Ryczałt za firmowe auto obejmuje też paliwo

Minister finansów uznał, że koszty paliwa finansowane przez pracodawcę, udostępniającego pracownikowi samochód służbowy do wykorzystywania do celów prywatnych, mieszczą się w zryczałtowanym przychodzie. Źródło: Adobe Stock

Ryczałtowo określona wartość nieodpłatnego świadczenia w zakresie używania przez pracowników aut firmowych obejmuje ponoszone przez pracodawcę koszty związane z utrzymaniem i ogólnym użytkowaniem samochodu, przykładowo paliwo, ubezpieczenie, wymianę opon, bieżące naprawy, okresowe przeglądy – wyjaśnił w najnowszej interpretacji ogólnej minister finansów.

Informacja, że ryczałt za firmowe auto obejmuje też paliwo to bardzo ważna dla rynku interpretacja. Minister finansów postanowił bowiem rozwiać wątpliwości w zakresie tego, jak rozumieć art. 12 ust. 2a ustawy o PIT w zakresie ujmowania w zryczałtowanym przychodzie pracownika świadczenia polegającego na finansowaniu przez pracodawcę kosztów eksploatacyjnych, w tym również paliwa, do samochodu służbowego wykorzystywanego przez pracownika do celów prywatnych. Sytuacja ta od wielu lat była przedmiotem licznych sporów ze skarbówką. Doczekała się także bogatej linii orzeczniczej, na którą minister finansów w wydanym dokumencie się powołał.

CZYTAJ TEŻ: Wycofanie auta z firmy nie zawsze spowoduje skutki w VAT

Czy auto od szefa generuje przychód?

Jeśli pracownik ma możliwość korzystania z służbowego samochodu do celów prywatnych powstaje u niego przychód. Przepisy podatkowe określają jego wartość w sposób zryczałtowany, w zależności od wielkości silnika używanego pojazdu. I tak wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:

  • 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3,
  • 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.
CZYTAJ TEŻ: Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Jeśli pracownik korzysta z auta tylko przez część miesiąca, wówczas przychód trzeba ustalić jako 1/30 wskazanych określonych za każdy dzień wykorzystywania samochodu. Z kolei, jeśli pracownik częściowo płaci za opcję użycia służbowego samochodu, wówczas powstaje u niego przychód będący różnicą pomiędzy wspomnianymi wartościami i ponoszoną odpłatnością.

Oś sporu w katalogu wydatków na auto

Problematyczną kwestią okazało się jednak, jakie wydatki na samochód mieszczą się w opisanym ryczałcie. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydawanych interpretacjach indywidualnych zajmował stanowisko, że kwoty ryczałtu obejmują koszty użytkowania samochodu takie jak: ubezpieczenie, bieżące naprawy i przeglądy, z wyłączeniem jednak paliwa, do którego powinno się stosować ogólne zasady ustalania przychodu (przewidziane w art. 11 ust. 2 i ust. 2a pkt 4 ustawy o PIT). Stanowisko to podzielane było również przez Ministerstwo Finansów.

CZYTAJ TEŻ: Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych

Jednak absolutnie nie zgadzali się z nim podatnicy i płatnicy, którzy wielokrotnie występowali na drogę sądową. Sądy administracyjne z kolei przychylały się do racji tych ostatnich. Linia orzecznicza sądów jednolicie opowiada się za stanowiskiem, że w ramach zryczałtowanego przychodu, mieszczą się również koszty paliwa zakupionego przez pracodawcę. Jak więc patrzeć na ryczałt za firmowe auto w kontekście paliwa?

Minister finansów zgodził się z poglądem sądów

Minister finansów w wydanej interpretacji ogólnej zgodził się z poglądem sądów. Uznał w niej, że prawidłowa wykładania art. 12 ust. 2a ustawy o PIT prowadzi do wniosku, że koszty paliwa finansowane przez pracodawcę, udostępniającego pracownikowi samochód służbowy do wykorzystywania do celów prywatnych, mieszczą się w zryczałtowanym przychodzie.

CZYTAJ TEŻ: Nowy JPK_VAT ruszy w październiku

Interpretacja ogólna ministra finansów (nr DD3.8201.1.2020) z 11 września 2020 r., Dz.Urz. Ministerstwa Finansów z 21 września 2020 r., poz. 108

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zielona Księga na temat fundacji rodzinnej tuż, tuż

Jeszcze we wrześniu Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikuje tzw. Zieloną Księgę nt. fundacji rodzinnej ...

Postojowe razy trzy i szersze zwolnienia ze składek ZUS

Postojowe wypłacane trzy razy i zwolnienia ze składek dla ZUS dla szerszego kręgu przedsiębiorców ...

Koronawirus napędza kursy programowania online

Z powodu koronawirusa coraz więcej osób pracuje zdalnie. Okres przebywania w domach można także ...

Gigant związany z OLX i PayU inwestuje w startup Brainly

Jedna z wiodących na świecie edukacyjnych społeczności do wzajemnej nauki (tzw. peer-to-peer learning), internetowa ...

Coders Lab wchodzi do Hiszpanii.

Coders Lab, twórca kursów IT, wchodzi do Hiszpanii

Polska szkoła programowania podpisała właśnie umowę z wyłącznym franczyzobiorcą w Hiszpanii. Coders Lab, twórca ...

Dla kogo dopłata do pensji? Nie dla wszystkich

Jednym z najszerzej komentowanych „dobrodziejstw” specustawy związanej z pandemią koronawirusa jest możliwość obniżenia czasu ...