Niezbędnik przedsiębiorcy. Z ryczałtu na skalę - ważne informacje * Jak nie dopłacać składki zdrowotnej * Ulgi uznaniowe w wyroku NSA * Podatek od farm fotowoltaicznych

• Przejście z ryczałtu na skalę: warto zdążyć przed końcem lutego * korekta podstawy wymiaru składek na Małym ZUS Plus
• Jak uniknąć dopłaty składki zdrowotnej za 2023 r.?
• Raty, odroczenie i umorzenia podatkowe - NSA o uznaniowości fiskusa
• Ważne orzeczenie ws. zasad opodatkowania farm fotowoltaicznych.
• Czy da się wrzucić w koszty karę za zerwanie umowy z dostawcą prądu?
• Reskilling i upskilling - szansa dla pracowników i firm
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 12.02.2023 13:23

Niezbędnik przedsiębiorcy. Z ryczałtu na skalę - ważne informacje * Jak nie dopłacać składki zdrowotnej * Ulgi uznaniowe w wyroku NSA * Podatek od farm fotowoltaicznych

Foto: Adobe Stock

Z ryczałtu na skalę: nie czekaj do maja

Przedsiębiorcy, którzy w 2022 r. byli na ryczałcie, mogą zmienić formę opodatkowania i rozliczyć zeszły rok według skali. Czas na decyzję mają do 2 maja. Ale jeśli nie będą czekać i zawiadomią fiskusa o zmianie formy rozliczeń do końca lutego 2023 r., to unikną obowiązku wpłaty zryczałtowanego podatku za grudzień/czwarty kwartał 2022 r.

- Jeśli przedsiębiorca nie zdąży do końca lutego, powinien zapłacić ostatni ryczałt. Jest ryzyko, że jak tego nie zrobi, fiskus naliczy mu odsetki za zwłokę - twierdzą doradcy podatkowi.

Przejście z ryczałtu na skalę w zeznaniu za 2022 r. nie oznacza zmiany formy opodatkowania na 2023 r. O rozliczaniu się według skali w 2023 r. trzeba osobno poinformować skarbówkę. Generalnie decyzję podejmuje się po uzyskaniu pierwszego przychodu, do 20. dnia następnego miesiąca. Dla zdecydowanej większości przedsiębiorców będzie to 20 lutego.

Czytaj więcej

Przejście z ryczałtu na skalę - oto wszystko co trzeba widzieć na ten temat

Z ryczałtu na skalę: Mały ZUS plus do korekty

Ryczałtowcy, którzy zdecydują się na wsteczną zmianę formę opodatkowania i rozliczenie 2022 roku według skali, muszą ponownie przeliczyć podatek i składkę zdrowotną. Ale ci, którzy korzystają z Małego ZUS Plus, będą musieli skorygować jeszcze podstawę wymiaru składek. Dlaczego?

Prawo do niższych składek w ramach Małego ZUS plus mają przedsiębiorcy, których ubiegłoroczne przychody nie przekraczają 120 tys. zł. Aby ustalić podstawę wymiaru, muszą obliczyć dochód z działalności. U ryczałtowców wynosi połowę przychodu. Na skali dochód to przychód minus koszty. Sposób liczenia uzależniony jest więc od formy opodatkowania.

Przedsiębiorcy, którzy płacili w zeszłym roku preferencyjne składki i nadal im one przysługują, muszą do 20 lutego złożyć deklaracje ZUS DRA cz. II oraz ZUS DRA. Należy w nich wskazać nową podstawę wymiaru ulgi.

A co zrobić, jeśli przedsiębiorca obliczy do 20 lutego Mały ZUS Plus w sposób przewidziany dla ryczałtu, a później (do 2 maja) zmieni formę opodatkowania na skalę? Piszemy o tym w poniższym artykule.

Czytaj więcej

Zmieniasz formę opodatkowania za 2022 rok? Pamiętaj o Małym ZUS Plus

Ryczałtowcu, nadpłacaj, aby nie dopłacać

Wielu ryczałtowców będzie musiało w maju dopłacić w ZUS nawet kilka tysięcy złotych jako wyrównanie zaniżonej składki na zdrowie za 2022 r. To dlatego, że od ub.r. w przypadku ryczałtu wysokość tej składki zależy od rocznego przychodu. Składkę w wyższej wysokości należy opłacać począwszy od miesiąca, w którym doszło do przekroczenia kolejnego progu przychodu (liczonego narastająco od początku roku).

Jednak trzymanie się tej zasady okazało się być dla wielu przedsiębiorców pułapką. Przekroczenie kolejnego progu przychodu oznacza bowiem, że składka w wyższej wysokości należy się za cały rok.

Podobna sytuacja może mieć miejsce w 2023 r., więc warto opłacać składkę zdrowotną w wyższej wysokości już od stycznia 2023 r. W deklaracjach ZUS DRA / raport ZUS RCA należy rozliczyć składkę według faktycznie uzyskanego przychodu. Natomiast wpłatę do ZUS można regulować w kwocie wyższej.

Czytaj więcej

Jest sposób na uniknięcie dopłaty do składki zdrowotnej

NSA o desce ratunkowej dla podatników: fiskus musi badać sprawę

Skarbówka niechętnie przyznaje tzw. ulgi uznaniowe – raty, odroczenie i umorzenia, zwłaszcza przedsiębiorcom. Zasłania się dobrem budżetu i tłumaczy, że działalność prowadzi się na własne ryzyko. Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał, że decyzja urzędników nie może być zupełnie uznaniowa.

W sprawie chodziło o niecałe 9 tys. zł zaległego PIT za 2015 r. plus odsetki. O jego umorzenie wystąpił przedsiębiorca, który wpadł w finansowe tarapaty m.in. przez zaległości od kontrahenta. Mężczyzna dodał, że samotnie wychowuje dwójkę dzieci, a była żona cały majątek przepisała na partnera. Podkreślił, że przez lata rzetelnie regulował podatki, chce kontynuować działalność i nadal zatrudniać pracowników, a umorzenie zaległości podatkowej mu w tym pomoże.

Fiskus odmówił motywując decyzję interesem publicznym.

NSA podkreślił, że przed wydaniem decyzji skarbówka musi wszechstronnie zbadać sytuację podatnika, a przesłanki interesu publicznego nie można wiązać wyłącznie z obowiązkiem płacenia w terminie podatków, ani przeciwstawiać jej przesłance ważnego interesu podatnika.

Czytaj więcej

Ulgi uznaniowe: NSA wydał korzystny wyrok dla firm w tarapatach

Farma fotowoltaiczna a podatek od nieruchomości

Dobra wiadomość dla firm, które chcą inwestować w tzw. farmy słoneczne. Naczelny Sąd Administracyjny wydał korzystny dla nich wyrok w sprawie podatku od nieruchomości.

NSA nie zgodził się ze stanowiskiem wójta, że tylko budynek stacji transformatorowej może być opodatkowany według powierzchni, natomiast rozdzielnie i inne urządzenia techniczne niezbędne do funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej powinny być traktowane jak budowle i opodatkowane według stawki procentowej od ich wartości – konkretnie 2 proc.

NSA przypomniał, że panele fotowoltaiczne i falowniki – w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. P 33/09) – nie zostały uznane za budowle, a w konsekwencji nie objęto ich zakresem podatku od nieruchomości. Panele fotowoltaiczne wraz z falownikami stanowią kluczowe elementy instalacji, a stacje transformatorowe wraz z nimi to część zamkniętego zespołu prądotwórczego. Zdaniem NSA stacje zapewniają więc możliwość użytkowania pozostałych elementów zespołu, zgodnie z ich przeznaczeniem, a nie części budowlanej tej instalacji. A skoro panele fotowoltaiczne oraz falowniki nie są traktowane jako budowla, to także powiązane z nimi użytkowo stacje transformatorowe, tworząc razem zespół prądotwórczy, nie mogą zostać uznane za urządzenia budowlane.

Czytaj więcej

Jak liczyć podatek od nieruchomości dla farm fotowoltaicznych? Ważny wyrok NSA

Kara za zerwanie umowy na drogi prąd nie pójdzie w koszty

Firma produkująca drewniane palety postanowiła zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. Zerwała umowę z dostawcą prądu, by zawrzeć nową z takim, który zaoferował jej lepsze warunki. Musiała jednak zapłacić karę dotychczasowemu dostawcy za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Czy można taką karę zaliczyć do podatkowych kosztów? Producent palet uważa, że tak, bo zgodnie z ustawą o PIT, kary za zerwanie umowy nie są wyłączone z kosztów.

- Odstąpienie od kontraktu w celu zmniejszenia straty ekonomicznej nie stanowi wystarczającej podstawy do uznania, że mamy do czynienia z zabezpieczeniem źródła przychodów - odpowiedział fiskus. - Przedsiębiorca ponosi ryzyko prowadzenia działalności i nie może go sobie rekompensować za pomocą podatkowych przepisów - dodał.

Czytaj więcej

Czy karę za zerwanie umowy na prąd można rozliczyć w kosztach

Przyszłość w przeszkoleniu i doszkalaniu

Upskilling i reskilling (czyli doszkalanie i przeszkolenia) to nowe pojęcia na polskim rynku pracy, które łączy inwestowanie w rozwój kwalifikacji pracowników. Jak wynika z raportu "Reskilling. Wielki reset umiejętności", przygotowanego przez Future Collars wspólnie z ICAN Institute, obecnie tylko 7 proc. firm prowadzi takie działania, choć korzyści z nich dostrzega 62 proc. średnich i dużych przedsiębiorstw.

Raport wskazuje, że prawie połowa obecnych miejsc pracy ulegnie radykalnej transformacji lub zniknie ze względu na automatyzację wielu procesów. W takiej przyszłości pracownik, który nie będzie posiadał potrzebnych umiejętności, może nie sprostać wymaganiom rynku. Zgodnie z badaniem im większa automatyzacja procesów w firmie, tym większa potrzeba reskillingu i upskillingu.

Czytaj więcej

Rozwój kwalifikacji pracowników to szansa dla firmy

WAŻNE TERMINY

15 lutego 2023 r.

ŚRODA

√ składki ZUS za styczeń 2023 r. wpłacają płatnicy składek posiadający osobowość prawną

√ wpłata podatku od nieruchomości i podatku leśnego za luty 2023 r. – osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nieposiadające osobowości prawnej

√ wpłata I raty podatku od środków transportowych

√ złożenie deklaracji na podatek od środków transportowych na dany rok podatkowy – osoby fizyczne i osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej będące właścicielami środków transportowych

√ wpłata do PPK

Z ryczałtu na skalę: nie czekaj do maja

Przedsiębiorcy, którzy w 2022 r. byli na ryczałcie, mogą zmienić formę opodatkowania i rozliczyć zeszły rok według skali. Czas na decyzję mają do 2 maja. Ale jeśli nie będą czekać i zawiadomią fiskusa o zmianie formy rozliczeń do końca lutego 2023 r., to unikną obowiązku wpłaty zryczałtowanego podatku za grudzień/czwarty kwartał 2022 r.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zanim zrobisz sobie wakacje od ZUS * SSE bez ulg? * zabezpieczenie auta w leasingu a KUP * rozliczenie strat po oszustwie * sporne prawa do utworów pracowniczych
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zakaz amortyzacji * skarbówka o fikcyjnym samozatrudnieniu * podatek od herbaty * obowiązkowe cyberbezpieczeństwo * dyrektywa SUP * hotel dla współpracowników
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * podatek od budowli * bilety na Euro 2024 a koszty * współpraca biznesowa małżonków * składka zdrowotna
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * wakacje od ZUS * podatek od dzierżawy znaków towarowych * rozliczenia podatkowe - ile zabierają czasu * jak firmy obniżają koszty najniższych płac
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: biznesowy garnitur w KUP? * czy nieodliczony VAT to koszt? * co z odliczeniem studiów z marketingu * płatności gotówkowe * luka vatowska *