horyzont 2020 – wskazuje Marcin Leja, ...

E–seminarium EY Law Compass: Prawo i innowacje. Wyzwania 2020.

Uczestnicy wydarzenia, jako pierwsi będą mogli zapoznać się z wnioskami z raportu i badania ...

Praca zdalna, a awaria internetu. Co wtedy?

Praca zdalna, a awaria internetu. Kto zapewnia internet?

Praca zdalna to teraz w przypadku wielu firm codzienność. Jednak podczas jej wykonywania może ...