Z ryczałtu na skalę: nie czekaj do maja
Przedsiębiorcy, którzy w 2022 r. byli na ryczałcie, mogą zmienić formę opodatkowania i rozliczyć zeszły rok według skali. Czas na decyzję mają do 2 maja. Ale jeśli nie będą czekać i zawiadomią fiskusa o zmianie formy rozliczeń do końca lutego 2023 r., to unikną obowiązku wpłaty zryczałtowanego podatku za grudzień/czwarty kwartał 2022 r.
- Jeśli przedsiębiorca nie zdąży do końca lutego, powinien zapłacić ostatni ryczałt. Jest ryzyko, że jak tego nie zrobi, fiskus naliczy mu odsetki za zwłokę - twierdzą doradcy podatkowi.
Przejście z ryczałtu na skalę w zeznaniu za 2022 r. nie oznacza zmiany formy opodatkowania na 2023 r. O rozliczaniu się według skali w 2023 r. trzeba osobno poinformować skarbówkę. Generalnie decyzję podejmuje się po uzyskaniu pierwszego przychodu, do 20. dnia następnego miesiąca. Dla zdecydowanej większości przedsiębiorców będzie to 20 lutego.
Czytaj więcej
Ryczałtowcy mają prawo zmienić podatek w 2023 r., mogą też wyjątkowo zmienić formę rozliczeń za 2022 r. Trzeba jednak uważać na terminy.
Z ryczałtu na skalę: Mały ZUS plus do korekty
Ryczałtowcy, którzy zdecydują się na wsteczną zmianę formę opodatkowania i rozliczenie 2022 roku według skali, muszą ponownie przeliczyć podatek i składkę zdrowotną. Ale ci, którzy korzystają z Małego ZUS Plus, będą musieli skorygować jeszcze podstawę wymiaru składek. Dlaczego?
Prawo do niższych składek w ramach Małego ZUS plus mają przedsiębiorcy, których ubiegłoroczne przychody nie przekraczają 120 tys. zł. Aby ustalić podstawę wymiaru, muszą obliczyć dochód z działalności. U ryczałtowców wynosi połowę przychodu. Na skali dochód to przychód minus koszty. Sposób liczenia uzależniony jest więc od formy opodatkowania.
Przedsiębiorcy, którzy płacili w zeszłym roku preferencyjne składki i nadal im one przysługują, muszą do 20 lutego złożyć deklaracje ZUS DRA cz. II oraz ZUS DRA. Należy w nich wskazać nową podstawę wymiaru ulgi.
A co zrobić, jeśli przedsiębiorca obliczy do 20 lutego Mały ZUS Plus w sposób przewidziany dla ryczałtu, a później (do 2 maja) zmieni formę opodatkowania na skalę? Piszemy o tym w poniższym artykule.
Czytaj więcej
Przedsiębiorcy, którzy w 2022 r. byli na ryczałcie, mogą zmienić formę opodatkowania i rozliczyć zeszły rok według skali. Decyzję trzeba podjąć do 2 maja.
Ryczałtowcu, nadpłacaj, aby nie dopłacać
Wielu ryczałtowców będzie musiało w maju dopłacić w ZUS nawet kilka tysięcy złotych jako wyrównanie zaniżonej składki na zdrowie za 2022 r. To dlatego, że od ub.r. w przypadku ryczałtu wysokość tej składki zależy od rocznego przychodu. Składkę w wyższej wysokości należy opłacać począwszy od miesiąca, w którym doszło do przekroczenia kolejnego progu przychodu (liczonego narastająco od początku roku).
Jednak trzymanie się tej zasady okazało się być dla wielu przedsiębiorców pułapką. Przekroczenie kolejnego progu przychodu oznacza bowiem, że składka w wyższej wysokości należy się za cały rok.
Podobna sytuacja może mieć miejsce w 2023 r., więc warto opłacać składkę zdrowotną w wyższej wysokości już od stycznia 2023 r. W deklaracjach ZUS DRA / raport ZUS RCA należy rozliczyć składkę według faktycznie uzyskanego przychodu. Natomiast wpłatę do ZUS można regulować w kwocie wyższej.
Czytaj więcej
Wielu przedsiębiorców na ryczałcie będzie musiało dopłacić składkę zdrowotną za zeszły rok. Aby sytuacja się nie powtórzyła w 2023 r., warto płacić tę daninę w wyższej kwocie już od stycznia.
NSA o desce ratunkowej dla podatników: fiskus musi badać sprawę
Skarbówka niechętnie przyznaje tzw. ulgi uznaniowe – raty, odroczenie i umorzenia, zwłaszcza przedsiębiorcom. Zasłania się dobrem budżetu i tłumaczy, że działalność prowadzi się na własne ryzyko. Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał, że decyzja urzędników nie może być zupełnie uznaniowa.
W sprawie chodziło o niecałe 9 tys. zł zaległego PIT za 2015 r. plus odsetki. O jego umorzenie wystąpił przedsiębiorca, który wpadł w finansowe tarapaty m.in. przez zaległości od kontrahenta. Mężczyzna dodał, że samotnie wychowuje dwójkę dzieci, a była żona cały majątek przepisała na partnera. Podkreślił, że przez lata rzetelnie regulował podatki, chce kontynuować działalność i nadal zatrudniać pracowników, a umorzenie zaległości podatkowej mu w tym pomoże.
Fiskus odmówił motywując decyzję interesem publicznym.
NSA podkreślił, że przed wydaniem decyzji skarbówka musi wszechstronnie zbadać sytuację podatnika, a przesłanki interesu publicznego nie można wiązać wyłącznie z obowiązkiem płacenia w terminie podatków, ani przeciwstawiać jej przesłance ważnego interesu podatnika.
Czytaj więcej
Fiskus przy stosowaniu umorzenia zobowiązany jest do wyważenia interesu społecznego z indywidualnym - uznały sądy.
Farma fotowoltaiczna a podatek od nieruchomości
Dobra wiadomość dla firm, które chcą inwestować w tzw. farmy słoneczne. Naczelny Sąd Administracyjny wydał korzystny dla nich wyrok w sprawie podatku od nieruchomości.
NSA nie zgodził się ze stanowiskiem wójta, że tylko budynek stacji transformatorowej może być opodatkowany według powierzchni, natomiast rozdzielnie i inne urządzenia techniczne niezbędne do funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej powinny być traktowane jak budowle i opodatkowane według stawki procentowej od ich wartości – konkretnie 2 proc.
NSA przypomniał, że panele fotowoltaiczne i falowniki – w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. P 33/09) – nie zostały uznane za budowle, a w konsekwencji nie objęto ich zakresem podatku od nieruchomości. Panele fotowoltaiczne wraz z falownikami stanowią kluczowe elementy instalacji, a stacje transformatorowe wraz z nimi to część zamkniętego zespołu prądotwórczego. Zdaniem NSA stacje zapewniają więc możliwość użytkowania pozostałych elementów zespołu, zgodnie z ich przeznaczeniem, a nie części budowlanej tej instalacji. A skoro panele fotowoltaiczne oraz falowniki nie są traktowane jako budowla, to także powiązane z nimi użytkowo stacje transformatorowe, tworząc razem zespół prądotwórczy, nie mogą zostać uznane za urządzenia budowlane.
Czytaj więcej
Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważne orzeczenie w sprawie zasad opodatkowania tzw. farm fotowoltaicznych.
Kara za zerwanie umowy na drogi prąd nie pójdzie w koszty
Firma produkująca drewniane palety postanowiła zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. Zerwała umowę z dostawcą prądu, by zawrzeć nową z takim, który zaoferował jej lepsze warunki. Musiała jednak zapłacić karę dotychczasowemu dostawcy za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Czy można taką karę zaliczyć do podatkowych kosztów? Producent palet uważa, że tak, bo zgodnie z ustawą o PIT, kary za zerwanie umowy nie są wyłączone z kosztów.
- Odstąpienie od kontraktu w celu zmniejszenia straty ekonomicznej nie stanowi wystarczającej podstawy do uznania, że mamy do czynienia z zabezpieczeniem źródła przychodów - odpowiedział fiskus. - Przedsiębiorca ponosi ryzyko prowadzenia działalności i nie może go sobie rekompensować za pomocą podatkowych przepisów - dodał.
Czytaj więcej
Właściciel firmy nie odliczy kary umownej za zerwanie umowy z dostawcą energii elektrycznej – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Przyszłość w przeszkoleniu i doszkalaniu
Upskilling i reskilling (czyli doszkalanie i przeszkolenia) to nowe pojęcia na polskim rynku pracy, które łączy inwestowanie w rozwój kwalifikacji pracowników. Jak wynika z raportu "Reskilling. Wielki reset umiejętności", przygotowanego przez Future Collars wspólnie z ICAN Institute, obecnie tylko 7 proc. firm prowadzi takie działania, choć korzyści z nich dostrzega 62 proc. średnich i dużych przedsiębiorstw.
Raport wskazuje, że prawie połowa obecnych miejsc pracy ulegnie radykalnej transformacji lub zniknie ze względu na automatyzację wielu procesów. W takiej przyszłości pracownik, który nie będzie posiadał potrzebnych umiejętności, może nie sprostać wymaganiom rynku. Zgodnie z badaniem im większa automatyzacja procesów w firmie, tym większa potrzeba reskillingu i upskillingu.
Czytaj więcej
Reskilling to nowe pojęcie na polskim rynku pracy, oznacza ono określeniu umiejętności potrzebnych firmie w najbliższych latach oraz nakierowanie na nich swoich pracowników m.in. poprzez szereg szkoleń.