Niezbędnik przedsiębiorcy. Akcja PIT na finiszu * Samozatrudnienie u byłego pracodawcy a stawka liniowa * Podatek przy opłaceniu zaległych składek * Koszty podatkowe: jedzenie i alkohol w prezencie

• Ostatnie godziny na złożenie PIT za 2022 r.
• Z etatu na firmę u tego samego pracodawcy - czy można płacić liniowy?
• Napoje wyskokowe dla kontrahentów a koszty podatkowe
• Jedzenie dla potrzebujących zamiast na śmietnik - czy darczyńca odliczy koszty?
• Podatek za opóźnienie wpłat na ZUS? Jasne stanowisko MF
• Koszty relokacji pracownika - czy ZUS należą się składki?
• Firmy przestały pożyczać na inwestycje
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 01.05.2023 23:06

Niezbędnik przedsiębiorcy. Akcja PIT na finiszu * Samozatrudnienie u byłego pracodawcy a stawka liniowa * Podatek przy opłaceniu zaległych składek * Koszty podatkowe: jedzenie i alkohol w prezencie

Foto: Adobe Stock

Wyślij zeznanie, jeśli o tym zapomniałeś

2 maja to ostatni dzień na złożenie zeznania PIT za 2022 r. W przypadku przedsiębiorców skarbówka nie przygotowała wstępnie wypełnionych deklaracji w systemie Twój e-PIT. Przedsiębiorcy zobaczą tam jedynie informacje od płatników. Zeznania wypełnić muszą sami. Mogą jednak zrobić to online, w systemie e-Deklaracje (PIT-36 dla przedsiębiorców na skali, PIT-36L dla liniowców oraz PIT-28 dla ryczałtowców) i do północy przesłać przez Internet. Papierowe zeznania można przynieść do urzędu skarbowego lub nadać na poczcie.

Doradcy podatkowi radzą nie zwlekać do ostatniej chwili. - Rządowe systemy informatyczne lubią się zawieszać, na poczcie i w urzędzie mogą być kolejki. Poza tym podczas wypełniania zeznania często pojawiają się niespodziewane problemy, np. z autoryzacją danych - mówi dr Piotr Sekulski.

Podatnicy, którzy nie dotrzymają terminu, powinni się liczyć z przynajmniej kilkusetzłotowym mandatem. Przed karą może uchronić czynny żal, czyli poinformowanie urzędu o przekroczeniu terminu.

Czytaj więcej

To już ostatnie dni na złożenie PIT za 2022 rok

Z byłym szefem można mieć liniowy

Dobra wiadomość dla tych, którzy przechodzą z etatu na własną działalność i chcą nadal współpracować z byłym pracodawcą: z podatku dochodowego mogą od razu rozliczać się liniowym PIT. Wystarczy, że zmodyfikują zakres obowiązków.

Skarbówka potwierdziła to pewnemu medykowi, który pracuje w szpitalu na stanowisku młodszego asystenta (lekarz bez specjalizacji). W obowiązkach ma pełnienie dyżurów medycznych na oddziale szpitalnym, prowadzenie pacjentów w ordynacji dziennej, zajmowanie się dokumentacją medyczną, wystawianie niezbędnych skierowań, recept i zleceń, weryfikowanie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego oraz troskę o dobrostan szpitala.

Po egzaminie specjalizacyjnym młody lekarz zamierza rozwiązać umowę o pracę i podpisać umowę ze szpitalem już jako lekarz specjalista, a obowiązki wykonywać w ramach własnej działalności gospodarczej. Część obowiązków będzie się pokrywać z tym, co robił na etacie. Lekarz uważa, że będzie mógł rozliczać się podatkiem liniowym 19-proc., choć taka forma rozliczenia jest zakazana, gdy czynności wykonywane w ramach firmy pokrywają się z tymi, które miało się wcześniej pracując dla kontrahenta na etacie.

Fiskus uznał jednak, że zbieżność jest częściowa i zakaz nie ma zastosowania.

Czytaj więcej

Współpraca z byłym pracodawcą na samozatrudnieniu z 19-proc. podatkiem

Skarbówka przeciwna alkoholowym prezentom

Spółka z branży paliwowej zapytała fiskusa, czy może roliczyć w podatkowych kosztach wydatki na alkohol fundowany swoim kontrahentom - franczyzobiorcom, ajentom, usługodawcom - przekazywany w opakowania z logo firmy. Argumentowała, że takie prezenty z logo reklamują jej markę, co przekłada się na przychody.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że tak nie jest. Ale także powołał się na ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, sugerując, że obowiązkiem fiskusa jest motywowanie do powstrzymywania się od spożywania mocniejszych trunków.

To nie pierwsze takie stanowisko skarbówki. Urzędnicy nie zgadzają się też na rozliczanie alkoholu na pracowniczych spotkaniach integracyjnych.

Czytaj więcej

Alkohol dla kontrahentów nie da kosztów. Nawet w torbie z logo

Bez podatkowego wsparcia dla odpowiedzialnej firmy

Ani argumenty o społecznej odpowiedzialności biznesu i budowaniu pozytywnego wizerunku, ani te o zapobieganiu marnotrawstwu nie pomogły firmie produkującej produkty spożywcze przekonać fiskusa, że darowizny jedzenia mogą być rozliczone w podatkowych kosztach.

Firma przekazuje domom pomocy społecznej, szkołom, przedszkolom niepełnowartościowe, ale nadające się do konsumpcji towary. Beneficjenci nie mają jednak statusu organizacji pożytku publicznego.

- Samo powołanie się na społeczną odpowiedzialność biznesu nie jest wystarczające do uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów – uznała skarbówka.

Czytaj więcej

Firma nie marnuje jedzenia, ale nie skorzysta na tym podatkowo

Pracownik nie zapłaci za opieszałość pracodawcy

Pracodawcy wreszcie dostali jednoznaczną odpowiedź Ministra Finansów na pytanie, jak mają postępować w przypadku, gdy opłacą zaległe składki za pracowników czy zleceniobiorców, również byłych. Od lat fiskus i sądy administracyjne zajmowały w tej sprawie odmienne stanowiska.

Fiskus twierdził, że pracownik lub zleceniobiorca powinien płacić podatek dochodowy od tej części zaległej składki, która obciąża ubezpieczonego, ale sfinansował ją płatnik. Sądy administracyjne w większości były innego zdania. Uznawały, że nie na ubezpieczonym, ale na płatniku ciąży obowiązek wpłaty składek do ZUS, również w części finansowanej przez ubezpieczonego. Dlatego zaległość opłacona przez płatnika nie powoduje przysporzenia majątkowego po stronie ubezpieczonego.

Minister finansów w końcu podzielił stanowisko sądów. - Zapłacone składki nie stanowią wykonania obowiązku za pracowników, zleceniobiorców, byłych pracowników lub zleceniobiorców i nie powodują powstania przychodu podatkowego u tych podatników - stwierdził MF w interpretacji ogólnej.

Czytaj więcej

Jest jasne stanowisko fiskusa ws. podatku przy opłaceniu zaległych składek

Ściągnięcie fachowca do Polski może być oskładkowane

Polska firma zatrudniła pracownika z Włoch, który musiał w związku z tym zamieszkać w naszym kraju. Pracodawca pokrył koszty biletów lotniczych, transportu prywatnych artykułów gospodarstwa domowego oraz zapłacił za pobyt w hotelu za cały miesiąc. Firma zapytała ZUS, czy od wydatków tych musi odprowadzić składki za Włocha.

ZUS potwierdził. Przyznał, że niektóre przychody mogą być wyłączone z podstawy wymiaru, a le nie należą do nich , koszty relokacji. Te stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy.

Czytaj więcej

ZUS chce składki od hotelu i biletów dla pracowników

Kredyty inwestycyjne w dół

Przedsiębiorcy zaciągnęli w tym roku więcej pożyczek niż poprzednim, ale są to przede wszystkim kredyty obrotowe. Zainteresowanie kredytami inwestycyjnymi zmalało - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Przy prawie 39 tys. kredytów, tylko 1,3 tys. to pożyczki inwestycyjne. Ich wartość to 670 mln złotych - o jedną trzecią mniej niż w pierwszym kwartale 2022 roku.

Czytaj więcej

Mniej firm korzysta z kredytów inwestycyjnych

WAŻNE TERMINY

2 maja

WTOREK

√ ostatni dzień na złożenie przez osoby fizyczne zeznania za 2022 r. PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i uiszczenie podatku w kwocie wynikającej z zeznania

√ osoby fizyczne przekazują urzędowi skarbowemu deklarację o wysokości daniny solidarnościowej za 2022 r. (DSF-1) oraz płacą daninę wynikającą z tej deklaracji,

√ podatnicy, którzy otrzymali od ZUS roczne obliczenie podatku PIT-40A, składają oświadczenia PIT-OP o przekazaniu lub wycofaniu zgody na przekazanie części podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

5 maja

PIĄTEK

√ składki za kwiecień 2023 r. wpłacają jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe

√ złożenie deklaracji VAT-14 o należnych kwotach VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych za kwiecień 2023 r.

Wyślij zeznanie, jeśli o tym zapomniałeś

2 maja to ostatni dzień na złożenie zeznania PIT za 2022 r. W przypadku przedsiębiorców skarbówka nie przygotowała wstępnie wypełnionych deklaracji w systemie Twój e-PIT. Przedsiębiorcy zobaczą tam jedynie informacje od płatników. Zeznania wypełnić muszą sami. Mogą jednak zrobić to online, w systemie e-Deklaracje (PIT-36 dla przedsiębiorców na skali, PIT-36L dla liniowców oraz PIT-28 dla ryczałtowców) i do północy przesłać przez Internet. Papierowe zeznania można przynieść do urzędu skarbowego lub nadać na poczcie.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: korekta składki zdrowotnej * wakacje od ZUS * stancja w kosztach? * ulga na kościelną darowiznę * auta zwolnione z akcyzy * bhp z nowymi obowiązkami * certyfikat oferenta
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: deregulacja w biznesie * zmiany w KSeF * zachęta do zatrudniania seniorów * długi w branży beauty * kto dostanie dotacje z KPO
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: nowy wyjątek od zakazu amortyzacji * aparat słuchowy a KUP * składka zdrowotna a forma opodatkowania * nadgodziny, ugoda i podatek * podatki sektorowe * ceny paliw * gwarancje kredytowe
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rewolucja w składce zdrowotnej i w fakturach * wakacje od ZUS * blokada konta podatnika * auto w kosztach a prawo jazdy * auto w leasingu: kto płaci kary